Zmena pre gastro a obchody. Od pondelka sa menia opatrenia

  • Od pondelka budú môcť byť prevádzky obchodu a služieb otvorené podľa vlastných otváracích hodín
  • Zmena sa dotkne aj gastra
reštaurácie
TASR/AP/Michel Euler
  • Od pondelka budú môcť byť prevádzky obchodu a služieb otvorené podľa vlastných otváracích hodín
  • Zmena sa dotkne aj gastra

Od pondelka 10. januára sa ruší obmedzenie otváracích a prevádzkových hodín pre všetky prevádzky obchodu a služieb. Doposiaľ boli otváracie hodiny obmedzené na čas od 5.00 do 20.00. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

Od piatka môžu zákazníci prevádzok verejného stravovania konzumovať jedlá a nápoje aj vo foodcourtoch obchodných domov. Podľa zverejnenej vyhlášky však v týchto priestoroch platia rovnaké podmienky ako pre ostatné reštaurácie. Informoval o tom za odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Marek Eliáš.

Konzumácia na mieste je povolená len v režime OP, teda ľuďom, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali alebo sú proti nemu zaočkovaní. Maximálna obsadenosť je stanovená na 50 % kapacity zariadenia.

Konzumácia pokrmov alebo nápojov je umožnená výlučne posediačky, a to s cieľom zabezpečiť kontrolovaný rozostup osôb a odstup dva metre medzi stolmi. Pri jednom stole môžu spolu sedieť maximálne štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti. V iných priestoroch obchodných domov je konzumácia stále zakázaná.

Osoby, ktoré nespĺňajú OP, si môžu jedlo zobrať so sebou

V režime základ môžu prevádzky verejného stravovania naďalej fungovať prostredníctvom výdaja jedál a nápojov zabalených na odber so sebou, a to aj zároveň s režimom OP pre konzumáciu na mieste. Osoby v režime základ si teda môžu jedlo v prevádzke vyzdvihnúť, ale nesmú ho konzumovať v interiérových a ani exteriérových priestoroch reštaurácie.

Do pondelka 10. januára je konzumácia na mieste vzhľadom na stále platný zákaz vychádzania povolená len do 20:00. Reštaurácie však môžu fungovať aj po tejto hodine, pretože môžu mať donáškovú službu a môžu tiež vydávať jedlá zabalené na odber so sebou.

Od pondelka sa obmedzenie otváracích a prevádzkových hodín pre všetky prevádzky obchodu a služieb ruší.

Zdroje: Vyhláška/ Úrad verejného zdravotníctva SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie