AMG, BMW M či Audi RS stratia charakteristiku, ktorá z nich robí cestné monštrá

  • Nie je žiadnou novinkou, že automobilový priemysel sa rokmi snaží znižovať emisie, a to niekedy dosť drastickým spôsobom
  • Vrcholové výbavy AMG od Mercedesu sa tomuto trendu tiež nevyhnú
18C0972_098
archív mercedes
  • Nie je žiadnou novinkou, že automobilový priemysel sa rokmi snaží znižovať emisie, a to niekedy dosť drastickým spôsobom
  • Vrcholové výbavy AMG od Mercedesu sa tomuto trendu tiež nevyhnú

Priemysel sa rúti elektrickým smerom. Niekto je za, niekto proti. Tomuto trendu sa nevyhnú ani automobilky, ktoré do svojich motorov a divízií vrcholových športových tátošov s názvom AMG, M či RS, dávajú len to najlepšie, píše portál startstop.sk.

Aj napriek tomu, že elektrické autá dokážu ponúknuť vo svojich batériových útrobách porovnateľné výkonové štatistiky akými sa chvália spaľovacie motory, nie sú tým pravým orechovým. Podľa mňa elektrické auto neposkytne zákazníkovi taký intenzívny zážitok pri vyššej rýchlosti ako burácajúce srdce poháňané benzínom.

zdroj: archív mercedes

To je predsa to, čo nás na týchto autách baví, nie? Praskanie výfuku, bublotanie a všetky tie úžasné zvuky vytvárajúce husiu kožu. A všetky tieto spomínané pocity už zrejme nezažijeme. Dobre, na jednej strane uznávam, že hybridné pohony ani elektrina nie sú na zahodenie, ale tak krásne autá si svoj zvuk jednoducho zaslúžia.

Dôvod, prečo AMG, BMW M alebo RS od Audi už nebude počuť, je identický z väčšinou rozhodnutí Európskej Únie, ktorá nám v posledných rokoch znepríjemňuje život s našimi štvorkolesovými miláčikmi. Podľa nových noriem budú tieto luxusné vozy zrejme nad hranicou prípustného hluku, ktorý budú môcť vydávať. Auto zo silou 400 a viac koní bude jazdiť potichu ako Prius? (Bez urážky).

zdroj: archív mercedes

Ach tie Európske nariadenia.. Podľa návrhu, ktorý zrejme rada EÚ schváli, bude musieť auto od výroby dodržiavať určitú hranicu maximálnej hlučnosti z výfuku. Čo je to za výmysel? Keď si teda nejaká partia na parkovisku pustí na plné pecky hudbu v aute, budú mať na to právo, ale dupnúť na plyn a vydať ľubozvučný zvuk nie?

Nie je to prvé a určite ani posledné kontroverzné rozhodnutie z Európy. Prvými modelmi, ktoré by mali podľahnúť týmto nariadeniam, sa tanú AMG A45 a AMG CLA 45. V praxi to bude znamenať, že skutočný zvuk výfuku sa stane súčasťou systému reproduktorov.

zdroj: archív mercedes

Mercedes pridal do vozidiel systém AMG Pure Perfomance Sound, ktorý by mal uši jazdca doplniť o ukrátení zvuk pri stúpaní otáčok. Prasknutie, rozčertené koncovky či bublot kotla si tak vypočujeme už iba zvnútra, a nie ako diváci.

BMW pri jeho divízii M používa silné preplňované motory, ktoré ale musia byť zároveň silne tlmené. Už v minulosti bolo za tento akt BMW kritizované. Mercedes sa prinajmenšom môže vyhnúť rovnakej chybe osudu tým, že ukázal prstom na regulačné orgány EÚ.

Zdroj: startstop.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK