Analytička má zlú správu, Slováci si za benzín a naftu asi priplatia. Dôvodom je ruská agresia na Ukrajine

  • Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zdražovanie, predpokladá analytička
  • Na ceny má vplyv aj napätie medzi Ruskom a Ukrajinou
Pixabay/Skitterphoto
  • Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zdražovanie, predpokladá analytička
  • Na ceny má vplyv aj napätie medzi Ruskom a Ukrajinou

Slovenských motoristov čaká v nasledujúcich dňoch zdražovanie pohonných látok. Na základe vývoja trhových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. Tá očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch bude mať na ropný trh dopad hlavne to, ako sa bude ďalej vyvíjať geopolitické napätie s Ruskom a tiež situácia okolo variantu omikron.

Trhy sa zatiaľ prikláňajú k názoru, že dopyt po rope bude rásť, čo tlačí jej cenu nahor. Na základe aktuálneho vývoja na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na našich pumpách budú v nasledujúcich týždňoch rásť,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

V medziročnom porovnaní si priplácame viac 

Situácia na našich pumpách sa v závere minulého roka upokojila a ceny benzínu najprv klesli a následne sa zastabilizovali. V úvode nového roka začali ceny benzínov opäť rásť, čim nadviazali na vývoj cien ropy na svetovom trhu.

Jazda autom
zdroj: pixabay/Fotorech

Podľa údajov Štatistického úradu SR za druhý tohtoročný týždeň sa ceny 95 aj 98-oktánového benzínu zvýšili o viac než percento. Prvý menovaný dosiahol priemernú cenu 1,479 eur za liter a oproti predchádzajúcemu týždňu tak zdražel o 1,2 %. Ceny 98-oktánového benzínu vrástli o 1,1 % na úroveň 1,675 eur za liter. Ceny nafty si na týždennej báze pripísali 1,3 % a dosiahli priemernú úroveň 1,384 eur za liter.

Za benzín aj naftu si v medziročnom porovnaní výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 21 % ako vlani a benzín 98 o 19 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 29 % drahšia ako vlani.

Vývoj na našich pumpách závisí od vývoja cien ropy na svetovom komoditnom trhu. Tie od konca decembra rastú a v rovnakom trende pokračujú aj v úvode nového roka. Počas druhého tohtoročného týždňa ropa prekročila už aj 85-dolárovú hranicu a počas minulého týždňa vzrástla ešte výraznejšie do pásma 86 až 89 amerických dolárov za barel.

Omikron situáciu nezlepší

Ropu podľa Glasovej podporujú hlavne trhové očakávania, že nový variant omikron nezníži globálny dopyt po čiernom zlate. Nová mutácia koronavírusu je síce silno infekčná, ale nie je až taká závažná ako predchádzajúce varianty.

To spolu s vyššou zaočkovanosťou obyvateľstva umožňuje, aby vlády jednotlivých krajín nechávali ekonomiku otvorenú a nezavádzali až také prísne protipandemické opatrenia,“ dodala.

Okrem toho, kartel OPEC+ zvyšuje svoju produkciu pomalšie v porovnaní s dohodou, a to pre nedostatok kapacít v niektorých producentských krajinách. Nižšia ponuka tak tlačí ceny ropy nahor.

No a k zdražovaniu ropy významne prispieva aj geopolitické napätie medzi západnými krajinami a Ruskom pre konflikt s Ukrajinou. Rusko je pritom jeden z najväčších producentov ropy na svete,“ konštatovala Glasová.

Okrem toho, konflikt sa podľa nej aktuálne odohráva aj na pôde ďalšieho nemenej dôležitého producenta – Spojených arabských emirátov, kde došlo k dočasnému prerušeniu dodávok po útoku jemenských povstalcov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá