ANALÝZA: Vysoká škola je menej dôležitá. Slovenskí zamestnávatelia nutne zháňajú ľudí na jednu pozíciu

  • Narastajúci podiel IT pozícií, či výrazný pokles ponúk, ktoré nevyžadujú prax
  • Čísla pracovného portálu Profesia.sk poukazujú na to, že na trhu práce máme nové trendy
  • Tie súčasná pandémia ešte urýchľuje
  • Aké trendy prináša rok 2020?
peniaze
Unsplash/Csaba Balazs/Marcus Spiske
  • Narastajúci podiel IT pozícií, či výrazný pokles ponúk, ktoré nevyžadujú prax
  • Čísla pracovného portálu Profesia.sk poukazujú na to, že na trhu práce máme nové trendy
  • Tie súčasná pandémia ešte urýchľuje
  • Aké trendy prináša rok 2020?

Analýza portálu Profesia.sk odhaľuje dva aktuálne trendy na Slovensku. Zmeny na trhu práce urýchlila aj koronakríza. Narastajúci podiel IT pozícií, či pokles ponúk, ktoré nevyžadujú prax. 

Mladý vedec Juraj je chemik aj programátor. Vo svete dokazuje, že slovenská veda má obrovský potenciál

Informačné technológie boli ešte v roku 2018 v poradí piatym odvetvím s najvyšším počtom ponúk. Viac inzerátov evidoval najväčší pracovný portál  v obchode, výrobe, doprave a administratíve. Aktuálne čísla však poukazujú na to, že podiel ponúk v IT každým rokom rastie.

Kým v spomínanom roku 2018 tvorili informačné technológie 10,6 percenta inzerátov z celkovej ponuky, o rok neskôr to bolo už 11,5 percenta. V roku 2020 podiel opäť rástol a aktuálne predstavuje 12,1 percenta. Teraz tak v rebríčku jednotlivých sektorov patrí IT tretie miesto. Viac ponúk je vidieť  už len v obchode a vo výrobe.

Koronakríza zvýšila dopyt po IT-čkároch

Spomínanému trendu výrazne pomohla aj pandémia. Hromadná práca z domu vo firmách alebo napríklad orientácia na online predaj spôsobili, že firmy počas prvej vlny potrebovali najmä odborníkov z tohto odvetvia.

Toto sú najlepšie a najhoršie platené pozície na Slovensku

Na trhu práce udrela koronakríza najviac v apríli. Medziročný prepad počtu pracovných ponúk predstavoval vtedy až 62 %. Portál Profesia.sk zaznamenal počas tohto mesiaca iba 8 409 nových inzerátov. Keď firma hľadala nových zamestnancov, najčastejšie išlo práve o IT-čkárkov. Informačné technológie zaznamenali počas apríla 1583 pracovných ponúk a podobné čísla eviduje aktuálne pracovný portál každý mesiac.

Menej príležitostí pre absolventov bez praxe

Kým v roku 2017 pre nedostatok pracovnej sily zamestnávatelia poľavovali zo svojich požiadaviek, teraz je situácia opačná. Firmy, ktoré uverejňujú pracovné ponuky, vyžadujú predošlé pracovné skúsenosti čoraz častejšie.

Kým vlani bolo pre absolventov vhodných 36 percent inzerátov, v roku 2020 tento podiel klesol na 32,5 %. Jeden z dôvodov výraznejšieho nárastu požiadaviek zamestnávateľov môže byť opäť pandémia, ktorá ovplyvňuje trh práce. Nižší počet ponúk totiž zvýšil odozvu uchádzačov na ponuky. Kým vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku zareagovalo v priemere 16 uchádzačov, dnes je to približne dvojnásobok. 

Najmenej možností majú absolventi vysokých škôl

Pre študentov je podľa odborníkov dôležité si uvedomiť, že získavanie praxe počas štúdia je v súčasnosti ešte dôležitejšie ako predošlé roky. Pracovné skúsenosti sú obzvlášť kľúčové pri vysokoškolákoch.

Spomedzi jednotlivých stupňov vzdelania je najnižší podiel ponúk, ktoré vyžadujú prax, pri vysokoškolskom vzdelaní 2. stupňa. V roku 2020 je pre absolventov vhodných iba približne 16 % ponúk. Vlani išlo o viac ako 18 %.

Vyšší podiel ponúk, ktoré nevyžadujú prax, je vidieť pri ponukách s požiadavkou na maturitu. Pre absolventov je v roku 2020 vhodných takmer 30 % inzerátov. Aj tu eviduje Profesia medziročný nárast požiadaviek firiem. Vlani nevyžadovalo prax vyše 32 % inzerátov.

Zdroj: Profesia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech