Andrej je pýchou Slovenska, stojí za objavom svetových rozmerov: V arktickej tundre nás strážili sprievodcovia s puškami
- Andrejovu publikáciu ocenil aj prestížny vedecký časopis Science
- Jeho objavy menia doterajšie poznatky o našej Zemi
- Kvôli práci letel aj do Bangkoku
- Andrejovu publikáciu ocenil aj prestížny vedecký časopis Science
- Jeho objavy menia doterajšie poznatky o našej Zemi
- Kvôli práci letel aj do Bangkoku
Za posledné roky Andrej Čerňanský zaznamenal množstvo dôležitých objavov. Finalista ESET Science Award však tvrdí, že ťažko by vyberal jeden, ktorý by bol najvýznamnejší. „Ku všetkým prácam mám pekné spomienky, lebo objavovanie je naozaj vzrušujúce. A toľko vecí ešte čaká na objavenie alebo lepšie pochopenie.“
Vede sa Andrej chcel venovať už od detstva. Nikdy si nevedel predstaviť byť niečím iným. A to aj napriek tomu, že má obrovské množstvo záľub. Hrá na basgitare, komponuje hudbu a venuje sa skalolezectvu.
Všestrannosť je podľa neho priam zdravá. „Avšak už moja pani učiteľka na základnej škole vravela mojej mame, že som typický vedecký typ. Neviem, asi som bol občas ,snílek‘ vo vlastnom svete.“
Dnes je Andrej úspešným paleontológom a evolučným biológom. Vďaka svojej práci nielen uvidel veľký kus sveta, ale podarilo sa mu odhaliť, čo sa dialo na našej planéte pred miliónmi rokov. Naposledy si sa mohol dočítať o Andrejovom objave fosílií pravekých jašterov.
Za tieto úspechy však vďačí aj svojim kolegom. „Tiež som mal šťastie na úžasných kolegov, spolu s ktorými sme na objavoch spolupracovali a ktorí sa v priebehu toho procesu stali mojimi priateľmi.“
Andrej sa pýši širokým záberom. V jeho publikačnom zázname nájdeme práce o permskej faune spred 300 miliónov rokov, o triase, jure, kriede, paleocéne až po anatomické štúdie dnešných plazov. Podľa Čerňanského je nutné poznať našu históriu, ak chceme vedieť, prečo dnešný svet funguje tak, ako funguje.
V exkluzívnom rozhovore nám úspešný slovenský vedec vyrozprával, ako v skutočnosti vyzerá práca paleontológa, prečo je táto práca pre dnešné ľudstvo podstatná a aj to, čo majú spoločné „jantárové plazy“ s miliardárom.
- Ako vyzerá práca paleontológa ?
- Prečo je paleontológia dôležitá pre ľudstvo ?
- Ako objavili fosíliu jaštera starú 110 miliónov rokov?
- Čo má spoločné tvoje ucho s čeľusťou plaza?
- Ako vníma náboženstvo z pohľadu evolučného biológa?
Prečo práve paleontológia, ašpiroval si k tomu od detstva?
Áno, už od detstva som o tom sníval. Pamätám si, že som na gymnáziu raz dostal päťku na hodine nemčiny od nahnevanej pani učiteľky. Nevedel som totiž odpovedať. Teda možno by som aj vedel, ale vôbec som nepočúval. Premýšľal som totiž nad tým, prečo je na svete tak veľa druhov chrobákov.
Uznajte, že to je dôležitejšie ako odpovedať v nemčine na to, čo som mal napríklad zumFrühstück. Práve paleontológia vám tých svetov na premýšľanie dá neskutočne veľa. V každom období praveku vyzerala naša Zem inak a mala neuveriteľných obyvateľov.
Ako vyzerala príprava na túto prácu, aké štúdium si musel absolvovať a čo to všetko obnášalo?
Musím povedať, že vo vede ste študentom celý život. Ja sa učím stále nové veci. Ak by to tak nebolo, je mŕtvy môj odbor alebo ja. Ale inak som už od detstva chodil po prírode, pozoroval, hľadal skameneliny na lokalitách vo svojom okolí.
Absolvoval som klasické štúdium na gymnáziu v Topoľčanoch. S odstupom času oceňujem, koľko ma toho práve táto škola naučila a ako ma pripravila. Potom som študoval na Prírodovedeckej fakulte, kde som si urobil aj doktorát. Následne som pôsobil na SAV, odkiaľ som zamieril do Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku.
Tam som pôsobil vďaka získaniu prestížneho Humboldtovho štipendia na Senckenberg Research Institute. No a práve tam som sa z „remesla“ vďaka úžasným kolegom naučil asi najviac. Potom som pracoval v Berlíne v Museum für Naturkunde ako vedecký pracovník. V roku 2016 som sa rozhodol vrátiť na Univerzitu Komenského. Čo bude ďalej, uvidíme.
Mnohí si myslia, že paleontológia je o študovaní dinosaurov, o hrabaní sa v piesku, iní si možno predstavia postavu Rossa zo sitkomu Priatelia. O čom v skutočnosti táto práca je?
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo sa Andrej Čerňanský venuje vede a čo odštartovalo jeho kariéru
- S čím pracuje paleontológ a ako vyzerá jeho pracovný deň
- Ako je práca vedca na Slovensku ohodnotená
- Čo má spoločné miliardár so 110 miliónov rokov starou fosíliou
- Prečo je objav plazov v Belgicku taký dôležitý
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom