Andrej Kiska vo Veľkej Británii očami slovenských startupistov

  • Už si pomaly začíname zvykať na to, že prezident SR Andrej Kiska sa stáva vo svete akýmsi ambasadárom slovenských startupov a snaží sa im pomôcť ako len vie. Inak tomu nebolo ani počas jeho poslednej návštevy Veľkej Británie. O tom, ako to na tejto ceste vyzeralo, nám porozprával Zdenko Hoschek, zakladateľ portálu ZlavaDna.sk.
image_1435160430.jpeg
  • Už si pomaly začíname zvykať na to, že prezident SR Andrej Kiska sa stáva vo svete akýmsi ambasadárom slovenských startupov a snaží sa im pomôcť ako len vie. Inak tomu nebolo ani počas jeho poslednej návštevy Veľkej Británie. O tom, ako to na tejto ceste vyzeralo, nám porozprával Zdenko Hoschek, zakladateľ portálu ZlavaDna.sk.

 

Počas prvého dňa návštevy Veľkej Británie mal prezident Andrej Kiska na programe hneď niekoľko dôležitých bodov. Vrcholom celého dňa bolo jeho stretnutie s princom Charlesom z Walesu. Celá debata trvala asi 45 minút a ich hlavnými témami bola najmä charita a startupy! Princ Charles sa stihol nášmu prezidentovi pochváliť, že prostredníctvom jeho nadácie investoval už do viac ako 90-tisíc startupov.

Na znak úcty daroval Andrej Kiska princovi z Walesu fotografiu Filipa Kuliseva, na ktorej sú Spišský hrad a Tatry, a pozval ho na návštevu Slovenskej republiky. Uvidíme, kedy sa princ Charles rozhodne prísť pozrieť našu krajinu a možno aj investovať do niektorých našich startupov.

 

 

Po stretnutí s princom Charlesom mal Andrej Kiska na programe kladenie vencov na vojenskom cintoríne Brookwood k pamätníku slovenských a českých vojakov.

V pondelok večer čakalo prezidenta Kisku ešte slávnostné podujatie v Londýne na pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky za účasti osobností britského politického, kultúrneho či podnikateľského prostredia a tiež za účasti krajanov, slovenských mladých profesionálov a študentov, ktorí pôsobia vo Veľkej Británii. Na podujatí predstavili slovenský Aeromobil. Jeden z jeho prototypov bude vystavený pred zastupiteľským úradom v Londýne.

Počas druhého dňa mal Andrej Kiska na programe stretnutie so starostom City of London Aldermanom Alanom Yarrowom a účasť na panelovej diskusii v rámci podujatia Startup Grind. Diskusia bola zameraná na prezentáciu Slovenska ako krajiny s potenciálom pre inovatívne firmy, rozvoj podnikateľských ekosystémov a vytváranie nových firiem. V sprievode prezidenta vo Veľkej Británii sú aj zástupcovia slovenskej podnikateľskej sféry.

Jedným z nich bol aj Zdenko Hoschek, ktorý nám porozprával o tom, ako vnímal túto 2-dňovú pracovnú cestu s pánom prezidentom.

 

 

1. Zdenko, ako si sa dostal k tomu, že si bol s prezidentom na pracovnej ceste v Londýne?

Dostal som sa tam vďaka tomu, že ako ZlavaDna.sk a Cweb.sk sme členom SAPIE. Hlavnú zásluhu mal ale Rasťo Kulich, šéf slovenského Google, ktorý pomáhal vyberať firmy s potenciálom globálneho rastu a zároveň firmy, ktoré už niečo v biznise aj dosiahli. Čiže majú potenciál na scale-up – to je nový termín, ktorý som sa na tomto tripe naučil:) Išlo nás tam cca. 40 podnikateľov. Musím povedať, že sa vytvorila výborná partia.

2. Aký bol váš program? Absolvovali ste návštevu Veľkej Británie spolu s prezidentom, alebo ste tam mali každý svoje „vybavovačky“?

Pán prezident mal svoj vlastný program, keďže bol na svojej prvej oficiálnej návšteve Londýna, no určitú časť programu sme mali spoločnú. My sme sa zúčastnili napríklad workshopu v Londýnskom McKinsey, kde sme tvorili víziu pre Slovensko. Našou úlohou bolo vytvoriť konkrétny akčný plán, aby Slovensko vedelo „vyprodukovať“ firmy, ktoré budú úspešné minimálne v stredoeurópskom priestore a ideálne, budú globálne. Tak ako sa to napríklad podarilo ESETu. Následne sme navštívili viaceré Londýnske akcelerátory a clustre. Spoločne s pánom prezidentom sme navštívili akcelerátor Level 39, ktorý je najväčší v Európe a pritom existuje iba 2 roky. Dnes tam majú už 187 startupov a ďalej výrazne rastú.

 

Zdenko Hoschek

3. Kto všetko bol ešte pozvaný, z tých známejších startupistov?:)

Bolo nás 40 ľudí, všetko šikovní a super ľudia vrátane Miša Trubana, Miša Meška, Peťa Vidoviča a ďalších. Pre mňa bolo výborné to, že som si mohol s nimi dva dni vymieňať skúsenosti a baviť sa o tom, čo funguje a čo nie. Čiže už len tento networking bola pre mňa vynikajúca skúsenosť.

 

4. Čo ti dala táto cesta, naučil si sa niečo?

Pomohlo mi to zmeniť „Mindset“. Že naozaj byť globálny je reálne, treba sa len rozhodnúť a ísť si za tým, to je to najdôležitejšie. Počas cesty som absolvoval aj diskusiu s jedným starším pánom, volá sa Mark Shaw, ktorý v podnikaní vo Veľkej Británii, ale aj vo svete dosiahol veľa. Dnes robí mentora a pomáha biznisom rásť. Robí to čisto ako hobby, neberie za to žiadne peniaze a ako on sám povedal, robí to „for the Queen“, teda pre Britániu, lebo vie, že pomáha rásť celej ekonomike.

Povedal som mu o našej firme, že spolu ako ZlavaDna.sk a SlevaDne.cz máme obrat 25 miliónov eur, a že sme predali reštauračné portály Zomatu za 3 milióny dolárov. Ďalej sme sa bavili aj o tom, že práve máme nové softvérové riešenia pre reštaurácie a hotely, ktoré testujeme už okrem Prahy a Bratislavy, aj v Budapešti a vo Viedni. A ak sa nám produkt potvrdí, chceme ísť aj do Londýna. Pána Shawa to veľmi nadchlo a povedal, že máme za sebou perfektnú „success story“, s ktorou nás vie bez problémov predať po celom Londýne. Hneď nám ponúkal investora, všetky svoje kontakty a akúkoľvek pomoc. To bol pre mňa veľmi pekný a povzbudzujúci zážitok, ktorý mi ukázal, že všetko je možné. Samozrejme, s pánom Shawom zostávame aj naďalej v kontakte, ale najskôr musíme dotiahnuť náš produkt. ;)

 

 

5. Vieme, že prezident sa stretol aj s princom Charlesom. Boli na tomto stretnutí prítomní aj slovenskí startupisti?

Nie, to bola tá časť kde bol sám. Pán prezident však spomínal, že ho princ Charles veľmi inšpiroval, a že keď raz skončí prezidentovanie, tak založí a podporí podnikateľské fórum, kde budú skúsení podnikatelia bezplatne pomáhať mladším. Evidentne sa bavili o niečom podobnom, čo som ja zažil s pánom Shawom. :)

6. Ako hodnotíš aktivity pána prezidenta, ktoré vyvíja na pomoc slovenským startupom?

Na tomto tripe som si uvedomil, že môžeme byť neskutočne vďační za to, akého prezidenta sme si zvolili. Jeden speaker začínal debatu s ním so slovami, že Slovensko je „blessed country“, a že má za prezidenta podnikateľa. A myslel to naozaj úprimne. Veľká Británia vníma veľmi dobre, že podnikanie vytvára hodnoty, pracovné miesta a podporuje slobodu a demokraciu. Nedalo sa nevidieť, že pán Kiska má obrovský rešpekt u všetkých, s ktorými sa v Londýne stretol. Nebolo to len kvôli tomu, že je prezidentom, ale aj kvôli tomu, čo v živote dosiahol, ako intenzívne sa venoval charite a s akým šarmom reprezentuje našu krajinu. Tento pocit vďačnosti ma silno sprevádzal po celé dva dni. :)

 

7. Stihol si počas cesty prehodiť s prezidentom aj nejaké to slovo?

Len veľmi málo, o pána prezidenta bola veľká bitka a stáli sa na neho rady. :)

 

 

zdroj: prezident.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech