Exminister o Ficovej väzbe: Smeru to môže pomôcť. Tabák sa chystá na výbor, ktorého nie je členkou

  • Poslanci z rôznych táborov sa vyjadrujú k otázke vydania Fica polícii
  • Názory sú rôzne, SMER to vidí optimisticky
  • Niektorí sa rozhodnú až zajtra
Ján Richter a Romana Tabák
Startitup
  • Poslanci z rôznych táborov sa vyjadrujú k otázke vydania Fica polícii
  • Názory sú rôzne, SMER to vidí optimisticky
  • Niektorí sa rozhodnú až zajtra

Pri príležitosti poslaneckého hlasovania za vydanie predsedu strany SMER-SD Roberta Fica do vyšetrovacej väzby náš redakčný tím navštívil slovenský parlament. Otázku „Ako budete hlasovať o väzbe Roberta Fica?“ sme položili štyrom prítomným poslancom, ako z koalície, tak aj z opozície.

SaS je za vydanie

Ako prvého respondenta sme zastihli Miroslava Žiaka zo strany SaS. Ten mal na celú problematiku jasne vyhradený názor a v mene celej strany vyjadril názor, že „budú hlasovať za vydanie Roberta Fica orgánom činným v trestnom konaní“.

Zároveň pripomenul obdobnú situáciu z roku 1999, kedy parlament hlasoval za vydanie Ivana Lexu. „Vtedy sám hlasoval kladne, teraz, keď sa to týka jeho, tak sa krúti,“ spomenul Žiak s ľahkým úsmevom. „Ak má byť spravodlivosť vykonaná a polícia má mať rozviazané ruky, tak nech sa to deje. To sa mu však nepáči,“ dodal.

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

robert fico
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Richter nesúhlasí

Ďalším respondentom je Ján Richter, priamo z radov SMER-u. Ten má na celú situáciu opačný názor. Ako prvé skritizoval dôvody obvinenia Fica. Tie majú podľa Richtera skôr politickú náturu a polícia nemá na predsedu žiadnu „korupčnú, finančnú či majetkovú záležitosť“.

Podľa neho sa podobných priestupkov dopustili aj iní verejní činitelia ako bývalý prezident Kiska či bývalý premiér Matovič. Zároveň tvrdí, že idú v strane riešiť otázku toho, kto a ako sa dostal k daným informáciám.

My sme mali v prvom rade odsúdiť tých, ktorí porušili zákon a nechať fungovať najväčšiu opozičnú stranu aj s jej lídrom,“ vysvetľuje svoj názor poslanec. „Je to smiešne. Osobne si myslím, že vláda v očiach spoločnosti stratí dôveru, a v konečnom dôsledku to môže nám, strane Smer, ešte pomôcť.“ Richter ešte na záver dodáva, že je optimista, a verí, že v tomto prípade zvíťazí „zdravý rozum“.

Rozhodnutie padne neskôr

Vyjadril sa pre nás aj poslanec za stranu OĽANO György Gyimesi, ktorý však vo veci ostáva zatiaľ neutrálny. „Podrobne som si prečítal uznesenie o obvinení a aj som si vypočul druhú stranu. Musím vám povedať, že nemám ustálený názor,“ vyjadril sa politik.

Gyimesi uviedol, že si musí celý spis znovu prečítať a „nechať si to prejsť hlavou“ a až potom bude schopný spraviť rozhodnutie.

Finálnou opýtanou je Romana Tabák, ktorá má podobný postoj ako Gyimesi, a teda nie je pevne rozhodnutá. „Dnes máme o tom klub a zajtra prídem na imunitný výbor, aj keď nie som členkou. Chcem si vypočuť pána Fica,“ uviedla stručne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá