Aplikácie uľahčujúce prepravu? Indonézia ponúka niečo iné – taxi na skútri

  • Čoraz viac sa v dnešnej dobe dostávajú na trh rôzne aplikácie, ponúkajúce viacero možností dopraviť sa z miesta A na miesto B. Čo sa týka nášho slovenského trhu, tak sú to appky, ktoré sa dostali do obehu pred niekoľkými rokmi, hoci niektoré sa dostali na náš trh iba minulý rok.
1433938439120022302gojek3
  • Čoraz viac sa v dnešnej dobe dostávajú na trh rôzne aplikácie, ponúkajúce viacero možností dopraviť sa z miesta A na miesto B. Čo sa týka nášho slovenského trhu, tak sú to appky, ktoré sa dostali do obehu pred niekoľkými rokmi, hoci niektoré sa dostali na náš trh iba minulý rok.

Možno si počul o mobilnej aplikácii Hopin Taxi, ktorá na našom trhu funguje už pár rokov. Minulý rok z Českej republiky na Slovensko prišlo Liftago, konkurencia vyššie spomínaného Hopin Taxi, jej princíp na akom je založená, je však odlišný. Uber je najnovšou aplikáciou, ktorá prišla do Bratislavy a líši sa tým, že spája šoférov na voľnej nohe s cestujúcimi. Podobné aplikácie sú čoraz populárnejšie aj v menej rozvinutých častiach sveta.

whatis

 

Indonézia

Indonézia je tretia najpočetnejšia krajina sveta, nachádzajúca sa v Ázii, najviac obývaný je ostrov Java. Nachádzajú sa tam obrovské mestá s veľkým počtom obyvateľov. Mnoho ľudí žije v chudobe, bez auta alebo iného dopravného prostriedku. Verejná doprava býva často veľkým otáznikom, preto sa väčšina ľudí prepravuje na skútri.

Mnohí z vás viete, že krajiny juhovýchodnej Ázie sa nachádzajú v tropickom podnebnom pásme, kde sa priemerná ročná teplota pohybuje okolo 30 stupňov Celzia. Tropický vzduch, nekonečne vykúkajúce slnko na oblohe a možnosť nosiť šortky s tričkom bez rukávov je oslobodzujúce. Preto, pohyb na skútri je najjednoduchším, najpríjemnejším a zároveň najlacnejším spôsobom dopravy.

motorcycle_thailand

 

Čo je to Gojek?

Prečo tu vlastne spomínam skútre a teplo? Pretože sa bavíme o aplikáciách uľahčujúcich prepravu a presun. Gojek je jedna z nich! V hlavnom meste Indonézie v Jakarte, môžete vidieť na rôznych miestach ceduľky s nápisom „Ojek“. V preklade to znamená taxi na motocykli. Sú to určité stanoviská na ulici, kde šofér postáva a čaká, kým nepríde zákazník s potrebou sa niekam odviezť. Jednoduché a praktické. Aplikáciu Gojek založili viacerí múdri muži z Jakarty v roku 2015 a priniesli „Ojek“ do iného, technologického levelu. Gojek získal popularitu, rozšíril sa do viacerých miest Indonézie, začali ho dokonca využívať aj turisti. Dôvodom je ľahkosť používania aplikácie. Zadáš miesto, kde si, kam máš v pláne ísť. Prípadné detaily adresy alebo iné informácie sa dajú napísať do poznámok. Podobne ako Uber, Gojek ukazuje v akej vzdialenosti je šofér, jeho pohyb a do koľko minút má hlásený príchod. Jeho fotka a kontakt sa tiež ukazuje na obrazovke.

 

zdroj: www.go-jek.com

 

 

Výnimočný je tým, že sa neupína len na prepravu, ale má rozsiahle menu, kde sa dá navoliť, na čo chceš Gojek využiť.

Go – Send slúži na poslanie akejkoľvek položky, niekam do kancelárie, domov alebo aj kamarátovi.

Go – Ride sprostredkováva jazdu z miesta A do miesta B.

Go – Food ti umožní vybrať si zo zoznamu reštaurácií, dokonca aj s jednotlivým menu, kde si môžeš vybrať, na čo máš chuť. Princíp podobný ako donášková služba.

Go – Mart zabezpečí tvoj nákup, zvyčajne sú to potraviny, ktoré sú donesené priamo na zadanú adresu.

Okrem týchto hlavných a najviac využívaných existujú služby ako Go – Box, pomôže so sťahovaním; Go- Clean, zavolá upratovačku na pomoc; Go – Massage – odporučí maséra.

Celkom prakticky a rozumne vymyslené, čo povieš!

Screen Shot 2016-06-01 at 2.33.58 pm

Ak sa ti raz podarí dostať sa na výlet do Indonézie, určite odporúčam vyskúšanie tejto efektívnej a lacnej aplikácie. Nielenže podporíš miestnych jazdcov, ale zároveň zažiješ aj príjemný zážitok!

Zdroje: go-jek.com, www.plus.google.com, zdroj fotografií: go-jek.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech