Apple Music – plusy a mínusy

  • Koniec pre Spotify? S Apple Music vstúpila spoločnosť do novej oblasti a my môžeme iba čakať, ako sa celá situácia vyvinie. Otázkou na teraz je, ako sa bude novému projektu dariť, či získa masy používateľov, zapríčiní krach konkurencie, alebo sa stane iba ďalšiou aplikáciou v App Store, ktorú si ľudia nestiahnu.
image_1434352623.jpeg
  • Koniec pre Spotify? S Apple Music vstúpila spoločnosť do novej oblasti a my môžeme iba čakať, ako sa celá situácia vyvinie. Otázkou na teraz je, ako sa bude novému projektu dariť, či získa masy používateľov, zapríčiní krach konkurencie, alebo sa stane iba ďalšiou aplikáciou v App Store, ktorú si ľudia nestiahnu.

 

Porovnanie Apple Music vs. konkurencia a bližší pohľad na plusy a mínusy.

 

Plusy:

1.Streamovanie

Dopyt po sťahovaní hudby klesá, zatiaľ čo o streamovanie záujem stále stúpa. No a Apple už naozaj potrebovalo zmenu a teda prejsť od iTunes, založeného na predaji na streamovanie s predplatným.

 

2. Dostupnosť

Apple šikovne sprístupní Apple Music aj pre smartfóny s Andoridom a PC s Windowsom, no malo by sa tak najskôr udiať až niekedy na jeseň tohto roku. Dovtedy bude Apple Music dostupná na iOS, Mac a Apple Watch. Ak teda Apple chce, aby sa jeho streaming appka stala celosvetovo úspešnou je potrebné, aby bola dostupná pre čo najviac ľudí. Výhodou Apple Music ale je, že bude dostupná v 100 krajinách, zatiaľ čo také Spotify je iba v 58. No a ďalšou výhodou Applu je, že Apple Music bude zabudovaná do aplikácie Hudba na iOS a do iTunes na Macoch, čo samozrejme prinesie slušné čísla už na začiatok.

 

 

3. Bezplatná skúšobná verzia

Každý užívateľ Apple Music dostane tri mesiace bezplatného používania aplikácie, aby si ju mohol vyskúšať. Toto samozrejme poteší, predsa len možnosť zadarmo počúvať snáď každý song, aký kedy vznikol privedie Applu základňu užívateľov. Ak by Apple chcel od ľudí hneď aj peniaze, nepochybne by svoju šancu na úspech pochoval už na začiatku.

4. Rodinný plán

Apple sa snaží nahovoriť rodičov na svoj Family Plan, ktorý za 15 dolárov mesačne a ponúka až 6 účtov, teda Apple Music pre celú rodinu. Toto je samozrejme veľmi výhodná ponuka pre rodičov, ktorí okrem účtov pre seba dostávajú aj účty pre svoje deti, všetky len za 15 dolárov. Spotify ale túto výhodu Applu berie, keďže na túto ponuku reaguje vlastným, cenovo podobným rodinným plánom.

 

5. Beats1 Radio

Najväčší problém, ktorí ľudia pri využívaní streamovacích appiek majú, že jednoducho nevedia, čo v množstve skladieb hľadať a ktoré počúvať. Vytvorením Beast1 rádiovej stanice vzniká ponuka pre bežného užívateľa Apple Music, aby objavil hudobníkov, ktorých hudbu bude môcť neskôr streamovať.

Mínusy:

1. Dátum spustenia

Celý svet sledoval predstavenie aplikácie Apple Music, preto je to škoda, že Apple nevyužilo túto šancu a neponúklo ľuďom možnosť okamžitého stiahnutia, keď oznámilo, že dátum spustenia aplikácie je až 30.6.2015. Dovtedy ale samozrejme veľa ľudí prestane na Apple Music myslieť, čo sa môže odraziť aj na samotnom úspechu po spustení aplikácie.

 

2. Žiadna free verzia s reklamami

Problém s free skúšobnými verziami je, že ľudia nemajú chuť si aplikáciu v takejto verzii personalizovať (vytvorením playlistov atď.). Spotify preto zaznamenalo veľký úspech so svojou free limitovanou verziou s reklamami, vďaka ktorej si z bežných užívateľov dokázali spraviť platiacich odberateľov. Zaujímavosťou je, že väčšina (80%) platiacich používateľov Spotify začínala s limitovanou verziou s reklamami. 

  

3. Cena

Apple Music stojí 10 dolárov mesačne, teda toľko isto ako aj Spotify. Cenu sa spoločnosti nepodarilo stiahnuť nižšie. Navyše Apple na obsahu svojej aplikácie nezarobí. Zarobiť by ale malo na predaji miliárd svojich zariadení, keďže iPhony s najobľúbenejšou streamovaciou hudobnou appkou by mali ísť ešte viac na odbyt, či nie?

 

4. Žiadny exkluzívny interpreti

Ďalším spôsobom pre Apple ako získať viacej užívateľov mohlo byť ponúknutie exkluzívnych interpretov. Ak by totiž Apple Music ponúkala albumy napríklad od Taylor Swift či The Beatles, nepochybne by tak dala ľudom ďalší dôvod na stiahnutie. Apple sa ale nezmienil o tom, že by takýto exkluzívny interpreti mali byť súčasťou jeho aplikácie.

zdroj: techcrunch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech