Aston Martin predstavil vlastnú značku elektromobilov

  • Elektromobily sa tlačia na trh z produkcie už takmer každej automobilky.
  • Aston Martin nezaostáva a predstavuje samostatnú značku elektromobilov.
  • V pláne na najbližšie roky je elektrické SUV po vzore posledne predstaveného konceptu.
autocosmos.com
  • Elektromobily sa tlačia na trh z produkcie už takmer každej automobilky.
  • Aston Martin nezaostáva a predstavuje samostatnú značku elektromobilov.
  • V pláne na najbližšie roky je elektrické SUV po vzore posledne predstaveného konceptu.

Aston Martin Lagonda je pôvodne nie príliš dizajnovo podarený štvordverový sedan z 80. rokov minulého storočia, ale zároveň aj novodobý „remake“ tohto modelu za takmer pol milióna, ktorých sa od roku 2015 vyrobilo len 200 kusov.

Na autosalóne v Ženeve sme boli svedkami staro-nového predstavenia značky Lagonda, keď Aston Martin predstavil, akým smerom sa bude v ďalekej budúcnosti uberať a táto elektrická vízia nesie názov Lagonda Vision Concept.

Oživením jedného z najznámejších názvov v motorizme sme vytvorili jedinečnú príležitosť, ktorá nám umožňuje zbaviť sa prístupu z 20. storočia a namiesto toho navrhovať autá podľa požiadaviek, želaní a potrieb 21. storočia.“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Aston Martin, Dr. Andy Palmer

Typickým znakom všetkých doterajších modelov Aston Martin bola veľká kapota, ktorá schovávala šesť, osem alebo dvanásť valcové motory, no pri tomto koncepte kapota takmer úplne absentuje. Dôvodom je, ako som už spomínala, že jeho pohon je čisto elektrický. Batérie sú uložené v podlahe a elektromotory na nápravách, čo dizajnérom ponúka veľký priestor na luxusný, športový, rodinný alebo akokoľvek ladený interiér.

Aston Martin Lagonda nie je len názov tohto konceptu, ale samostatná nová značka elektromobilov, ktorá je predzvesťou vstupu automobilky Aston Martin na trh, ako konkurencia pre stále sa viac rozširujúci segment elektromobilov a to od luxusných až po športové či úžitkové vozidlá.

Najnovším modelom zo série značky Lagonda by malo byť plne elektricky poháňané SUV, ktoré má v pláne zamiešať karty na trhu.

„Lagonda SUV si zachová odvážny vzhľad ženevského Vision Concept. Lagonda je luxusná značka, ktorá je zároveň postavená na moderných technológiách. Bude ako žiadne iné SUV na trhu, takže jeho vzhľad musí odrážať novú realitu a poslúžiť ako vzor do budúcnosti, v ktorej majú najdôležitejšie a najprestížnejšie automobily stále svoje miesto.“ povedal výkonný riaditeľ Aston Martin, Martin Marek Reichman

Čo môžeme od Lagonda SUV očakávať ?

Prvou z viac menej istých veci je ozaj vysoká cenovka, ktorá je u tejto automobilky už viac menej samozrejmosťou. Avšak za pravdepodobne poriadny balík peňazí by sme mohli získať elektrické SUV s dojazdom okolo 600 km a to vďaka použitiu výkonných batérií.

Zatiaľ však automobilka tají informácie, či sa technológie na elektrický pohon a samotné batérie budú vyvíjať a vyrábať interne alebo sa o ich vývoj poprípade aj výrobu postará externý výrobca. Model by sa mal na trh dostať už v roku 2021, a tak na zapracovanie nového druhu batérií s výrazne nižším časom nabíjania neostáva až tak veľa času, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Zatiaľ naozaj nie je viac informácií o tomto modely, avšak je len otázkou času kedy sa na povrch dostanú nové a nové informácie, nakoľko dátum odhalenia sa bude pomaly ale isto blížiť a automobilka dozaista plánuje udržať okolo tohto modelu isté napätie a zvedavosť.

zdroj: newatlas.com; thedrive.com; auto123.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK