Autorka Harryho Pottera opäť poburuje transfóbnym statusom. Ľudia chcú preto bojkotovať jej nový film

  • Rowlingová je svojim postojom k transrodovým osobám známa už dlhodobo
  • Najnovší príspevok pridala tesne predtým, ako mal vyjsť trailer na nový film zo sveta Harry Pottera
  • Nahnevala tým mnohých fanúšikov čarodejníckej série
Rowlingová
Unsplash/Delia Giandeini , TASR/AP Photo/Christophe Ena, File
  • Rowlingová je svojim postojom k transrodovým osobám známa už dlhodobo
  • Najnovší príspevok pridala tesne predtým, ako mal vyjsť trailer na nový film zo sveta Harry Pottera
  • Nahnevala tým mnohých fanúšikov čarodejníckej série

Spisovateľka J. K. Rowlingová opäť svojim príspevkom rozprúdila horúcu debatu na tému transrodových ľudí.

Iba deň predtým, ako vyšiel dlho očakávaný trailer na film Fantastické zvery 3: Tajomstvá Dumbledora, spisovateľka svojim fanúšikom na Twitteri pripomenula, svoje názory na ľudí, ktorí prechádzajú zmenou pohlavia.

„Vojna je mier. Sloboda je otroctvo. Nevedomosť je sila. Osoba s penisom, ktorá ťa znásilní, je žena,“ Napísala komentár k článku denníka The Times, ktorý hovoril o prípade, ktorý sa odohral v Škótsku.

Miestna polícia totiž zaznamenala prípad znásilnenia a do spisu napísala, že trestný čin vykonala žena, a to napriek tomu, že osoba mala mužské genitálie.

Odôvodnením polície bolo, že osoba svoje pohlavie definuje ako ženské. Polícia tiež deklarovala, že ak bude obvinená osoba trvať na takomto znení, bude ho rešpektovať, a to aj napriek tomu, že neprišlo k legálnej zmene pohlavia.

Rowlingovej metaforické prirovnanie udalosti k distopickému románu 1984 od Georga Orwella rozzúrilo viacero fanúšikov čarodejníckej ságy.

Viacerí komentujúci ju tiež upozornili, že pohlavie v tejto súvislosti nehrá úlohu. Takýto názor má aj americká YouTuberka Kat Blaque.

„Sú jediní ľudia schopní znásilnenia a sexuálneho napadnutia muži? Definovali by ste znásilnenie výlučne penetráciou? Je sexuálne násilie vo svojej podstate mužské?“ napísala na Twitteri.

Fanúšikovia tiež diskutovali o tom, či budú aj naďalej platiť za sledovanie filmu, ktorý má vyjsť v apríli v roku 2022. Rowlingová totiž napísala scenáre k prvým dvom častiam filmov Fantastické zvery a pri tretej časti je uvádzaná ako spoluproducentka.

Podľa zistení magazínu Hollywood Reporter bude Rowlingová chýbať aj v očakávanej snímke Harry Potter 20th Anniversary: ​​Return To Hogwarts , ktorú odvysiela HBO Max 1. januára 2022. Namiesto toho tvorcovia použijú iba jej archívne zábery, informovali zdroje blízke projektu.

Rowlingová si tiež svojim názorom znepriatelila aj dve americké metlobalové ligy, ktoré kvôli vyjadreniam autorky chystajú meniť svoj názov. Dúfajú, že to zaistí väčší odstup medzi nimi a spisovateľkou, „ktorá je v posledných rokoch čoraz viac pod drobnohľadom pre svoje proti-trans postoje,“ cituje CNN vyhlásenie. 

Slovo metlobal je tiež pod ochrannou známkou spoločnosti Warner Bros, čiže dôvodov na zmenu je viac. 

Rowlingová má problém s transrodovými osobami už dlhodobo

Jedným z dôvodov totiž môže byť fakt, že Rowlingová bola v minulosti kritizovaná za svoje príspevky na sociálnej sieti Twitter, kde tvrdila, že transrodové osoby by mali byť definované podľa svojho pohlavia.

Celá kauza s Rowlingovou začala, keď sa zastala ženy, ktorá bola vyhodená z práce za transfóbne príspevky na sociálnych sieťach. Neskôr na Twitteri cynicky komentovala článok s názvom „Ľudia, ktorí menštruujú“, že nedokáže prísť na slovo „ženy“. Aktivistami bola upozornená, že menštruáciu môžu mať aj binárne či transrodové osoby, ktoré sa ako ženy neidentifikujú.

Neskôr v diskusii na sociálnej sieti pokračovala a dodala, že má rada transrodových ľudí, ale odstránenie konceptu pohlavia podľa nej bráni ľuďom slobodne diskutovať o svojich životoch. Jej slová vtedy odsúdili aj herci z filmovej série ako Daniel Radcliffe, Emma Watson či Rupert Grint.

Rowlingová útoky na svoju osobu označila za „cancel culture“ a podpísala otvorený list, ktorý bol uverejnený v časopise Harper´s Magazine.

Neskôr tiež vo svojom blogu napísala, že si želá, aby boli transrodové ženy v bezpečí, avšak aj tie, ktoré sa už narodili ako ženy. Rowlingová totiž argumentuje tým, že ktokoľvek sa cíti ako žena, nezáleží, či osoba mala operáciu alebo hormonálnu liečbu, môže prísť do ženských prezliekarní alebo na toaletu.

Takto sa podľa nej otvoria dvere do ženských priestorom všetkým mužom. Ako osoba, ktorá zažila sexuálne násilia má tak pred takýmto scenárom strach.

V príspevku sa tiež pýta, či náhodou nárast mladých ľudí, ktorí vystupujú ako transrodoví, nie je „nákaza“ poháňaná sociálnymi sieťami.

„Premýšľala som, či by som sa tiež nepokúsila o zmenu, keby som sa narodila o 30 rokov neskôr,“ napísala. Jej príspevok bol označený ako „transfóbny manifest“.

Zdroje: Twitter/J. K. Rowling, Startitup, Hollywood Reporter, Harper´s Magazine, jkrowling.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá