Až dva milióny Izraelčanov prišli o očkovacie pasy, po novom sú plne zaočkovaní iba s treťou dávkou

  • Izraelčania začnú vo štvrtok kontrolovať platnosť nových covidových pasov
  • V ich pravidlách nastala zmena. Od tohto týždňa platia prísnejšie pravidlá, ktoré určujú 3. dávku ako plnú vakcináciu
  • O Covid pas tak prídu takmer 2 milióny obyvateľov krajiny. Zostanú bez výhod pre zaočkovaných
  • Štvrtá vlna je podľa odborníkov na ústupe, Bennett ale ľudí varuje, nech sú obozretní. Tretia dávka funguje, ukazujú dáta
ockovanie
TASR/AP, Maya Alleruzzo, sentidos humanos
  • Izraelčania začnú vo štvrtok kontrolovať platnosť nových covidových pasov
  • V ich pravidlách nastala zmena. Od tohto týždňa platia prísnejšie pravidlá, ktoré určujú 3. dávku ako plnú vakcináciu
  • O Covid pas tak prídu takmer 2 milióny obyvateľov krajiny. Zostanú bez výhod pre zaočkovaných
  • Štvrtá vlna je podľa odborníkov na ústupe, Bennett ale ľudí varuje, nech sú obozretní. Tretia dávka funguje, ukazujú dáta

Vo štvrtok začnú v Izraeli kontrolovať platnosť nových takzvaných Zelených pasov, ktoré slúžia ako covidový pas v krajine.

Doterajšie covid pasy, vďaka ktorým mohli zaočkovaní jedinci alebo ľudia s negatívnym testom využívať výhody, mali prestať platiť o polnoci z 2. na 3. októbra. Pre technické problémy s ich náhradou sa ale ich platnosť predlžila o niekoľko dní a doteraz neboli kontrolované. Zmena, ale nastane už tento štvrtok, uvádza Times of Israel.

Prídu o výhody pre plne zaočkovaných 

Nové preukazy sú nástrojom vlády ako dosiahnuť vyššiu zaočkovanosť treťou dávkou. Práve ľudia, ktorí neboli zaočkovaní treťou dávkou po šiestich mesiacoch od druhej dávky o výhody pre plne zaočkovaných prídu.

V Izraeli sa po novom za plne zaočkovaného považuje človek, ktorý splnil jedno z týchto kritérií. Mať 12 alebo viac rokov, pričom od posilňovacej dávky uplynulo viac ako týždeň, od druhej dávky alebo pozitívneho testu na koronavírus neplynulo viac ako šesť mesiacov, uvádza New York Times.

Ľudia, ktorí sa nemôžu zaočkovať, môžu získať dočasný covidový pas na základe negatívneho výsledku testu na prítomnosť koronavírusu. Test je potrebné zaplatiť a preukaz má obmedzenú platnosť na 72 hodín.

Covidové preukazy v Izraeli slúžia na vstup do reštaurácií, hotelov či na športové a kultúrne podujatia. Taktiež na veľké verejné podujatia.

O prístup k týmto výhodám prišli takmer 2 milióny Izraelčanov. Podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva dostalo viac ako 6 miliónov Izraelčanov najmenej jednu dávku očkovacej látky, 5,6 milióna dostalo dve dávky a viac ako 3,5 milióna dostalo posilňovaciu dávku, uvádza Times of Israel

Počet hospitalizovaných klesol prvýkrát od augusta pod 500 

Izrael je prvá krajina sveta, ktorá oficiálne začala s očkovaním treťou dávkou proticovidovej vakcíny. Od 1. augusta ju najskôr začali ponúkať osobám nad 60 rokov.

Veková hranica sa postupne znížila na všetky osoby vo veku od 12 rokov, ktoré dostali druhú dávku najmenej pred piatimi mesiacmi, pripomína TASR.

Dôvodom týchto radikálnych zmien je zistenie izraelských vedcov o postupnom klesaní účinnosti vakcíny pri variante delta.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva v piatok počet Izraelčanov hospitalizovaných vo vážnom stave kvôli COVID-19 klesol pod 600 prvýkrát od 17. augusta.

V pondelok ráno bol tento počet 564, pričom veľká väčšina týchto pacientov bola neočkovaná. V utorok tento počet klesol prvýkrát od polovice augusta na hranicu 489, uvádza Jerusalem Post.

zdroj: TASR/AP Photo/Oded Balilty

Zdravotní odborníci tvrdia, že v krajine čoskoro skončí štvrtá vlna. Izraelský premiér Naftali Bennett je ale skeptický, čo spôsobilo roztržku medzi ním a expertami.

Bennett tvrdí, že Izraelčania musia byť naďalej opatrní a ešte „je priskoro na oslavu“.

„Sme v kritickej fáze,“ cituje premiéra Times of Israel.  „Práve teraz musíme byť ohľadom Zeleného pasu prísni, dávať si pozor a nenechať sa uspokojiť,“ dodal a vyzval všetkých, ktorí nie sú úplne očkovaní, aby tak urobili čo najskôr.

Tretia dávka zachráni množstvo životov, ukazujú nové dáta 

To, že tretia dávka funguje, potvrdili aj nedávne dáta ministerstva zdravotníctva. Počet denných úmrtí za posledných 7 dní na 100 000 Izraelčanov vo veku 60 rokov a viac pripadá v priemere na 6,43 denných úmrtí. Zaočkovaní troma dávkami tvoria len 0,15 úmrtí. Zaočkovaní ľudia dvoma dávkami tvoria 1,5 úmrtí denne.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Štatistiky naznačujú, že prechod z režimu dvoch dávok na režim troch dávok zachránil mnoho životov, uvádza Times of Israel.  

„Toto sú dramatické čísla,“ povedal pre Times of Israel profesor Ehud Grossman z lekárskej fakulty Univerzity v Tel Avive. „Jasne ukazujú, že pokles súčasnej vlny je spôsobený očkovaním, a poukazujú na účinnosť očkovania.“

Zdroje: Times of Israel, New York Times, Jerusalem Post, Times of Israel , Times of Israel, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie