Babišov zámok aj muž, ktorý slúžil ako „Putinova peňaženka“. Pandora papers odhaľujú špinavé peniaze bohatých lídrov

  • Na verejnosť unikli dokumenty z daňových rajov
  • Ide o najväčší únik dokumentov o offshore firmách svetových politikov
  • Kauza Pandora papers je najväčšou kauzou svojho druhu
babiš putin
TASR/Jaroslav Novák, Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Na verejnosť unikli dokumenty z daňových rajov
  • Ide o najväčší únik dokumentov o offshore firmách svetových politikov
  • Kauza Pandora papers je najväčšou kauzou svojho druhu

Český premiér Andrej Babiš, ukrajinský bojovník proti korupcii Volodymyr Zelenskyj, aj bývalý britský premiér Tony Blair. To je iba malá časť mien, ktoré sa objavujú v najnovšej kauze Pandora papers. Dokumenty získalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov, informuje britský Guardian.

Celkovo je v papieroch 33 politických lídrov a viac ako 300 rôznych oficiálnych predstaviteľov. Podľa Guardianu ide o najväčší únik informácií o offshore majetkoch najbohatších ľudí sveta z radov politikov.

Spis obsahuje 11,9 milióna súborov od spoločností, ktoré si najali bohatí klienti, aby vytvorili offshore štruktúry. Tie obvykle slúžia na to, aby ich majetok zostal skrytý pred zrakmi občanov a miestnych daňových úradov. Premiestňuje sa preto do daňových rajov ako je Dubaj, Panama, Monako, Švajčiarsko, alebo Kajmanské ostrovy.

Logo

Babišov zámok

Český premiér Andrej Babiš nie je jediný, koho meno sa v Pandora papers vyskytuje. Na jeho záznamy v uniknutom dokumente si posvietil portál Investigace.cz.

Portál uvádza, že Andrej Babiš si cez offshore firmy poslal okolo 400 miliónov českých korún (22 miliónov dolárov, teda asi 19 miliónov eur). Za ne si neskôr kúpil nehnuteľnosti na francúzskej riviére, vrátane zámku Bigaud. Odborníci, ktorých portál oslovil, sa zhodujú, že operácie vykazujú znaky prania špinavých peňazí.

Z dokumentov vyplýva, Francúzska právna kanceláriu DB Artwell Avocats cez svojich kolegov z Panamy (právnická kancelária Alcogal) požiadala pre svojho anonymného klienta založiť firmy v diskrétnych daňových rajoch. Zákazníkom bol Andrej Babiš a ako pripomínajú novinári z Investigace.cz, český premiér túto štruktúru využil na prevod peňazí zo svojich spoločností do zahraničia. Využil systém poôžičiek sám sebe.

Putinova peňaženka

V dokumente sa spomínajú stovky takýchto prípadov a väčšina z nich sa týka politikov. V dokumentoch sa podľa Guardianu nespomína prezident Ruska Vladimir Putin, ale je tu mnoho jeho veľmi blízkych ľudí. Napríklad Petr Kolbin, ktorého jeho kritici nazývajú „Putinova peňaženka“. Práve on má byť oficiálnym vlastníkom všetkého Putinovho bohatstva. V Pandora papers sa spomína aj istá žena, s ktorou mal mať ruský prezident romantický vzťah.

Spomína sa tu aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý bol v roku 2019 zvolený ako bojovník proti korupcii, poverený vyčistením verejného priestoru od korupcie a vlády oligarchov. Zelenskyj mal podľa uniknutých dokumentov previesť 25 % podiel v offshore firme na svojho priateľa, ktorý dnes pracuje ako hlavný poradca prezidenta.

Nie každý politik spomenutý v papieroch pral špinavé peniaze, napríklad britský expremiér Tony Blair a jeho manželna Cherie si na offshore účte ukladali úspory, ktoré však nevykazujú známky nejakej nelegálnej činnosti.

Zdroje: Guardian, Investigace.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie