Barbora Mihoková: Na Slovensku ľudia vedia oceniť ručnú prácu!

  • Barbora Mihoková, pôvabné a milé dievča z východu Slovenska, ktoré sa napriek štúdiu marketingu vydalo úplne inou cestou. Dnes už jej krásne marionety robia radosť ľuďom na celom svete.
collagebabky
  • Barbora Mihoková, pôvabné a milé dievča z východu Slovenska, ktoré sa napriek štúdiu marketingu vydalo úplne inou cestou. Dnes už jej krásne marionety robia radosť ľuďom na celom svete.

Ahoj Barbora, prezraď, ako sa dostane mladé ambiciózne dievča k výrobe marionet?

Keďže som vyrastala v bábkovo-divadelnom prostredí (som dcérou bábkovej divadelníčky), mala som znalosti o anatómii marionety, aj o materiáloch. Vždy som chcela pracovať pre seba, možno preto, že aj moja mama ako živnostníčka pracuje pre seba (čo má mnoho výhod) a ovplyvnil ma tento rodičovský vzor.

Tak som akosi prirodzene skĺbila znalosti zo strednej umeleckej školy, z rodinného remesla a možno trochu aj z marketingu z výšky. Na základe fotiek som vyrobila prvé tri skúšobné marionety pre mojich známych ako darček, s očakávaním, že ak sa vydaria, nájde sa aj prvý zákazník. Urobila som si facebook stránku, nahodila fotky, ozvalo sa zopár ľudí a už to išlo.

5

Výroba jednej takejto marionety trvá zhruba tri týždne. Skús nám opísať, čo všetko celý proces obnáša.

Povedala by som, že výroba marionety je niečo medzi umením a remeslom. Spája sa tu viacero činností, umeleckých aj technických:  modelovanie, brúsenie, maľovanie, práca s drevom, šitie, maľba na textil a mnohé ďalšie. Keďže nerada skáčem z jednej činnosti do druhej, prácu si delím na určité bloky. Zistila som, že takýmto spôsobom pracujem efektívnejšie.  To znamená, že najprv modelujem niekoľko hláv naraz a venujem sa len tomu. Inokedy sa zas sústredím len na výrobu tiel.

V lete som pracovala na krajších spojoch- kĺboch, aby moje marionety mohli mať aj kraťasy a krátke rukávy. Veľa vďačím nášmu známemu, pánovi Sepešimu, ktorý mi sprístupnil modelársku dielňu, stroje a pomohol mi s technickou časťou tvorby končatín. Pri výrobe marionet dbám o to, aby použité materiály boli čo najšetrnejšie k životnému prostrediu.

11212638_708675832593197_2875449440333459494_o

 

Je to len taká kratochvíľa, malý biznis alebo spôsob, akým by si sa chcela raz uživiť?

Venujem sa tomu už tretí rok, lebo je o to záujem a zároveň ma to baví, čo je dobrá kombinácia. Dá sa tým uživiť, no neviem, či sa to dá nazvať biznisom. Pretože ručná práca a biznis mi akosi nejdú dohromady. Každá bábka sa má na niekoho konkrétneho podobať. A teda ak je niečo vysoko personalizované, nedá sa to vyrábať sériovo. Tiež si chcem udržať kvalitu a radosť z práce, preto nemôžem prijať naraz príliš veľa zákaziek. Niektoré činnosti by sa síce dali delegovať (šitie, stolárčina), ale pokiaľ ide o hlavy, tie by mali mať rovnaký modelársky rukopis.

Čomu sa venuješ mimo svojich bábok? Profesionálne, ale kľudne prezraď aj súkromne :)

Popri výrobe marionet sa venujem aj nášmu rodinnému bábkovému divadlu. Takže väčšina vecí sa točí okolo bábok. Kedysi som sa venovala aj grafike, ale nie som v tom až taká dobrá. Grafikov je veľa a oveľa lepších. A nerada sedím dlho pred monitorom. Vo voľnom čase venčím psa, chodím  na anglické konverzácie, do kina, čítam, pozerám filmy. Láka ma gastroturistika – cestovanie a ochutnávanie miestnych špecialít. Som introvert, takže nevyhľadávam veľkú spoločnosť a hluk. Raz za rok sa premôžem a zájdem s bývalými spolužiačkami aj na diskotéku, lebo ich rada vidím. Ale na tej diskotéke dlho nevydržím ☺.

 

Na svojom webe dávaš možnosť kontaktovať ťa a výrobu bábky si objednať. Koľko by som približne zaplatil, keby chcem bábku podľa seba?

200 eur. Sú ľudia, ktorým sa to zdá veľa, ale aj takí, ktorí tvrdia, že je to málo. K tejto cene som sa dopracovala postupne. Na začiatku som začínala so sumou 100 eur, nevedela som totiž, či vôbec bude o bábky záujem a koľko ich stihnem mesačne vyrobiť. Postupne, keď som sa do toho dostala, keď som zistila, čo všetko to obnáša, koľko je s tým práce a že záujem je veľký, som dospela k takejto cene. Veľa vecí sa učím za pochodu a mám pocit, že aj moja práca sa už omnoho zlepšila. Bábky sú teraz vierohodnejšie ako na začiatku. Záujemcovia o marionetu to aj tak najčastejšie riešia tak, že sa na ňu viacerí zložia.

4

Máš objednávky aj zo zahraničia? Objavili ťa už za hranicami našej krajiny?

Posielala som bábku do Čiech aj do Anglicka a ozvala sa mi už aj Američanka, ktorá ma našla na Pintereste. No väčšinou mi píšu záujemcovia zo Slovenska.

 

Ako na bábky reagujú tí, ktorých podobizne vyrábaš? Zatiaľ sa nikto nenaštval? :))

Väčšinou komunikujem s človekom, ktorý si bábku objednáva pre niekoho ako darček. S obdarovaným už neprichádzam do kontaktu a teda nevidím jeho reakciu. Jedine, ak mi ten, kto si bábku objednal, dá vedieť, či mal darček úspech. Vždy mám radosť, ak sa mi niekto dodatočne ozve a povie alebo mi napíše, či sa  marioneta dotyčnému páčila. Dokonca mi už poslali aj fotky z oslavy, čo ma veľmi potešilo. Ale napríklad dosť rôznorodé reakcie ľudí boli na marionetu bývalého prešovského primátora, pána Hagyariho.

Niektorí ľudia vraveli, že je to čistý on, iní, že sa nepodobá vôbec. Je to jedna z bábok, ktoré som robila, dá sa povedať, na začiatku. Keď sa s odstupom času pozerám na svoje prvé marionety, mnohé z nich by som teraz vymodelovala lepšie. Ale viem, že takto nemôžem rozmýšľať. Jednoducho, je tu ten ľudský faktor, moje modelárske zručnosti sa vyvíjajú, a vždy tie nové bábky budú urobené lepšie ako tie na začiatku.

1270371_386298874830896_1559439883_o

 

A pokiaľ máš na mysli bábkové podobizne známych osobností, napr. tie, ktoré sú v Kolibe pod zámkom v Smoleniciach (Milan Lasica, Július Satinský, Lukáš Latinák – Hurka), myslím, že zatiaľ ani nevedia, že tam svoje marionety majú. No aj tak si nemyslím, že by sa mal niekto z nich naštvať. Ak si niekto dá vyrobiť podobizeň známeho človeka, je to preto, že je to pre neho veľká osobnosť a že ho z nejakého dôvodu obdivuje.

 

A Charlie Sheen a doktor House sa ti zatiaľ neozvali?:)

Zatiaľ nepredpokladám, že by vedeli o nejakej Barbore z Prešova, ktorá vyrobila ich marionety. V podstate o mne a o mojich bábkach momentálne vie dosť málo ľudí aj v rámci Slovenska, preto by bola veľká náhoda, keby sa o nich takéto svetové hviezdy dozvedeli. I keď v hlave mi už prebleskla myšlienka, že im ich pošlem ☺

3

Chystáš v najbližšom období nejaký zaujímavý projekt?

Každá marioneta je pre mňa taký malý projekt. No chcem vyrobiť viac známych osobností. Slovenských aj svetových. Nie každý, komu som vyrobila marionetu, totiž chce mať na mojej facebook stránke porovnávaciu fotku (predloha a bábka). A marionety známych osobností umožňujú ľuďom vidieť, či a do akej miery sa podobajú. Zaujímavým projektom by možno bolo použitie marionet v krátkom filme.

 

Kam sa vieš vo svojej výrobe ešte posunúť? Dá sa vôbec ešte niečo vylepšiť? Ak áno, kam smerujú tvoje ambície na tento rok?

Predávať okrem Slovenska aj do zahraničia. A podobne ako pre Kolibu pod zámkom, tak možno aj pre ďalšie podniky. Napadlo mi, že vyrobím aj rozprávkové, menšie marionety, ktoré by boli určené pre deti… Nápady mám, rada vymýšľam a skúšam nové veci, určite nechcem stáť na mieste.

2

 

Myslíš, že je pre mladých umelcov na Slovensku reálne živiť sa prostredníctvom svojich záľub? Alebo to v našich podmienkach bude vždy len taká bokovka?

Podľa toho, o akú záľubu ide a či o dané výrobky, diela, majú ľudia záujem. Kto bude cieľová skupina, koľko toho musím vyrobiť a za koľko to predať, aby som si mohla dovoliť robiť „len to“ a uživiť sa tým. Na začiatku mi niektorí ľudia vraveli, že Slováci nemajú na takéto veci peniaze. Takže teraz som milo prekvapená, že je tu toľko ľudí, ktorí vedia oceniť ručnú prácu.

1277614_409007212560062_1302530767_o

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK