Barcelona plánuje rázny krok. Turisti, ktorí nakúpia suveníry na ulici, dostanú vysokú pokutu

  • Čoraz vyhľadávanejšiemu španielskemu letovisku už došla všetká trpezlivosť
  • Barcelone začínají turisti prerastať cez hlavu
  • Najnovšie ich chce pokutovať za nakupovanie suvenírov u pofidérnych predajcov
banh
wikimedia.org,pexels.com
  • Čoraz vyhľadávanejšiemu španielskemu letovisku už došla všetká trpezlivosť
  • Barcelone začínají turisti prerastať cez hlavu
  • Najnovšie ich chce pokutovať za nakupovanie suvenírov u pofidérnych predajcov

Mesto Barcelona spustilo pre veľké množstvo sťažností od miestnych obchodníkov masívnu kampaň pre turistov, ktorá upozorňuje na zákaz nakupovania na nelegálnych predajných miestach (pouličný predaj spotrebného tovaru). Informovalo MZV.

Letáky a plagáty upozorňujúce na zákaz nelegálneho predaja sú umiestnené na najčastejších miestach pohybu turistov, v obchodoch či reštauráciách. Za nákup u pouličných predajcov by mohli kupujúci dostať pokutu až do výšky 500 eur. Radnica však nateraz chce k dodržiavaniu zákazu pristupovať predovšetkým zvyšovaním povedomia návštevníkov Barcelony.

zdroj: unsplash.com

Mesto tak urobilo pomerne kontroverzný krok a namiesto postihovania samotných, častokrát nelegálnych predajcov, ide pokutovať návštevníkov. Barcelona však v posledných rokoch nemá príliš pozitívny vzťah k turistom zaplavujúcich mesto. A to predovšetkým k tým, ktorí Barcelonu navštevujú vďaka obrovským výletným lodiam, ktoré tu kotvia.

Len minulý rok priviezli tieto lode do mesta viac ako 2,7 miliónov turistov, informoval portál express.co.uk. Odborníci však upozorňujú, že z týchto návštevníkov nemá mesto takmer žiaden ekonomický úžitok. Zväčša sa totiž v centre zdržia len krátky čas a v priemere tu utratia len približne 57 eur. Obyvatelia Barcelony ich opisujú ako „invázívne kobylky,” ktoré mesto spustošia a potom odídu.

Aj Barcelona doplatila na svoj úspech

Príliš vysoký prílev turistov do miest sa však stáva problémom, s ktorým však musí bojovať čoraz viac európskych metropol. V niektorých z nich sa stala situácia natoľko neúnosná, že mestá začali prijímať opatrenia s cieľom obmedziť počet návštevníkov, ktorí sa sem prišli rekreovať. Patrí medzi ne aj slnečná Barcelona.

Čítaj viac TU>>Barcelona úplne zakáže fajčenie na verejnosti

Denník The Guardian uvádza, že počet turistov, ktorí v meste zostanú aspoň jednu noc, vzrástol z 1,7 milióna v roku 1990 na súčasných viac ako tridsať miliónov. Lenže mesto nie je nafukovací balón a zvyšujúci sa záujem turistov pre neho predstavuje veľký problém. 

zdroj: unsplash.com

Primátorkou Barcelony je od roku 2015 Ada Colauová, pre ktorú je ochrana mesta pred prívalmi turistov prioritou. Pred časom dokonca prijala zákaz vzniku nových hotelov v centre mesta, taktiež  začala regulovať prázdninové prenájmy a zaviedla aj novú turistickú daň. Najnovšie prisľúbila, že obmedzí počet už spomínaných turistických lodí a postaví sa proti rozšíreniu letiska. 

zdroj: mzv.sk, express.co.uk, The Guardian, fastcompany.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK