BatSuite: skvelá pomoc pre všetkých nevidiacich!

  • Krátke predstavenie startupu BatSuite už máme za sebou. Tento krát ti prinášame rozhovor s jeho tvorcami, ktorí nám prezradili o mnoho viac ako len strohé info. Zdá sa, že z BatSuite sa môže stať napokon veľmi úspešný produkt, ktorý budú využívať nevidiaci po celom svete
image_1439907715.jpeg
  • Krátke predstavenie startupu BatSuite už máme za sebou. Tento krát ti prinášame rozhovor s jeho tvorcami, ktorí nám prezradili o mnoho viac ako len strohé info. Zdá sa, že z BatSuite sa môže stať napokon veľmi úspešný produkt, ktorý budú využívať nevidiaci po celom svete

 

Ahojte chalani, po dlhšom čase sa znova stretávame. Počul som, že sa s Batsuite hýbete míľovími krokmi dopredu :). Čo máte teda nové? Vidím, že sa váš tím pekne rozrastá, tak nám ho kľudne predstavte. 

Noviniek máme viac než dosť. Aktuálne začíname spoluprácu s Pražskou úniou nevidiacich a náš biznisák Peťo Zildner sa vrátil z Technology Open Air v Berlíne. Z tohto podujatia sa nám práve ozývajú možno aj naši budúci coinvestori s ponukami a pytačkami na deck. Uvidíme, ako to dopadne, každopádne podpora nejakého silného investora by sa nám veľmi hodila v rámci EÚ. Či už kvôli tlačeniu sa na trh, alebo dostávaniu sa ku kľúčovým partnerom v tejto doméne.

Pôvodne sme sa ako core team Peter Zildner, Pavol Bujna, Michal Maxián a Dušan Zeleník rozhodli pokračovať v tomto zložení. Nedávno sme pribrali do partie aj Jozefa Bardíka ako angela, ktorý nám veľmi pomáha najmä s financiami a Lucku Patakovú, ktorá je zároveň naša beta-testérka, keďže má zhoršené videnie. S ňou testujeme nové dizajnové prototypy, ktoré nám pomáha vyrábať skúsený Adam Tóth, výherca národnej ceny pre experimentálny dizajn.

 

 

Venujete sa projektu full-timovo alebo ako ho momentálne riešite? Je tažké nájsť kvalitných ľudí do tímu?

Dvaja sa aktuálne venujeme full-time business developmentu BatSuite. Ostatní majú svoj job a robia na BatSuite popri práci, ktorá ich živí. No postupne sa chceme začať venovať full timeovo len tomuto. Ono si to v krátkej dobe aj bude vyžadovať. A čo sa týka ľudí? Myslím si, že máme na Slovensku veľmi schopných a pracovitých ľudí. Hlavne to spoznávame, keď nám ľudia radi sem tam niečo pomôžu. Stačí, ze sa im projekt zapáči a keď vedia, tak urobia čo treba, aj úplne nezištne. Do tímu by sme najradšej zobrali všetkých, skôr je problém s tým ako zamestancov uživiť pod krídlami zatiaľ startupujúceho BatSuite.

 

Osobne sa mi váš nápad veľmi páči, čo bolo podnetom pre vznik Batsuite? Maxo, v tomto si mal prsty asi najviac ty, aký si mal k tomu  podnet a kde sa všetko začalo? 

Začali sme na StartupWeekend Vienna, kde sme išli ako partia developerov a ja som zobral aj hardware development kit. Za víkend sme dokázali urobiť MVP a team pracoval super tak sme pokračovali ďalej. Potvrdenie bolo, keď nás vybrali do Hardware.co akcelerátora v Berlíne, kde sme boli v marci-apríli. Postupne sme sa bavili s ľuďmi, ktorí takúto pomôcku ocenia, priam chceli kúpiť naše prvé prototypy. To nám len potvrdilo našu hypotézu a rozhodli sme sa venovať projektu viac času a dostať ho na trh.

 

 

Neviem si predstaviť, aké to je mať zrakovú vadu alebo byť úplne nevidiaci. Skúste mi z vlastnej skúsenosti, popísať, ako sú vnímaní zrakovo postihnutí v našej spoločnosti?

Najvačší problém je, že ľudia nevidiacim nerozumejú. Často krát sa na nevidiacich dívajú ako na nesamostatných a nešikovných. Nevedia ako k nim pristupovať, ani ako naozaj pomôcť a preto sa im skôr vyhýbajú. A na druhej strane aj nevidiaci sa skôr zdržiavajú doma, ako v spoločnosti aj preto, že je to pre nich jednoduchšie, ale aj preto, že nechcú na seba tak upozorňovať. Samozrejme nie každý. A preto všetko vzniká BatSuite. Chceme priniesť pomôcku, ktorá je nenápadná a pritom veľmi nápomocná. Nevidiaci sa tak nebudú cítiť ako iní, či odlišní a ostatní si vlastne takmer ani nevšimnú, že je nevidiaci v okolí.

 

 

To je dosť smutné… Je ale super, že sa snažíte pomôcť. Povedzte mi teda v skratke, aké konkrétne problémy chcete s Batsuite vyriešiť?

Chceme nevidiacim pomôcť lepšie sa orientovať v priestore. Chceme im dať priestor na samostatnosť a tým im zjednodušiť denné fungovanie.

Staviame na troch pilieroch.

1.    Chceme priniesť technológiu, ktorá postupne nahradí staromódnu paličku a prinesie nové výhody.

2.    Chceme vytvoriť pomôcku, ktorá je nenápadná, vypadá ako šperk, alebo hodinky čím najmä umožníme nevidiacim ľahšie zapadnúť, nebudú sa cítiť ako mimozemšťania, tak ako to je teraz úplne bežné s podobnými pomôckami. Naopak, šperk alebo módny doplnok, s našou technológiou vypadá skôr štýlovo.

3.    Chceme vybudovať komunitu a teda platformu, kde pre našu technológiu vieme nájsť úplne nový rozmer. Zapojením do Smart Cities, využitie crowd sourcingu a postupné otvorenie tretím stranám môže otvoriť veľmi veľa nových možností.

 

Myslíte, že sa vám jedného dňa podarí kompletne nahradiť slepeckú paličku? 

Toto nieje náš cieľ. Chceme aby sme paličku dopĺňali. Aby mohli využívať aj paličku aj BatSuite. Stať sa to môže, ale už teraz vieme, že palička je akési predĺženie ruky. Zvuk ťukania vie napovedať o materiáloch, či textúre povrchu. Vieme povedať, že v niektorých prípadoch je lepšia palička, v niektorých BatSuite, ako kombinácia vedia poslúžiť nad rámec toho, čo zatiaľ poznáme. S postupovaním technológií však možno jedného dňa paličku aj úplne nahradíme. Tak skoro to však nebude.

 

Ako prijala Batsuite zatiaľ komunita nevidiacich? Berú ho ako reálnu pomôcku v bežnom živote?

BatSuite postupne skúšame s rôznymi ľuďmi. K myšlienke máme veľmi dobrý feedback. Najlepšie ohlasy nám dávajú samozrejme vidiaci. Nevidiaci sú už na nás tvrdší, najmä ak sa bavíme o funkcionalite, či dizajne. Nápad sa im páči, ale stále je čo vylepšovať. Od prispôsobovania na veľkosť ruky, cez umiestnenie až po rôzne nastavenia. Každopádne fakt, ze tento feedback dostávame, nás ženie dopredu a núti nás robiť BatSuite stále dokonalejší.

 

 

Viem, že plánujete do BatSuite zakomponovať aj ďalšie vychytávky. Čo viete už dnes predstaviť ako vaše plány do budúcna?

Máme rozrobené jednania s rôznymi designermi, ktorí nám navrhujú Batsuite ako šperk, či módny doplnok. Pre dámy niečo športovo elegantné a pre pánov športový design. Plus by sme chceli spustiť program smart cities, kde by vďaka nášmu prístroju ľudia vedeli kde je napr. rekonštrukcia chodníka alebo oznamovanie, aký autobus prichádza. Toto by sme chceli prepracovať do dokonalosti, zatiaľ máme iba jednoduché prototypy ako overenie konceptu. Postupne budeme zlepšovať senzoriku, ktorú máme a pridávať nové funkcie. Na to postupne nadväzuje napájanie sa na telefón a vytvorenie priestoru pre vývoj aplikacií využívajucich túto senzoriku. Napríklad rozpoznanie tváre zo zoznamu priateľov je dobrý príklad využitia lepšej senzoriky. Všetko však treba vytvárať postupne a momentálne tu máme relatívne jednoduché zariadenie prinášajúce veľmi veľa výhod. To musíme vyladiť čo najviac, keďže spĺňa tú najkľúčovejšiu požiadavku zo všetkých.

 

Konkurencia nikdy nespí ako sa vraví, ako ste vy natom? Koľko firiem reálne pracuje v podobnom segmente a v čom ste iný/lepší?

Pristupujeme k problematike z viacerých strán. Jedna vec je urobiť super produkt a druhá vec je vytvoriť zážitok so zariadením v iných smeroch a to je napr. jeho použiteľnosť, jeho tvar, pocit z držania. Týmto sa líšime od konkurencie.

Veľa sa rozprávame o produkte s tými, čo ho reálne budú potrebovať. Dokonca máme budúceho používateľa priamo v teame. Keď sa Lucie spýtate prečo si nechce dať na hlavu okuliare s kamerou napojenú na telefón a batériu, povie vám, že ona je žena a chce vypadať ako žena a nie ako robot z budúcnosti.

V skratke teda platí, že spoločnosti vyrábajúce pomôcky sú už ďaleko čo sa technologií týka. My ich hravo dobiehame (za vikend vo viedni sa to podarilo). Avšak v daľších veciach zaostávajú, čo nám otvára trh.

 

 

Taktiež som počul, že ste našli super angel investora Doda Bardíka. Aká je spolupráca s nim? 

Spolupráca s Dodom je skvelá. Dodo má veľa skúseností, ktoré nám odovzdáva, čiže okrem investora sme zýskali aj skvelého mentora. Dodo sa u nás stará o financie, administratívu a taktiež business developement. Povinne s nami musí chodiť na pivo. Berieme ho ako advisora a dúfame, že sa na nás z neho čo najviac nalepí.

 

Angel investícia zvykne byť v menších obnosoch, ktoré sa rýchlo minú, aké budú vaše ďaľšie kroky vo fundraisovaní? 

Na rozbeh hardware startupu je potrebných viac peňazí a tie sa snažíme zohnať vo VC fondoch. Zháňame väčšiu sumu peňazí na jeden až jeden a pol roka. Zatiaľ to vypadá sľubne, črtá sa nám koinvestovanie viac VC. Uvidíme, ako sa nám podarí všetko dohodnúť, teraz je leto, všetko je také, uhorkové, ale aj napriek tomu robíme stretnutia, či konferenčné hovory približne na týždennej báze.

 

Keď už sme pri financiách, koľko bude finálna verzia stáť? Máte už predstavu?

Cena bude dostupná pre cielovú skupinu. V hre je viac modelov ako predávať túto pomôcku. Spočiatku nám všetci hovorili, že cena je veľmi nízka, že marža je veľmi nízka. Treba si však uvedomiť, ze rodiny s nevidiacimi majú skôr priemerné príjmy. To sa dá však rôznymi spôsobmi podporiť a vo výsledku nemôže byť finálna cena veľmi vysoká. BatSuite preto nebude drahší ako priemerný mobilný telefón.

 

 

Aké ťažké/ľahké je mať na Slovensku startup, ktorý má globálne ambície a je ešte aj založený na technológiach? Je vôbec možné zo Slovenska preraziť?

Je to výzva. Avšak treba povedať, že na Slovensku je množstvo ďaľších startupov čeliacich podobným výzvam a celkom sa držia. Taktiež z okolia pochádzajú technologické startupy, ktoré sa dajú považovať za úspešné. My veríme, že máme dobrý team a produkt. Business model vypadá byť zatiaľ tiež veľmi udržateľný. Každopádne bude to chcieť ešte veľa šťastia a náhod, ktoré nás posunú dopredu k tomu, aby sme uspeli na začiatku hlavne v Európe.

 

S výrobou by ste chceli začať na Slovensku alebo sa pokúsite rovno ísť niekam, kde to je lacnejšie? 

Slovensko v porovnaní s takou výrobne populárnou Čínou nie je o moc drahšie. Hlavne ak si spočítate chybovosť a náklady spojené s kontrolou kvality, prevozom, strachom. Na začiatku je pre nás určite jednoduchšie začať s výrobou na Slovensku. Množstvo komponentov nám v skutočnosti príde hotových, takže to nebude na začiatok veľmi predražené. Do budúcnosti budeme musieť prejsť na veľkovýrobu niekam, kde sa nám náklad zníži. Zo spriazdneného Hardware.co accelerátora máme už pripravené overené a spoľahlive kontakty aj do Ázie. Toto všetko je však ešte budúcnosť, ktorú máme naplánovanú, avšak veľa sa môže zmeniť.

 

Čo by ste chceli odkázať čitateľom startitup?:)

Keď nás stretnete, pozvite nás na pivo a my vám porozprávame aj viac ako sa na týchto pár slov zmestilo.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá