Berlín zaviedol cestovanie verejnou dopravou pre študentov zadarmo

  • Hlavné mesto Nemecka urobilo v rámci podpory využívania verejnej dopravy významný krok
  • Študenti tu môžu od tohto týždňa jazdiť verejnou dopravou celkom zadarmo
betas
unsplash.com
  • Hlavné mesto Nemecka urobilo v rámci podpory využívania verejnej dopravy významný krok
  • Študenti tu môžu od tohto týždňa jazdiť verejnou dopravou celkom zadarmo

Študenti v Berlíne sa môžu od tohto týždňa bezplatne využívať všetky druhy verejnej dopravy v meste. Stačí sa preukázať dopravnou kartičkou študenta, ktorý navštevuje školu v okolí Berlína. Informoval o tom portál iamexpat.de.

Berlínske dopravné združenie VBB zároveň spustilo nové, cenovo výhodné ročné predplatné pre stážistov.  Od 1. augusta môžu všetci študenti škôl, ktorí študujú v Berlíne alebo ktorí žijú v Berlíne a študujú v Brandenbursku, požiadať mestskú dopravnú asociáciu Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) o bezplatnú študentskú cestovnú kartu.

zdroj: unsplash.com

Ročný predplatný lístok tu stojí 365 eur, čo predstavuje len jedno euro na deň. Študenti, ktorí majú cestovnú kartu, nemusia zložito žiadať o novú, pretože ich aktuálne predplatné sa automaticky prenesie. Tí, ktorí ešte nemajú študentskú cestovnú kartu,  ju jednoducho získajú online. Stačí sa preukázať platným preukazom študenta z oblasti Berlína a nahrať aktuálnu fotografiu.

Čítaj viac TU>>V Ríme máš MHD zadarmo. Stačí ak do automatu vhodíš plastové fľaše

Podľa vyhlásenia VBB chce nová iniciatíva pomôcť rodinám minimalizovať náklady na cestovanie. Spoločnosť chce zároveň aj takýmto spôsobom podporovať udržateľné cestovanie. 

Zadarmo aj v Luxebursku 

Luxembursko má celkovo 600-tisíc obyvateľov. Ďalších 200-tisíc ľudí, ktorí dochádzajú za prácou a dobrým platom, žije vo Francúzsku, Belgicku či Nemecku. Premiér krajiny Xaviera Bettela dal svojim voličom sľub, že zavedie cestovanie verejnou dopravou zadarmo, informoval o tom portál BBC. Chystané opatrenie by malo začať platiť od marca 2020.

zdroj: unsplash.com

Dôvodom sú denno denné zápchy, ktoré zahlcujú mesto emisiami. K tejto problematike bola dokonca vypracovaná štúdia, ktorá hovorí, že vodiči v hlavnom meste strávili v roku 2016 v priemere 33 hodín v nekonečných dopravných zápchach.

Čítaj viac TU>>Toto slovenské mesto zavádza pre vybrané skupiny ľudí MHD celkom zadarmo

Ľudia budú môcť cestovať úplne zadarmo vlakmi, električkami a autobusmi. V súčasnosti môžu cestovať bez lístka v rámci celej krajiny iba deti a mladí ľudia, ktorí nedosiahli vek 20 rokov. Zvýhodnení sú aj študenti stredných škôl, ktorí majú dopravu do školy zadarmo.

zdroj: iamexpat.de, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech