Berlínske techno dostalo masívnu „poklonu“ od UNESCO. Ľudia hudbu tolerujú aj počas obeda, tvrdí známy producent

  • Berlínske techno je vo svete legendárne
  • UNESCO sa rozhodlo uznať jeho kultúrny prínos
techno party
Archív Canva
  • Berlínske techno je vo svete legendárne
  • UNESCO sa rozhodlo uznať jeho kultúrny prínos

Berlínska technokultúra bola uznaná ako súčasť kultúrneho dedičstva UNESCO. Dostala tak celosvetové uznanie jej vplyvu. Berlínske technokluby získali popularitu už v minulom storočí, dnes sú však stále známe po celom svete a nadšenci za nimi cestujú aj tisíce kilometrov.

V oznámení zo 14. marca sa techno zaradilo k ďalším nemeckým tradíciám, ako je horolezectvo v Sasku a výroba vína Viez. Nezisková organizácia Rave The Planet zohrala v posledných rokoch kľúčovú úlohu pri presadzovaní tohto kroku.

Rave The Planet gratuluje všetkým, ktorí prispeli k rozvoju berlínskej technoscény. Berlínska klubová komisia tiež označila uznanie UNESCO ako významný úspech pre techno producentov. Tiež pre všetkých umelcov, prevádzkovateľov klubov a organizátorov podujatí v meste.

Berlínske techno je legendárne

Na internete sa dočítaš, že Berlín je hlavné mesto nielen Nemecka, ale aj techna. „Berlín sa stal nesporným hlavným mestom techna, keď mladí ľudia po páde múru obsadili opustené budovy vo východnom Nemecku,“ uvádza portál Houseoftracks.com

Petra Kirn, DJ a hudobný producent žijúci v Berlíne, hovorí, že techno stelesňuje základnú podstatu mesta. V nedávnom článku to uviedol The Guardian. Kirn tiež zdôraznil, že Berlín jedinečne prijíma hudbu, ktorá sa vyznačuje intenzitou, excentricitou a intenzívnym používaním syntetizátorov a skreslených bicích.

Poznamenal, že takéto netradičné zvuky v Berlíne nielen tolerujú, ale aj oslavujú. A to dokonca aj v netradičných časoch, ako je čas obeda. Úlohou techna je podľa neho vytvoriť útočisko pre marginalizované skupiny.

Nemecko sa chváli veľkým kultúrnym dedičstvom

Hlavné mesto Nemecka je už desaťročia známe svojou hudobnou techno scénou a mnohí turisti ho navštevujú najmä pre nočný život. Ďalšie je na zozname UNESCO saské horolezectvo, od roku 1910 založené na princípe „voľného lezenia“ bez použitia umelých pomôcok. Okrem horolezeckých a bezpečnostných techník sa miestne pravidlá úzko spájajú aj s ochranou a zachovávaním prírody.

Na zoznam sa dostala aj tradícia spevu z mesta Finsterwalde v Brandenbursku, zimný sprievod Perchtenlauf z mestečka Kirchseeon v Bavorsku, biela výšivka z regiónu Schwalm v Hesensku, ako aj Viez, víno z jabĺk, hrušiek alebo dúl v oblasti Moselle-Franconian.

Od roku 2003 platí dohoda UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva. Nemecko je signatárom tejto dohody od roku 2013. Nemecký zoznam, ktorý má v súčasnosti 150 položiek, oceňuje kreatívne, inkluzívne a inovatívne formy kultúry. Jednotlivé príspevky z národných zoznamov môžu nominovať na jeden z troch medzinárodných zoznamov UNESCO.

Spolková ministerka kultúry Claudia Rothová uviedla, že na zoznam pridali dôležité kultúrne formy. „Nové prírastky ilustrujú nielen regionálnu rozmanitosť a tematickú šírku živej kultúry v Nemecku, ale sú aj symbolom rozšírenej koncepcie kultúry,“ prízvukovala Rothová.

Zdroje: houseoftracks.com, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá