AKTUÁLNE: Trump mlčí, ľudia z jeho tímu sú presvedčení, že je koniec. Bidena niektoré média vyhlásili za víťaza

 • Biden stále vedie v Nevade a Arizone, aktuálne vedie tiež v Georgii a v Pennsylvánii
 • Trump natvrdo konšpiroval v priamom prenose, média surovo porušili živé vysielanie
 • Zatiaľ má viac voliteľov Biden, a to 253. Donaldovi Trumpovi sa zatiaľ podarilo získať 213 voliteľov, podľa niektorých médií 214
 • Situáciu sledujeme online
trump
TASR/AP/Evan Vucci
 • Biden stále vedie v Nevade a Arizone, aktuálne vedie tiež v Georgii a v Pennsylvánii
 • Trump natvrdo konšpiroval v priamom prenose, média surovo porušili živé vysielanie
 • Zatiaľ má viac voliteľov Biden, a to 253. Donaldovi Trumpovi sa zatiaľ podarilo získať 213 voliteľov, podľa niektorých médií 214
 • Situáciu sledujeme online

Víťaza prezidentských volieb ešte stále nepoznáme. Aktuálne sa do vedenia v štáte Georgia dostal Joe Biden. Náskok prezidenta Donald Trumpa sa zmenšuje aj v dôležitej Pennsylvánii. Očakáva sa, že výsledky z týchto štátov budeme poznať už dnes. Business Insider už na webe napísal, že je koniec a Biden je nový prezident.

Zostáva ešte sčítať päť štátov, v ktorých je súboj veľmi tesný plus Aljaška, tam je ale vysoko pravdepodobná výhra Donalda Trumpa. 

Biden má viac ciest k víťazstvu. Získať potrebuje ešte 17 voliteľov

 • Na výhru demokratickému nominantovi stačí udržať si štáty Nevada (6) a Arizona (11), výsledky v nich sú ale veľmi tesné a zostáva ešte sčítať množstvo hlasov. Spolu 17 voliteľov.
 • Ďalšia cesta vedie cez Pennsylvániu (20), kde sú výsledky tiež veľmi tesné.
 • Vyhrať by mohol aj Georgii (16), no potreboval by ešte jedného voliteľa z Maine, ktorého pravdepodobne nezíska.
 • Ďalšou cestou by bola výhra Georgie (16) a Nevady (6) spolu (22). Alebo výhra Georgie (16) a Arizony (11) spolu (27).

Situáciu sledujeme online:

21:38 Republikáni žiadajú súd v Pennsylvánii aby zastavil sčítavanie hlasov, ktoré prišli poštou po volebnom dni. V Pennsylvánii platí pravidlo, ktoré dovoľuje sčítavanie hlasov aj po volebnom utorku, hlasy ale musia byť odoslané poštou v deň volieb. Deadline týchto hlasov je 6. november. 10. november pri hlasoch odoslaných poštou pochádzajúcich od armády alebo spoza oceánu. Predstaviteľka štátu Pennsylvánie už nariadila aby boli tieto hlasy oddelené a zatiaľ nepripočítavané k celkovým výsledkov. 

20:16 Ak bude pokračovať trend, ktorý naznačujú čísla v Pennsylvánii Bidenov náskok sa bude len zväčšovať, uviedli viacerí analytici z médií. Aktuálne Biden vedie o 13 662 hlasov. Od prezidenta prichádza prekvapivé mlčanie. Jeho štáb zverejnil vyhlásenie, ktoré má menej ostrý tón. Požaduje aby sa zarátali všetky hlasy, ktoré boli podane legálne, a nesčítať tie, ktoré legálne nie sú. NBC News sa čuduje, že Trump vyhlásenie netweetoval ako má vo zvyku. Podľa nich s ním nie je stotožnený.  

19:54 „Podľa zdroja blízkeho Bielemu domu, práve teraz prebieha bitka o stratégiu. Trump hovorí ľuďom, že chce tieto súdne spory podávať až do decembra, keď volia volitelia. Mnoho ľudí okolo Trumpa verí, že je koniec. Ale Trump sa do toho kope, to mi bolo povedané,“ uviedol reportér CNN Jim Acosta.

18:57  Starosta Filadelfie Jim Kenney na tlačovej konferencii povedal, že neexistujú žiadne dôkazy o volebných podvodoch ako tvrdí tím prezidenta Trumpa. Okres ešte dnes zverejní výsledky ďalších 2 000 – 3 000 hlasov. Zostáva zrátať ešte ďalších 40 000 hlasov vo Filadelfii, čo podľa predstaviteľov mesta môže potrvať ešte niekoľko dní. Medzitým sa náskok bývalého viceprezidenta zvýšil na 12 390 hlasov. 

18:32 Predsedníčka snemovne Nancy Pelosi (demokratka) v uviedla, že je jasné, že Biely dom vyhrajú Biden a Kamala Harris. „Je to šťastný deň pre našu krajinu,“ povedala novinárom podľa NBC News.

17:52 Ďalšie sčítané hlasy v Nevade zväčšili rozdiel medzi kandidátmi z 0,9% na 1,7%. Joe Biden vedie približne o 22-tisíc hlasov.  

17:19 Náskok Bidena sa v Pennsylvánii zvýšil na 9 027, v Georgii na 1 586 hlasov. Hlasy v Georgii sa ale budú prepočítavať.

17:07 Podľa nových výsledkov z Arizony sa rozdiel medzi kandidátmi mierne zmenšuje na 1,4 %, čo je 43 569 hlasov. Naďalej vo vedení ostáva Joe Biden. Zostáva ešte sčítať približne 277 762. Aby sa Donald Trump dostal do vedenia potrebuje vyhrať ostatné hlasy v pomere 60 % ku 40%.

16:21 Trumpovi priaznivci protestujú  podľa Bloombergu aj v Detroite. „Ideme si po vás, demokrati,“ hlásia.

16:17 Trumpov tím sa vzdať nemieni. „Tieto voľby sa neskončili. Falošná projekcia Joe Bidena ako víťaza je založená na výsledkoch v štyroch štátoch, ktoré nie sú ani zďaleka ukončené, “uviedol hlavný poradca kampane Matt Morga. V Georgii sa zrejme budú prepočítavať hlasy. Žalobu chce podať aj v Pennsylvánii, kde malo prísť k podvodom, taktiež v Nevade.

Televízia CNN predtým informovala, že ani v prípade prehry Pennsylvánie a Georgie sa Trump nemieni vzdať.

15:52 V Pensylvánii ostáva ešte sčítať okolo 130-tisíc hlasov, ktoré prišli poštou. Vo Filadelfii ešte ostáva vyše 20-tisíc hlasov poštou na sčítanie. Ďalších vyše 36-ticíc hlasov ostáva v okrese Allegheny, kde má tiež výraznú podporu Biden.

15:40 „Pensylvánia nakoniec nemusí byť nijako zvlášť tesná. Na započítanie zostáva ešte dosť modrých poštových lístkov a väčšina krajov nezapočítala predbežné hlasovacie lístky, ktoré môžu byť veľmi modré. Možno by som čakal, že Biden tam nakoniec vyhrá o približne 3 %, možno dosť blízko k tomu, čo ukazujú predvolebné prieskumy,“ uviedol analytik FiveThirtyEight Nate Silver. Decision Desk HQ už uviedol Biden v projekcii za víťaza Pennsylvánie. Ostatné média sú opatrné.

15:10 Očakáva sa, že ďalšie hlasy, ktoré prídu z Pennsylvánie zachovajú doterajší trend nárastu hlasov pre demokratického kandidáta. Biden vyhráva minimálne 2 z 3 hlasov odovzdaných poštou. V demokratických oblastiach je to ešte viac. 

14:53 Biden práve obrátil Pennsylvániu. Sčítaných bolo ďalších 30- tisíc hlasov, ktoré mu zabezpečili náskok o  5 587 hlasov. Hlasy podľa New York Times prišli z okresu Filadelfia, kde je aktuálne sčítaných 96 % hlasov. Ak si Biden udrží náskok v Pennsylvánii stane sa budúcim prezidentom USA.

14:47 Okrem prezidenta si Američania volili aj zástupcov do Senátu a Snemovne reprezentantov. Rekordné zastúpenie budú mať v oboch inštitúciách ženy. Podľa doterajších výsledkov ich bude minimálne 131. Okolo 100 za demokratov a 31 za republikánov.

Voľby nedopadli podľa očakávaní demokratov, ktorí čakali na takzvanú modrú vlnu. Zaznela aj kritika na progresívne krídlo demokratov, podľa niektorých stredových demokratov je to ich vina. Hviezda progresívneho krídla Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) to popiera. Vinu podľa nej nesú samotní neúspešní kandidáti,  ktorí neuspeli s digitálnou kampaňou. Ona aj jej tri kolegyne, z progresívneho krídla, ktoré Trump počas debaty nazval AOC plus tri, kreslá obhájili.  

Viacerí komentátori naopak tvrdia, že zlyhala stredová politika aj v prípade slabých výsledkov Joea Bidena.

14:03 Twitter pozastavil účet bývalému poradcovi prezidenta Stevemu Bannonovi, ktorý mal glorifikovať násilie. Bannon vo svojom podcaste žiadal hlavu Anthonyho Fauciho napichnutú na kôl. Fauci, ktorý pôsobí ako epidemiologický poradca Bieleho domu sa často dostával do konfliktu s prezidentom. Twitter v minulosti označil rovnakou nálepkou aj príspevok prezidenta.   

13:46 „Prezident Trump zameral svoju zúrivosť na nečakaný cieľ: televíziu Fox News,“ píše the Hill. Prezidenta nahnevala jeho obľúbená televízia potom, čo pripísala výhru v Arizone jeho oponentovi. Neskôr sa k televízii pridala aj agentúra AP, väčšina ostatných médií zostala zdržanlivá. Podľa nich je situácia príliš tesná. Obe tímy prezidentských kandidátov veria, že Arizona bude ich. AP aj Fox News si za svojim rozhodnutím stoja.

13:09 Voliči v Nevade popri prezidentských voľbách rozhodli, že manželstvo párov rovnakého pohlavia bude chránené ústavou. Zároveň zrušili ústavný zákaz, ktorý takéto manželstvá zakazoval. 

12:47 Protesty pokračujú po celej krajine. CBS News hlási protesty Trumpových priaznivcov v Arizone. Informácie médií sa rozchádzajú v tom, čo sú ich požiadavky. Niektoré tvrdia, že chcú aby sa vo sčítavaní pokračovalo lebo veria, že Trump v štáte zvíťazí. Ďalšie tvrdia, že požadujú zastavenie sčítavania. „Doslova sa nám to snažia ukradnúť,“ povedala jedna z protestujúcich. 

Na severe protestujú odporcovia prezidenta, požadujú spočítanie všetkých hlasov. Portland sa znova stal miestom pouličných bojov.  

12:39 Polícia zadržala dvoch ozbrojených mužov vo Filadelfii, ktorí sa snažili dostať do budovy, kde sa sčítajú hlasy. 

12:16 Bidenov náskok v Georgii sa zväčšil na 1 096 po tom, čo sa pripísali ďalšie hlasy z okresu Clayton, južne od Atlanty. Práve tento demokratický okres poslal bývalého viceprezidenta do vedenia štátu. Vyzerá to tak, že ostatné okresy v noci hlasy nesčítali. 

12:02 Podľa televízie NBC News má na Bidenovu bezpečnosť dohliadnuť národná garda. 

11:51 Ak by Joe Biden vyhral Georgiu, bol by tak prvým demokratom, ktorý tento štát vyhral od čias Billa Clintona, ktorý si výhru pripísal v roku 1992. Naviac by Trump nemal dostatočný počet voliteľov ani keby vyhral všetky ostávajúce štáty. Dostatočný počet by nemal ani Joe Biden, nastala by tak pätová situácia. 

Pensylvánia (20 hlasov)

V Pensylvánii, kde sa bojuje o 20 hlasov voliteľov a spočítané hlasy sa pohybujú na úrovni 98 percent, Biden je aktuálne vo vedení. Rozdiel medzi kandidátmi je približne 0,3 percenta, čo predstavuje 13 834 hlasov. V stredu viedol Trump o 600-tisíc hlasov.

Ak Biden vyhrá v Pensylvánii, bude mať dosť voliteľov na to, aby sa stal 46. prezidentom Spojených štátov.

V Pensylvánii zostáva, podľa webovej stránky okresu, spočítať približne 112-tisíc hlasov, z toho 40-tisic vo Filadelfii, kde má výraznú prevahu demokratický kandidát. Okolo 70 – 80 % hlasov z okresu Filadelfia a okolitých okresov sú v prospech Bidena. Ďalších vyše 36-ticíc hlasov ostáva v okrese Allegheny, kde má tiež výraznú podporu Biden.

Georgia (16)

Situácia je napätá aj v Georgii. Do vedia sa aktuálne dostal bývalý viceprezident. Vedie o 1 589 hlasov. Sčítaných je 99% hlasov, v hre ostáva ešte 64-tisíc hlasov. Bidenov tím si myslí, že by mohli vyhrať aj tu. Hlasy, ktoré treba sčítať, sú absenčné hlasy, alebo hlasy odovzdané poštou z demokratických lokalít.

Biden stále vedie v Nevade (6) a Arizone (11)

Kandidát Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden podľa piatkových čiastkových výsledkov vedie v kľúčových štátoch Nevada a Arizona. 

Biden zatiaľ naďalej vedie o menej ako jeden percentuálny bod v Nevade (6 voliteľov), kde doteraz spočítali 89 percent hlasov. Podobné percento hlasov je spočítané aj v Arizone, kde demokratický kandidát vedie o 1,6 percentuálnych bodov so ziskom vyše 50,1 percent hlasov, zatiaľ čo Trump má 48,5 percenta.

Severná Karolína (15)

Republikánsky prezident Donald Trump priebežne vedie v Severnej Karolíne so ziskom 50,1 percenta pred svojím demokratickým súperom Joeom Bidenom, ktorý dosiahol podporu na úrovni 48,7 percenta, čo znamená, že súboj je stále otvorený.

Sčítaných je 95% hlasov, ale na oficiálne výsledky si ešte budeme musieť počkať nejakú dobu.

„S veľmi malými výnimkami sa volebné výsledky v Severnej Karolíne nezmenia do 12. alebo 13. novembra, kým nedorazia všetky korešpondenčné hlasy a nebudú sčítané každým okresom,“ uviedla na tlačovej konferencii Karen Brinsonová Bellová, výkonná riaditeľka volebného výboru Severnej Karolíny.

 Štátni činitelia spracúvajú približne 5,5 milióna hlasovacích lístkov, pričom nevybavených je 117 000 poštou zaslaných lístkov a presne neurčený počet sporných lístkov.

Trump konšpiroval v priamom prenose, televízie ukončili živé vysielanie 

Niekoľko médií v Spojených štátoch vrátane televíznych staníc MSNBC, NBC News, ABC, CBS či spravodajského portálu USA Today zámerne prerušilo prenos z tlačovej konferencie úradujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa vysielanej v noci na piatok, počas ktorej podľa nich šíril niekoľko neopodstatnených konšpiračných teórií a obvinení v súvislosti s údajnou snahou Demokratickej strany o spáchanie volebného podvodu v prospech jej kandidáta Joea Bidena. Informovala o tom televízia Sky News.

„Prezident Trump bez akýchkoľvek dôkazov tvrdil, že voľby boli skorumpované. Prerušili sme tak naše vysielanie a záznam z tlačovej konferencie vymazali zo všetkých našich platforiem. Našou prácou je šíriť pravdivé informácie a nie nepodložené konšpirácie,“ píše sa v stanovisku šéfredaktorky denníka USA Today Nicole Carollovej zverejnenom na twitterovom účte denníka.

Trump na tlačovej konferencii obvinil z manipulácií taktiež médiá, korporácie, veľké technologické spoločnosti a aj prieskumné agentúry. Poukázal tiež na výrazné rozdiely vo volebných výsledkoch oproti prieskumom napríklad v štátoch Florida, Indiana či Ohio, v ktorých zvíťazil napriek tomu, že prieskumy predpovedali jasné víťazstvo Bidena. „Prieskumy boli falošné s cieľom odradiť republikánskych voličov,“ poznamenal.

Koho výhru by si si prial v prezidentských voľbách v USA ?

Podľa agentúry AP má Biden po víťazstve v Michigane, Wisconsine a Arizone už 264 voliteľských hlasov; na celkové víťazstvo vo voľbách je ich potrebných 270.

Televízia CNN však informuje, že sčítavanie hlasov v Arizone ešte nie je ukončené. Podľa tejto televízie má Biden 253 voliteľských hlasov, zatiaľ čo úradujúci republikánsky prezident Donald Trump získal 213 voliteľov.

Správu budeme aktualizovať. 

Zdroje: TASR, ABC News, NBC News, New York Times, FiveThirtyEight, ČT24, CBS News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech