Biden upozornil čínskeho prezidenta na dodržiavanie ľudských práv. Ten mu odkázal, aby sa nezahrával s ohňom

  • Biden vyjadril znepokojenie nad porušovaním ľudských práv i Taiwanom
  • Si Ťin-pching varoval Bidena pred podporou nezávislosti Taiwanu
  • Lídri mocností sa spojili v pondelok večer prostredníctvom videokonferencie
Biden Si Ťi
TASR/AP, Evan Vucci, Andy Wong
  • Biden vyjadril znepokojenie nad porušovaním ľudských práv i Taiwanom
  • Si Ťin-pching varoval Bidena pred podporou nezávislosti Taiwanu
  • Lídri mocností sa spojili v pondelok večer prostredníctvom videokonferencie

Čínsky prezident Si Ťin-pching šéfa Bieleho domu Joea Bidena varoval, že podpora nezávislosti Taiwanu je ako „hranie sa s ohňom“. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na čínske štátne médiá.

„Taiwanské úrady sa opakovane pokúšajú spoliehať sa v otázke nezávislosti na USA,“ povedal Si Ťin-pching, ktorého vyjadrenia zaznamenala čínska tlačová agentúra Sinchua.

Niektorí ľudia v USA majú podľa neho v úmysle využiť Taiwan na ovládanie Číny. „Tento trend je veľmi nebezpečný a je to ako zahrávať sa s ohňom. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, sa popália,“ povedal.

Taiwan nie je jediný, Čína nedodržiava ľudské práva aj inde

Americký prezident Joe Biden v pondelok v telefonickom rozhovore s čínskym prezidentom vyjadril „znepokojenie“ nad porušovaním ľudských práv a upozornil na „jednostranné“ kroky s cieľom zmeniť štatút Taiwanu.

Spojené štáty podľa Bidenových slov naďalej podporujú politiku „jednej Číny“ a nesúhlasia s jednostranne vyvíjaným úsilím zmeniť súčasný stav či prípadne oslabiť mier a stabilitu v Taiwanskom prielive.

čína
zdroj: TASR via AP/Nyein Chan Naing; čínsky prezident Si Ťin-pching

Americký prezident upozornil aj na dodržiavanie ľudských práv a postup Číny v oblasti Sin-ťiang, v Tibete a v Hongkongu.

Prezidenti počas viac ako trojhodinového rozhovoru hovorili aj o zložitých vzťahoch medzi svojimi krajinami a zdôraznili zodpovedný prístup k vzájomnej konkurencii.

Biden takisto upozornil na potrebu chrániť amerických pracovníkov a podniky pred nespravodlivými obchodnými a hospodárskymi praktikami Číny a pripomenul dôležitosť slobodnej plavby a preletov v indotichomorskom regióne.

Čínsky prezident chce zlepšiť komunikáciu

Biden a Si Ťin-pching sa spojili v pondelok večer prostredníctvom videokonferencie. Tento virtuálny samit trval viac ako tri hodiny, píše agentúra AP.

Prezidenti hovorili tiež o zložitých vzťahoch medzi svojimi krajinami a zdôraznili zodpovedný prístup k vzájomnej konkurencii.

„Zdá sa, že našou povinnosťou ako lídrov Číny a Spojených štátov je zabezpečiť, aby súperenie medzi našimi krajinami neprerástlo do konfliktu a to, či už úmyselného, alebo neúmyselného,“ uviedol Biden na začiatku virtuálneho summitu.

Podľa Si Ťin-pchinga je potrebné, aby sa medzi oboma stranami zlepšila komunikácia.

So Si Ťin-pchingom hovoril Biden aj o dôležitej úlohe, ktorú ich krajiny zohrávajú pri riešení klimatickej krízy. Venovali sa tiež opatreniam v spojitosti so svetovými zásobami energie.

Zdroj: TAS5

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie