Biden zakročí do predaja druhého najväčšieho zamestnávateľa v SR. Obchod za 13 miliárd je ohrozený

  • Prezident USA Joe Biden chystá vyhlásenie k predaju U.S. Steel
  • Firma je druhým najväčším zamestnávateľom na Slovensku
U.S. Steel Košice - budova, prezident USA Joe Biden
TASR/František Iván, TASR/AP, Jacquelyn Martin
  • Prezident USA Joe Biden chystá vyhlásenie k predaju U.S. Steel
  • Firma je druhým najväčším zamestnávateľom na Slovensku

Americkú skupinu U.S. Steel, ktorá na Slovensku pôsobí v Košiciach a po Volkswagene ide o druhého najväčšieho zamestnávateľa v krajine, by mal kúpiť japonský oceliarsky koncern Nippon Steel. V decembri 2023 síce japonská spoločnosť oznámila, že už má zabezpečené financovanie celej transakcie, no v súčasnosti to nevyzerá až tak ružovo.

Malo by ísť o transakciu v hodnote 14,9 miliardy dolárov (13,61 miliardy eur), respektíve ponuku vo výške 55 dolárov na akciu. Ako však upozornil portál oPeniazoch, do všetkého môže zasiahnuť prezident USA Joe Biden. Ten má údajne vyjadriť vážne obavy z akvizície.

Podľa informácií prominentného portálu Financial Times tak Biden urobí ešte pred návštevou japonského premiéra Fumia Kišidu vo Washingtone. Tá sa má uskutočniť 10. apríla.

Portál tvrdí, že USA už o tom informovali aj svoje japonské náprotivky. Biden síce nespomína priame blokovanie akvizície, no má na to právo a možnosti. Podľa oPeniazoch je teda osud tohto obchodu veľkým otáznikom.

Prezidentské voľby

Medzí zrejmé príčiny Bidenovho prístupu patria blížiace sa voľby v USA 5. novembra tohto roka. Súčasný prezident sa v nich postaví proti republikánovi Donaldovi Trumpovi. U.S. Steel sídli v Pennsylvánii, pričom v súboji ide o kľúčový štát.

Trump už predtým dohodu s japonským Nippon Steel tvrdo kritizoval a postavila sa proti nej aj organizácia United Steelworkers. Tá taktiež sídli v pensylvánskom Pittsburghu, podotýka portál oPeniazoch.

Na druhej strane by však pozastavenie akvizície mohlo naštrbiť vzťahy s Japonskom – stabilným spojencom USA.

U.S. Steel

Nippon Steel, štvrtý najväčší výrobca ocele na svete, považuje Spojené štáty za perspektívny trh, ktorý mu pomôže kompenzovať klesajúci domáci dopyt, informoval japonský denník Nikkei. Všetky záväzky skupiny U.S. Steel voči zamestnancom, vrátane kolektívnych zmlúv, budú dodržané, ubezpečoval japonský koncern, informovali sme.

U.S. Steel v polovici augusta oznámila, že začína formálny proces vyhodnocovania strategických alternatív pre svoju budúcnosť. Spoločnosť tak urobila po tom, ako dostala viacero nevyžiadaných ponúk, siahajúcich od akvizície určitých výrobných aktivít až po jej úplné prevzatie. Ponuku na kúpu za 7,3 miliardy USD od amerického konkurenta Cleveland-Cliffs skupina odmietla ako nepostačujúcu.

U.S. Steel sa stala terčom záujmu o možnú akvizíciu po tom, ako spoločnosť zaznamenala v niekoľkých štvrťrokoch za sebou pokles zisku aj tržieb.

Najväčšie firmy v regióne strednej a východnej Európy (CEE región) podľa obratu majú významný podiel na znižovaní nezamestnanosti. V roku 2023 zamestnávali v tomto regióne až 2,3 milióna ľudí, čo je medziročne viac o 3,5 %. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka firiem spoločnosti Coface CEE top 500.

Kritériom zaradenia spoločností do rebríčka je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje. Až 4,8 % z celkovej pracovnej sily v CEE pracuje pre jednu z týchto firiem, čím sa podľa Coface potvrdzuje, že spoločnosti z CEE Top 500 sú dôležitými zamestnávateľmi v regióne.

„Krajiny CEE si zachovali úlohu aktívnych exportérov, predovšetkým do západnej Európy, a rozšírili svoj vývoz aj do vzdialenejších destinácií prostredníctvom priamych dodávok a zapojenia sa do dodávateľského reťazca,“ uviedol ekonóm Coface Grzegorz Sielewicz.

Na vrchole rebríčka, pokiaľ ide o celkový podiel pracovnej sily zamestnanej v najväčších spoločnostiach v krajine, je Litva. Tento podiel predstavuje až 10,8 %. Za ňou nasleduje Poľsko (8,0 %) a Maďarsko (5,4 %). Na Slovensku tento podiel predstavuje 2,8 %.

V slovenskej Top 10 podľa tržieb je zamestnávateľskou jednotkou Volkswagen Slovakia. Za ním nasleduje U.S. Steel Košice.

Najväčší úbytok pracovníkov medziročne vykázala automobilka PCA Slovakia (Peugeot v Trnave, pozn. TASR), a to o 25 %. Slovenské elektrárne zaznamenali úbytok zamestnancov o 21 % a Lidl Slovenská republika o desať percent.

Zdroje: oPeniazoch, Financial Times, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá