Oceliarne U.S. Steel budú mať nového majiteľa. Kúpil ich za takmer 15 miliárd dolárov

  • Japonský oceliarsky koncern Nippon Steel kupuje americkú skupinu U.S. Steel.
  • Všetky záväzky skupiny U.S. Steel voči zamestnancom budú dodržané
us steel
Ilustračný obrázok, TASR/Roman Hanc
  • Japonský oceliarsky koncern Nippon Steel kupuje americkú skupinu U.S. Steel.
  • Všetky záväzky skupiny U.S. Steel voči zamestnancom budú dodržané

Japonský oceliarsky koncern Nippon Steel kupuje americkú skupinu U.S. Steel. Japonská spoločnosť v pondelok oznámila, že na transakciu v hodnote 14,9 miliardy dolárov (13,61 miliardy eur) má zabezpečené financovanie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ponuka vo výške 55 USD na akciu predstavuje približne 40-percentnú prémiu v porovnaní s cenou, pri ktorej U.S. Steel uzatvorila minulotýždňové obchodovanie.

Nippon Steel, štvrtý najväčší výrobca ocele na svete, považuje Spojené štáty za perspektívny trh, ktorý mu pomôže kompenzovať klesajúci domáci dopyt, informoval japonský denník Nikkei. Všetky záväzky skupiny U.S. Steel voči zamestnancom, vrátane kolektívnych zmlúv, budú dodržané, ubezpečoval japonský koncern.

U.S. Steel v polovici augusta oznámila, že začína formálny proces vyhodnocovania strategických alternatív pre svoju budúcnosť. Spoločnosť tak urobila po tom, ako dostala viacero nevyžiadaných ponúk, siahajúcich od akvizície určitých výrobných aktivít až po jej úplné prevzatie. Ponuku na kúpu za 7,3 miliardy USD od amerického konkurenta Cleveland-Cliffs skupina odmietla ako nepostačujúcu.

U.S. Steel sa stala terčom záujmu o možnú akvizíciu po tom, ako spoločnosť zaznamenala v niekoľkých štvrťrokoch za sebou pokles zisku aj tržieb.

Najväčšie firmy majú významný podiel na znižovaní nezamestnanosti

Najväčšie firmy v regióne strednej a východnej Európy (CEE región) podľa obratu majú významný podiel na znižovaní nezamestnanosti. V roku 2023 zamestnávali v tomto regióne až 2,3 milióna ľudí, čo je medziročne viac o 3,5 %. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka firiem spoločnosti Coface CEE top 500.

Kritériom zaradenia spoločností do rebríčka je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje. Až 4,8 % z celkovej pracovnej sily v CEE pracuje pre jednu z týchto firiem, čím sa podľa Coface potvrdzuje, že spoločnosti z CEE Top 500 sú dôležitými zamestnávateľmi v regióne.

„Krajiny CEE si zachovali úlohu aktívnych exportérov, predovšetkým do západnej Európy, a rozšírili svoj vývoz aj do vzdialenejších destinácií prostredníctvom priamych dodávok a zapojenia sa do dodávateľského reťazca,“ uviedol ekonóm Coface Grzegorz Sielewicz.

Na vrchole rebríčka, pokiaľ ide o celkový podiel pracovnej sily zamestnanej v najväčších spoločnostiach v krajine, je Litva. Tento podiel predstavuje až 10,8 %. Za ňou nasleduje Poľsko (8,0 %) a Maďarsko (5,4 %). Na Slovensku tento podiel predstavuje 2,8 %.

V slovenskej Top 10 podľa tržieb je zamestnávateľskou jednotkou Volkswagen Slovakia. Za ním nasleduje U.S. Steel Košice.

Najväčší úbytok pracovníkov medziročne vykázala automobilka PCA Slovakia (Peugeot v Trnave, pozn. TASR), a to o 25 %. Slovenské elektrárne zaznamenali úbytok zamestnancov o 21 % a Lidl Slovenská republika o desať percent.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá