Bill Gates: Jeseň bude horšia ako leto, Američanom chýba morálka

  • Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft si myslí, že druhá vlna spôsobí pomalší pokles prípadov
  • V roku 2015 Gates predpovedal, že svet na pandémiu nie je pripravený a mal pravdu
Bill Gates
TASR via AP/Anja Niedringhaus
  • Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft si myslí, že druhá vlna spôsobí pomalší pokles prípadov
  • V roku 2015 Gates predpovedal, že svet na pandémiu nie je pripravený a mal pravdu

Bill Gates tvrdí, že občanom USA chýba morálka. Kým krajina nezačne distribuovať protilátky a vakcíny, jediné čo má, sú rúška a odstup. Mnoho stredozápadných a južných štátov hlási rekordné počty nakazených koronavírusom a zároveň aj úmrtí. Najviac pozitívnych prípadov za posledný týždeň zaznamenali podľa analýzy New York Times štáty Severná Dakota, Južná Dakota, Montana, Wisconsin, Utah, Nebraska, Iowa, Idaho a Wyoming.

V rozhovore pre Playbook Gates povedal, že v krajine vládne v súvislosti s vakcináciou skeptizmus, ktorý je nebezpečný. Občania sa obracajú na vodcov, ktorým dôverujú. Je pre nich dôležitý názor týchto ľudí a často sa prikláňajú k ich názorom. Vodcovia, ktorých ľudia hľadajú, sú politici a vedci. 

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

V dnešných dňoch sa v USA testuje až 6 vakcín, len 2 z nich sa dostali do fázy tri. „Máme šesť vakcín, do ktorých sme investovali alebo s ktorými sme uzavreli zmluvu,“ vysvetľuje politik Alex Azar.  Máme dve, ktoré sú takmer úplne zaregistrované, pokiaľ ide o ich pokusy fázy tri, a dúfame, že získame údaje relatívne skoro.“

bill gates
zdroj: TASR/AFP/Nicholas Kamm

Kandidátka na viceprezidentku, Kamala Harris, viackrát vyhlásila, že nedôveruje vláde prezidenta Donalda Trumpa. Myslí si, že ľudí k vakcinácii by mali povzbudzovať odborníci ako riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby doktor Anthony Fauci. 

Gates naopak, vládu pochválil. Pozdáva sa mu včasný stimulačný plán, ktorý vláda prijala v marci, aby zabezpečila, že ekonomika nepadne na úplné dno.

„Jednoznačne si myslím, že by mal existovať druhý návrh zákona o stimuloch. Nie som odborník na všetky jeho aspekty, no je poľutovaniahodné, že šéfom je Federálny rezervný systém, ktorý politicky nehovorí o ekonomických potrebách,“ tvrdí Gates. 

Zdroje: New York Times, Foxbusiness

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK