Bill Gates má hrozivú predpoveď: Čaká nás najhorších 6 mesiacov, „normálne“ to bude až v roku 2022

  • Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates patrí k uznávaným kapacitám v oblasti vírusových pandémií
  • V nedeľňajšom rozhovore s Jakeom Tapperom pre CNN miliardár predpovedal vývin ďalšej epidemiologickej situácie
  • Podľa Gatesa nás čaká ďalších ťažkých štyri až šesť mesiacov. Do normálu sa možno vrátime až v roku 2022
  • Miliardár sa pripojí k iniciatíve bývalých prezidentov USA a nechá sa verejne zaočkovať. Chce tak ľudí presvedčiť o bezpečnosti a účinnosti vakcíny
Bill Gates
TASR via AP/Anja Niedringhaus
  • Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates patrí k uznávaným kapacitám v oblasti vírusových pandémií
  • V nedeľňajšom rozhovore s Jakeom Tapperom pre CNN miliardár predpovedal vývin ďalšej epidemiologickej situácie
  • Podľa Gatesa nás čaká ďalších ťažkých štyri až šesť mesiacov. Do normálu sa možno vrátime až v roku 2022
  • Miliardár sa pripojí k iniciatíve bývalých prezidentov USA a nechá sa verejne zaočkovať. Chce tak ľudí presvedčiť o bezpečnosti a účinnosti vakcíny

Bill Gates predpovedal pandémiu už dávno predtým ako sa stala skutočnosťou, a to už v roku 2015. V súčasnosti spoločnosť, ktorú pomohol založiť, Miscrosoft, vyvíja systém, ktorý by v budúcnosti dokázal predpovedať pandémie ako počasie. Okrem toho dlhodobo spolupracuje s expertmi v oblasti vírusov a venuje sa problematike vakcinácie, ktorú sa snaží podporovať prostredníctvom svojej nadácie. Spolupracuje s organizáciu Gavy, ktorá vyzdvihuje očkovanie po celom svete a pomáha distribuovať vakcíny do menej rozvinutých častí sveta. 

Všetky tieto atribúty spôsobili, že ho americké média pokladajú za kapacitu v oblasti vírusových pandémií, preto miliardár dostáva početný priestor práve v médiách, od Fox News po ABC News. V nedeľňajšom rozhovore s Jakeom Tapperom pre CNN miliardár predpovedal vývin ďalšej epidemiologickej situácie v USA aj vo svete.

Gates očakáva, že nás čakajú veľmi ťažké nasledujúce mesiace, dokiaľ nebude široko dostupná vakcinácia. „Je smutné, že nasledujúce štyri až šesť mesiacov môže byť najhoršou z epidémie,“ uviedol miliardár a doplnil, že Spojené štáty čakajú ďalšie úmrtia. Doteraz v Spojených štátoch ochoreniu podľahlo vyše 300 000 ľudí.

„Prognóza ukazuje viac ako 200 000 ďalších úmrtí. Ak by sme dodržiavali pravidlá týkajúce sa nosenia rúšok a  odstupu, mohli by sme sa vyhnúť veľkému percentu týchto úmrtí. Takže z krátkodobého hľadiska je to zlá správa. “

Pred zlou epidemiologickou situáciou varoval aj zvolený prezident Joe Biden a imunológ a poradca Bieleho domu Anthony Fauci, ktorý uviedol, že nás čaká „ťažká zima“.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) minulý týždeň schválila vakcínu spoločností Pfizer/BioNTech. V pondelok sa zaočkovala v New Yorku prvá osoba, ktorou bola zdravotná sestra.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla, že Európska lieková agentúra by mala schváliť vakcínu od BioNTech/Pfizer do konca decembra a vakcínu od Moderny do polovice januára.

Návrat do normálu možno až v roku 2022

Gates viackrát v minulosti podporoval tvrdšie protiepidemiologické opatrenia. Svoj názor zopakoval znova. „Nosenie rúšok určite nemá v podstate nijaké negatíva,“ povedal Gates. „Bary a reštaurácie vo väčšine krajín budú zatvorené počas tejto vlny a myslím si, že je to, bohužiaľ, vhodné. Nechcete, aby niekto, koho milujete, bol posledným, kto zomrel na koronavírus,“ dodal.

Obrovský biznis farmafiriem: Za predaj vakcín proti COVID-19 získajú 32 miliárd dolárov

Moderátor Tapper sa spýtal, že kedy si myslí, že sa všetko vráti do normálu, kedy odhodíme rúška a nebudeme musieť dodržiavať dištanc. Miliardár odpovedal, že to záleží na tom, aká bude zaočkovanosť populácie a ako pomôžeme druhým krajinám, hlavne chudobným, ktoré nebudú mať ľahký prístup k vakcíne.

„Iste, do leta budeme oveľa bližšie k normálu, ako sme teraz, ale bude to až začiatkom roku 2022. Pokiaľ nepomôžeme iným krajinám zbaviť sa tejto choroby a nedosiahneme v našej krajine vysokú mieru očkovania, hrozí riziko opätovné zavlečenia,“ dodal. Po lete podľa neho znova budeme musieť obmedzovať veľké zhromaždenie ľudí.

bill gates
zdroj: gatesnotes.com

Gates sa tiež dá zaočkovať verejne 

Tapper citoval aj prieskum Pew Research Center, ktorý ukázal, že iba 60 % Američanov sa plánuje dať zaočkovať. Na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebných 70 – 80 % zaočkovanej populácie alebo prekonanie choroby. Najmenej ochotní zaočkovať sa sú podľa prieskumu Afroameričania.

„Myslím, že máme skutočnú komunikačnú výzvu, musíme zistiť, komu ľudia dôverujú, a uistite sa, že majú dáta,“ uviedol Gates. „Dúfam, že ak ľudia uvidia, že táto očkovacia látka sa rozšírila a zníži úmrtnosť a prenos na ľudí, na ktorých vám záleží, počet ochotných ľudí stúpne.“

Osem dôvodov, podľa ktorých sa Slováci rozhodnú, či chcú očkovanie proti koronavírusu

Gates uviedol, že sa chce pridať k iniciatíve bývalých prezidentov USA, ktorí sa chcú nechať zaočkovať verejne. Bill Clinton, George Bush mladší a Bill Clinton chcú pomôcť presvedčiť ostatných, že vakcína je účinná a bezpečná. 

Mohlo to byť horšie 

Miliardár neraz kritizoval Trumpovu administratívu za postup pri pandémii, no teraz uviedol, že „to mohlo byť aj horšie“.  Gates uviedol, že s budúcim prezidentom Bidenom už hovoril o plánoch nastupujúcej administratívy v boji proti pandémii a to, čo sa dozvedel ho, uspokojilo.

Zdroje: CNN, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech