Bill Gates má jasnú víziu pracovného sveta po pandémii: Až tretina práce v kancli zmizne

  • Je zrejmé, že pandémia znížila dopyt po leteckej doprave.
  • Bill Gates predpokladá, že sa po pandémii pracovné cesty znížia o 50 percent
  • Bude to práve kvôli tomu, že sa home office stal bežným prostriedkom pre prácu
Bill Gates
Bill Gates, TASR via AP/Anja Niedringhaus
  • Je zrejmé, že pandémia znížila dopyt po leteckej doprave.
  • Bill Gates predpokladá, že sa po pandémii pracovné cesty znížia o 50 percent
  • Bude to práve kvôli tomu, že sa home office stal bežným prostriedkom pre prácu

Ako cnbc.com uvádza, Bill Gates sa v utorok zúčastnil konferencie po boku generálneho riaditeľa spoločnosti Pfizer Alberta Bourla. Poznamenal, že tento rok už usporiadal päť virtuálnych okrúhlych stolov s vedúcimi pracovníkmi v oblasti farmácie. Toto stretnutie sa zvyčajne koná osobne v New Yorku.

Filantrop tým chcel povedať, že po pandémii sa pracovné cesty znížia o 50 percent. Koronavírus zásadne mení spôsob, akým ľudia cestujú a podnikajú. „Moja predpoveď je, že viac ako 50 percent služobných ciest a 30 percent dní strávených v kancelárii zmizne,“ uviedol Gates počas konferencie Dealbook v New York Times. 

Je zrejmé, že pandémia znížila dopyt po leteckej doprave. Týka sa to aj lukratívnych pracovných ciest, kedy sa na pracovné stretnutia lieta oveľa menej.

Pokým nebude dostupná vakcína, cestovanie zostane obmedzené

V štúdii od GBTA (Global Business Travel Association) sa uvádza, že až 85 percent opýtaných tento rok zrušilo svoje pracovné cesty. Generálni riaditelia leteckých spoločností označili koronavírus za najhoršiu krízu v priemysle vôbec. Riadiaci pracovníci očakávajú, že choroba bude naďalej obmedzovať cestovanie, až kým nebude k dispozícii vakcína.

„Pôjdeme trochu do kancelárie, na nejaké pracovné cesty, ale bude to dramaticky menej,“ uviedol Gates.

Vyhovuje ti práca z domu?

Rovnako poznamenal, že vznikne priepasť pri uskutočňovaní pracovných ciest. Bude to práve kvôli tomu, že sa home office stal bežným prostriedkom pre prácu. Práca z domu je dnes už bežná a ľudia dokážu svoje pracovné povinnosti zvládať plnohodnotne aj z domu.

Gates, ktorého nadácia pracuje na dodávaní vakcíny proti koronavírusu práve ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, uviedol počas nového podcastu, že vďaka pandémii mal menej náročný program.

Chrípka sa šíri tiež, ale oveľa menej ako COVID-19

V novom podcaste, ktorý Bill robí s herečkou Rashidou Jonesovou, tiež povedal, že nechápe, prečo ľudia nechcú nosiť rúška. Čo sú to za nudisti?“ spýtal zakladateľ spoločnosti Microsoft.

„Vieš, žiadame ľudí, aby nosili nohavice. Žiadny Američan netvrdí, alebo ich je len pár, že to je nejaká zlá vec,“ vyjadril sa Gates v súvislosti s ignorovaním rúšok.

Bill Gates o vakcíne: Nie všetci sa budú chcieť dať zaočkovať. Určil čas, kedy sa vrátime do normálu

Gates uviedol, že odborníci na začiatku vychádzali z poznatkov o iných respiračných vírusoch, ako je nachladnutie a chrípka. Tieto choroby sa síce šíria, avšak oveľa menej ako COVID-19, ktorý sa môže šíriť medzi ľuďmi pri rozprávaní.

„Tieto neuveriteľné vírusové záťaže, ktoré vidíme pri koronavíruse, sa nevyskytujú u väčšiny ostatných respiračných vírusov,“ uviedol Gates. Napríklad, keby niekto s prechladnutím strávil hodinu bez rúška v miestnosti s ostatnými, väčšina ľudí by zostala zdravá.

Ak by však človek s COVID-19 strávil hodinu v miestnosti bez rúška s ostatnými, nakazilo by sa viac ľudí. Teraz sú dôkazy o tom, že nosenie rúška pomáha zabrániť šíreniu vírusu. Na záver podcastu Bill Gates dodal, že nosenia rúška je dôležité a jeho výhody sú nadmieru jasné. 

Zdroje: cnbc.com, businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK