Bill Gates: Pravda nie je taká vzrušujúca, ako konšpirácie. Podceňujeme význam rúšok

  • Bill Gates je presvedčený, že svet mohol pandémiu koronavírusu zvládnuť oveľa lepšie
  • Vyzdvihol najmä používanie rúšok na tvár ako účinné opatrenie na spomalenie šírenia vírusu
  • Kľúčová bude dôvera ľudí v očkovanie
bill gates
TASR/AFP/Nicholas Kamm
  • Bill Gates je presvedčený, že svet mohol pandémiu koronavírusu zvládnuť oveľa lepšie
  • Vyzdvihol najmä používanie rúšok na tvár ako účinné opatrenie na spomalenie šírenia vírusu
  • Kľúčová bude dôvera ľudí v očkovanie

Rúška majú význam a je veľká škoda, že sme ich začali používať tak neskoro. Povedal to zakladateľ Microsoftu Bill Gates, keď sa vyjadroval k najnovšiemu reportu nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, informuje CNBC.

Pri spätnom pohľade, je veľa, veľa vecí, ktoré sme počas tejto pandémie mohli urobiť lepšie,“ povedal Bill Gates. „Aj zdravotnícka komunita chápe dôležitosť rúšok. Trvalo nám to niekoľko mesiacov, aby sme pochopili ich význam. Väčšina respiračných ochorení sa prenáša kašľom, nie rozprávaním či spievaním. Ale toto nám došlo neskôr. Podcenili sme význam rúšok,“ dodal.

zdroj: FOTO: TASR/AFP - Angela Weiss

Z rúšok sa podľa Gatesa stala politická téma, čo nie je dobre. Niektoré štáty zaviedli ich povinné používanie, no hlavy ďalších štátov či predsedovia vlád tak neurobili. Napríklad ako britský premiér Boris Johnson, či brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Obaja štátnici rúška odmietali, pričom sa sami nakazili koronavírusom.

Rúška odmieta aj americký prezident Donald Trump, na verejnosti ho s ním nevídať. Gates však upozorňuje, že v tomto smere by sme mali počúvať najmä zdravotníkov a odborníkov, nie to, čo si myslia politici.

Upozornil aj na hoaxy, ktoré sa v súvislosti s koronavírusom rozšírili.

Potrebujeme, aby ľudia pochopili, že nosením rúška nepomáhajú len sebe, ale aj ostatným,“ povedal Gates. „Ľudia musia jasne vedieť, čo ich čaká pri očkovaní a ich bezpečnostných kontrolách, aby ľudia chápali, čo sa deje. Vtedy budú mať vôľu pomôcť sebe a iným tak, že sa nechajú zaočkovať,“ zdôraznil.

Svadby budú kontrolovať hygienici s políciou, majiteľom priestorov hrozia pokuty až 20 000 eur

Žiaľ, pravdivé správy nie sú také vzrušujúce ako konšpiračné teórie. Ale postoj k vakcínam je dôležitý nielen v boji proti tejto pandémii, ale aj v boji poti obrne, osýpkam, hnačke a zápalu pľúc. Urobili sme významný pokrok v znížení detskej úmrtnosti na tieto choroby a niektoré choroby sa nám podarilo vykoreniť.

Gates zdôraznil, že pravda sa dostane na povrch a ľudia sa začnú správať tak, aby chránili seba a okolie. Predpokladá, že vakcína bude k dispozícii v decembri, alebo januári. Výskum koronavírusu, liečby a vakcíny nás podľa Gatesa lepšie pripraví na prípadnú ďalšiu pandémiu a tak môžeme reagovať lepšie a rýchlejšie.

Zdroj: CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech