Bill Gates varuje: Teplo pandémiu zhoršuje. V USA majú takmer 150 000 mŕtvych

  • Bill Gates varuje pred neustále stúpajúcim počtom nakazených vírusom COVID-19
  • Zakladateľ Microsoft považuje situáciu v USA za hlboko znepokojujúcu
gates_kviz
Youtube/CNN
  • Bill Gates varuje pred neustále stúpajúcim počtom nakazených vírusom COVID-19
  • Zakladateľ Microsoft považuje situáciu v USA za hlboko znepokojujúcu

Na základe údajov zverejnených Univerzitou Johnsa Hopkinsa informovala agentúra AFP o vážnej situácii v Spojených štátoch. Za posledných 24 hodín tu pribudlo takmer 77 000 prípadov nákazy novím vírusom COVID-19. 

Počet mŕtvych stúpol na 144 176 a celkový počet nakazených vo štvrtok dosiahol 4 032 430. Za nezvládnutie situácie v krajine môže fakt, že prezident Donald Trump podcenil nebezpečenstvo nového koronavírusu a neprihliadal na bezpečnosť obyvateľov. 

Kým ešte prednedávnom tvrdil, že koronavírus je na 99% neškodný, dnes ľudí vyzýva, aby nosili rúška. Narozdiel od neho Bill Gates varoval pred pandémiou od začiatku.  So svojou ženou okamžite začali prispievať na vývoj vakcíny. Aj vďaka tomu sa stal terčom konšpirátorov a rôznych hoaxov. Napriek tomu sa však o koronavíruse vyjadruje verejne naďalej a ľudí varuje.  „Infekcia koronavírusom v USA je hlboko znepokojujúca. Netuším, či sa situácia zlepší,“ povedal pre CNN

Situácia je vážna

Bill Gates sa obáva, že situácia je natoľko vážna a znepokojujúca, že nebude ľahké udržať ju pod kontrolou. Podľa jeho slov je momentálne najväčší problém v ročnom období.  „Je leto, je teplejšie. Ľudia sú viac vonku a preto je ľahšie nakaziť sa. Nákaza napáda aj mladých ľudí,“ skonštatoval.  

zdroj: SITA/Saeed Adyani/Netflix via AP

Miera úmrtnosti stúpa a ešte len dosiahne svoj vrchol, aby proti tomu nejako rázne nezakročíme. Predošlá štúdia tvrdila, že ak by Spojené štáty vypli na dva týždne a ľudia by dodržiavali prísne opatrenia, predišli by 80 % nakazených. 

Varuje aj pred situáciou v iných krajinách. Ak s pandémiou nebudeme bojovať na celosvetovej úrovni a spoločne, nikdy nedostaneme situáciu pod kontrolu. Niektoré krajiny teraz zažívajú vrchol prvej vlny a je pre ne ťažké zvládnuť to. Čísla v severnej Afrike a Indii sú hrôzostrašné a ukazujú, že zďaleka nie je nič vyhraté. 

Štát by mal zvážiť zavádzanie opatrení

Ako však vyvážiť ekonomiku a verejné zdravie? Gates tvrdí, že je nutné dodržiavať opatrenia, ktoré znižujú riziko nákazy.  „Nikto nechce, aby sme opäť vypli krajinu. Ale potrebujeme ešte odstaviť niektoré časti?“ spýtal sa ho moderátor. 

„Ak ľudia pôjdu do barov, budú sedieť potichu a iba piť, bude to v poriadku. Reštaurácie by sme však mali opäť nechať zatvorené. Od doby, kedy sme ich otvorili, prípady nákazy začali stúpať,“ odpovedal mu Gates. 

Odkaz konšpirátorom

Jeden z moderátorov Gatesa informoval o tom, že na Facebooku našiel 16 000 príspevkov o tom, že za novým koronavírusom stojí práve on.  Ľudia šíria hoaxy o jeho záujme vyvinúť vakcínu, aby ich mohol čipovať a ovládať alebo dokonca zabíjať. Bill Gates hovorí, že situácia okolo pandémie, ako je táto, je ťažká. A ľudia sú radi, ak si môžu veci, ktorým nerozumejú, vysvetliť jednoducho.

„Naša spoločnosť dáva naozaj obrovské množstvo peňazí do výskumu a do vakcíny. Chceme zachrániť ľudské životy, takže jediné, čo urobím, je, že sa otočím a poviem, že nezarábam peniaze na to, aby som zabíjal ľudí,“ vysvetľuje.

Zároveň dodal, že dúfa, že šírenie hoaxov o smrtiacej vakcíne nespôsobí medzi ľuďmi strach a nakoniec sa budú chcieť dať zaočkovať. Stojí na tom budúcnosť celého sveta. 

Zdroj: edition.cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech