BILLA sťahuje z predaja obľúbenú pochutinu mnohých Slovákov. Nie je „vhodná na ľudskú spotrebu“

  • Produkt bol vyrobený v Chorvátsku
  • Vzorka bola nevhodná na ľudskú spotrebu pre neprijateľnú vôňu a chuť
Billa
Ilustračné foto Unsplash/Brittani Burns
  • Produkt bol vyrobený v Chorvátsku
  • Vzorka bola nevhodná na ľudskú spotrebu pre neprijateľnú vôňu a chuť

Na pultoch známeho slovenského reťazca sa objavili orechy, ktoré po kontrole stiahli z predaja. Informáciu priniesla Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS) na svojej webovej stránke

Ide o jadrá vlašských orechov 200 g, krajina základnej suroviny USA s dátumom minimálnej spotreby 5.12.2024.

„V rámci úradnej kontroly potravín RVPS Zvolen odobrala úradnú vzorku v prevádzke BILLA, fil. 330, Nám. SNP 2497, 960 01 Zvolen na senzorické skúšky,“ píše ŠVPS

Výrobná dávka mala označenie L-33923098 P8 a produkt bol vyrobený v Chorvátsku pre: BILLA s.r.o., Bajkalská 19/A, 821 02 Bratislava.

„Vzorka bola nevhodná na ľudskú spotrebu pre neprijateľnú vôňu (cudzia, nepríjemná, po oxidácii) a chuť (cudzia, zvieravá, horká a po oxidácii). Tým bol porušený článok 14 ods.1 a ods. 2 písm. b) Nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) č. 178/2022 z 28. januára 2002. RVPS Zvolen uložila opatrenia na mieste a to informovať spotrebiteľov formou vývesky o možnosti vrátenia nevyhovujúceho výrobku,“ dodáva ŠVPS.

Nebezpečná základná potravina

Ako sme ťa informovali, Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia v Českej republike (SZPI) nedávno odhalila a okamžite stiahla z predaja nevyhovujúce červené fazule značky TESCO v 500-gramových baleniach s dátumom minimálnej trvanlivosti do 6. júla 2025, ktoré pochádzajú z Argentíny.

V súvislosti s týmto nálezom začala Potravinárska inšpekcia správne konanie s cieľom uložiť príslušné sankcie. Následne tak urobili aj slovenské reťazce TESCO.

„Z dôvodu preventívnej ochrany spotrebiteľa spoločnosť TESCO STORES SR, a.s., vydala rozhodnutie o stiahnutí výrobku TS Červená fazuľa 500 g s dátumom minimálnej trvanlivosti 6.7.2025. V prípade, že si zákazníci tieto výrobky zakúpili v ktorejkoľvek z našich predajní, môžu ich priniesť späť, pričom im budú vrátené peniaze, a to aj bez nutnosti predloženia pokladničného bloku,“ vyjadrila sa pre tvnoviny.sk hovorkyňa sietí TESCO na Slovensku.

Počas pravidelných kontrol bolo vo vzorke potraviny zistené veľké množstvo herbicídu. Namerali 0,57 mg/kg, čo výrazne prekračuje maximálnu povolenú hranicu 0,15 mg/kg stanovenú príslušnými právnymi predpismi.

Inšpekcia taktiež vydala odporúčanie pre všetkých spotrebiteľov, ktorí majú doma fazuľu z uvedenej šarže, aby ju nekonzumovali kvôli možnému zdravotnému riziku.

Z predaja stiahli aj obľúbené orechy

Nedávno sme ťa informovali, že Tesco stiahlo zo svojich predajní aj známe orechy. Po sťažnosti zákazníka sa Štátna veterinárna a potravinová správa zamerala na predajňu Hypermarket TESCO v Púchove na Okružnej ulici.

Žena s nákupným košíkom v potravinách.
zdroj: Freepik/@freepik

„Vzorka na základe senzorického hodnotenia nie je v súlade s požiadavkami Nariadenia (ES) č. 178/2002 Európskeho parlamentu a rady z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín článok 14 odst. 2b) nevhodné na ľudskú spotrebu,“ uvádza ŠVPS SR na svojom webe.

Podľa kontrolórov šlo o problémový vzhľad vlašských orechov. Ide o potravinu s krajinou pôvodu USA a dátumom minimálnej trvanlivosti do 26. októbra 2024 a 29. októbra 2024. Označenie dávok je E13230527D a E13230531C.

Povrch škrupiny je hnedej farby a vyskytujú sa na ňom čierne fľaky. Okrem toho sú po vylúskaní takmer všetky jadrá odpudzujúce, vysušené, scvrknuté, tmavohnedej farby, poškodené pôsobením škodcov. Problémovou je však aj vôňa, ktorá je zatuchnutá a výrazná po oxidácii.

„Prevádzkovateľovi boli nariadené opatrenia – zákaz umiestňovať na trh nevyhovujúci výrobok, zabezpečiť jeho stiahnutie z predaja a informovať zákazníkov na výveske na viditeľnom mieste,“ dodáva ŠVPS SR.

Nevyhovujúci výrobok sa už pravdepodobne na trhu nenachádza, no to neznamená, že sa nenachádza ani v slovenských domácnostiach.

Zdroje: ŠVPS 1, Archív SIU, tvnoviny.sk, Archív SIU, ŠVPS 2

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá