Bitcoin výrazne prekonal magickú hranicu 60-tisíc dolárov. Za prudký nárast môže viacero faktorov

  • Najznámejšia kryptomena Bitcoin v stredu poobede výrazne prekonala dlho atakovanú hranicu 60-tisíc dolárov
  • Tento nárast spôsobilo viacero faktorov
Bitcoin rapídne stúpol
Ilustračná fotografia, Canva/Benjamin Nelan
  • Najznámejšia kryptomena Bitcoin v stredu poobede výrazne prekonala dlho atakovanú hranicu 60-tisíc dolárov
  • Tento nárast spôsobilo viacero faktorov

Najznámejšia digitálna mena bitcoin v stredu prekonala hranicu 60-tisíc dolárov, čím sa priblížila k svojmu historickému maximu. Bitcoin pokračuje v nespútanom raste od schválenia nového typu investície indexovanej na túto kryptomenu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Konkrétne, približne o 14:25 sa bitcoin obchodoval za približne 60 520 dolárov (55 747,97 eura). Priblížil sa tak k svojmu historickému maximum 68 991 dolárov, ktoré dosiahol v novembri 2021. O 17:16 podľa portálu CoinDesk dokonca jeho hodnota prevýšila 64-tisíc dolárov. 

Čo je za týmto nárastom?

Nedávny prudký nárast hodnoty bitcoinu sa do veľkej miery pripisuje nárastu optimizmu medzi kryptoinvestormi, ktorý vyvolala americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), keď v polovici januára schválila 11 spotových bitcoinových fondov obchodovaných na burze (ETF).

Toto nadšenie sa prejavilo tým, že do spotových bitcoinových ETF sa len za jeden deň investovalo viac ako 577 miliónov dolárov.

Spotové bitcoinové ETF sú významné, pretože umožňujú inštitucionálnym investorom obchodovať s bitcoinom za jeho aktuálnu trhovú cenu, na rozdiel od predchádzajúcich ETF, ktoré boli obmedzené na obchodovanie s bitcoinovými futures.

Futures sú sofistikované finančné nástroje, ktoré sa vo všeobecnosti odporúčajú skúseným investorom vzhľadom na ich zložitosť.

Po tom, ako SEC dala zelenú prvým americkým spotovým bitcoinovým ETF, zaznamenal Bitcoin, priekopnícka kryptomena, pozoruhodnú jazdu. Od začiatku roka vzrástol o viac ako 42 %, pričom v čase schválenia ETF eskaloval z hodnoty pod 50 000 dolárov a nedávno prekročil 60 000 dolárov, informuje Forbes.

Čo to znamená pre investorov?

Forbes ďalej informuje, že Bitcoin v súčasnosti zažíva pozoruhodnú „býčiu jazdu“, no predpovedanie jeho vrcholu pred nevyhnutnou korekciou zostáva neisté. Trajektória kryptomeny naznačuje potenciálny dlhodobý vzostup, ale pohybujeme sa v neznámych vodách.

K tejto neistote prispievajú rôzne faktory vrátane súčasnej geopolitickej situácie, ekonomických signálov, vyvíjajúcich sa regulácií kryptomien a postoja Federálneho rezervného systému k úrokovým sadzbám.

Investori v rámci sektora kryptomien pochopili, že predpovedanie krátkodobých cenových pohybov digitálnych aktív je aj za priaznivých podmienok neodmysliteľnou výzvou.

Platí to najmä v dnešnej trhovej situácii, keď sú presné predpovede kvôli zložitosti a nepredvídateľnosti vonkajších vplyvov mimoriadne náročné, píše Forbes.

Zdroje: TASR, Forbes, CoinDesk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá