Bizár, komické, papalášizmus: Športovú halu PKO nazvali po politikoch, Mesežnikov ich nešetril

  • Športová hala vo Vranove nad Topľou nesie názov PKO
  • Skratka ale znamená: Pellegrini, Kollár, Obický
  • Grigorij Mesežnikov nad bizárom len krúti hlavou
Vranov nad Topľou
Archív Vranov nad Topľou
  • Športová hala vo Vranove nad Topľou nesie názov PKO
  • Skratka ale znamená: Pellegrini, Kollár, Obický
  • Grigorij Mesežnikov nad bizárom len krúti hlavou

Vo Vranove nad Topľou otvorili novú športovú halu, ktorá v názve nesie aj skratku PKO a jej otvorenie je popretkávané viacerými bizarnými okolnosťami. Záujem médií okrem iného vyvolalo aj osadenstvo, ktoré sa zúčastnilo prestrihnutia pásky počas slávnostného otvorenia nového športového stánku.

Doslova bok po boku sa totiž stretla vo Vranove opozícia s koalíciou. A to konkrétne Peter Pellegrini šéfujúci strane Hlas-SD a súčasný predseda národnej rady a Sme rodina Boris Kollár.

Tá najväčšia absurdita sa ale skrýva v nevinnom a tradičnom názve PKO. To podľa Korzára totiž neznamená klasické park kultúry a oddychu, ale ukrýva mená spomínaných Pellegriniho a Kollára.

Startitup sa opýtal politológa Grigoriho Mesežnikova, či podobné iniciatívy majú v súčasnom modernom politickom dianí svoje miesto.

hlas pellegrini
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Aréna PKO nie je park kultúry a oddychu

Ako uvádza Korzár, Vranov park kultúry a oddychu nemá, no po novom má školskú halu s príbuzným názvom Aréna PKO. Médium prekvapilo, názov má byť podľa nich skratkou mien trojice politikov Petra Pellegriniho, Borisa Kollára a honorárneho konzula Ukrajiny a župného poslanca Stanislava Obického.

Otvorenia športovej haly pri Základnej škole Lúčna sa zúčastnili aj ďalší politici. Hala sa tak oficiálne otvárala aj za účasti poslancov parlamentu Petra Pčolinského, Richarda Rašiho, Jána Ferenčáka, Matúša Šutaj-Eštóka, Miloša Svrčeka, štátnej tajomníčky ministerstva dopravy Kataríny Brunckovej a ďalšieho štátneho tajomníka rezortu dopravy Jaroslava Kmeťa, primátora mesta Vranov nad Topľou Jána Ragana a ďalších mien verejnej a štátnej správy.

Samotnej regionálnej akcii dodal punc kurióznosti aj fakt, že sa otvárania športovej haly nemohli zúčastniť novinári a to napriek tomu, že pozvaní boli.

Mesežnikov: Komické a bizarné

„Toto je možno ešte horšie ako papalášizmus,“ komentuje okolnosti otvorenia športového stánku politológ Grigorij Mesežnikov. 

Odborník podčiarkol, že k podobnej iniciatíve sa prikročí v prípade, ak sa chcú v symbolickej rovine pripomenúť dôležité udalosti či významné mená dejín. Taktiež uviedol konkrétny príklad, že v modernej dobe, ak nejaký filantrop podporí napríklad rekonštrukciu miestnosti v určitej inštitúcii, tak sa umiestni na toto miesto plaketa, ktorá upozorní na svojho „donora“. 

„Uliciam či nejakej inštitúcie sa vždy dávajú po skonaní mená konkrétnych ľudí… a títo ľudia žijú. Je to skrátka komické,“ krúti hlavou Mesežnikov. Taktiež dodal: „Je to bizarné, komické a zosmiešňujúce.“

Boris Kollár
zdroj: TASR/Martin Baumann

Politológ poukázal na parlamentné aktivity

Podľa oficiálneho webu Vranova nad Topľou bolo v projekte športovej haly preinvestovaných približne 1,6 milióna eur. Časťou prispela vláda, ďalšou Prešovský kraj a zvyškom si Vranov vypomohol z rozpočtu. Financovanie tak má napovedať, prečo sa na akcii zúčastnilo opozično-koaličné portfólio politikov.

Mesežnikova sme sa opýtali, či mená samotných hostí, ktorí prestrihávali pásku, môžu napovedať aj prípadnej politickej spolupráci v budúcnosti.

„Zatiaľ by som počkal. Nedá sa to vylúčiť podľa toho, ako sa dnes hlasuje v národnej rade, nejaká zhoda či prienik by sa našiel,“ myslí si Mesežnikov. Taktiež dodal, že podľa jeho názoru sa samotná iniciatíva časom stane predmetom komických a satirických narážok. 

„Nechcem sa nikoho dotknúť, no ak by sa to stalo v nejakom trafalgárskom kraji, v nejakej dedine, tak by som to ešte bral. Ale v rámci slobodnej politickej kultúry demokratickej spoločnosti a európskom štáte, tak to jej skrátka nesvedčí,“ podčiarkol.

Zdroje: Vranov nad Topľou, Korzár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá