Blaha je Ficova handra, predseda Smeru má Slovákov prečítaných. Vstal z popola a vieme prečo, hovoria odborníci

  • Robert Fico vstal z popola, čo dokazujú aj čerstvé predvolebné prieskumy
  • Politológ Radoslav Štefančík opísal expremiérov vzťah k populizmu, ktorý je jeho pracovným nástrojom už roky
  • Prečo podľa marketéra Roberta Slováka urobil šéf Smeru komunikačnú chybu?
  • Smerákom „zachutili“ voliči extrémistických strán. Prečo to tak je, opísal odborník na extrémizmus Daniel Milo
pjimage (10)
TASR/Martin Baumann
  • Robert Fico vstal z popola, čo dokazujú aj čerstvé predvolebné prieskumy
  • Politológ Radoslav Štefančík opísal expremiérov vzťah k populizmu, ktorý je jeho pracovným nástrojom už roky
  • Prečo podľa marketéra Roberta Slováka urobil šéf Smeru komunikačnú chybu?
  • Smerákom „zachutili“ voliči extrémistických strán. Prečo to tak je, opísal odborník na extrémizmus Daniel Milo

Post prezidenta či šéfa Ústavného súdu SR. Aj to sú lukratívne džoby, ktoré Robertovi Ficovi v minulosti unikli pomedzi prsty. A to ani nehovoríme o „dýke zrady“ v chrbte od Petra Pellegriniho.

Skrátka, Ficovi posledné roky nepriala šťastena a možno aj ty by si ho ešte nedávno nazval odpísaným politikom. To sa ale zmenilo po poslednej výmene vlády, keď staré kádre vystriedal čerstvý kabinet Igora Matoviča.

Nové vládne tváre začali vymetať skrine s naozaj zaujímavými kostlivcami. Spomeňme len tie najznámejšie skelety káuz ako: Očistec, Judáš, Božie mlyny či Búrka. Práve niekedy v tomto období bývalý šéf vlády preradil z neutrálu na doslova atletický výkon v kategórii: „Musí ma byť počuť a vidieť“.

Veterán populizmu

Pred rokom v septembri podľa predvolebného prieskumu agentúry Focus si Smer – SD uchmatol 10,9 percenta. Na prvý pohľad upadajúca strana sa dnes ale teší podľa najčerstvejších čísel 14,4 percentám. Práve pracovným nástrojom Roberta Fica je magické slovíčko populizmus.

No, ak si myslíš, že si ho osvojil len v poslednom čase, mýliš sa. „Fico je populista od počiatku sveta, respektíve od začiatku jeho politickej kariéry,“ myslí si politológ a pedagóg Radoslav Štefančík, ktorý pre Startitup zhodnotil osobnosť Roberta Fica.

Odborník si myslí, že práve Fico je jedným z najinteligentnejších slovenských politikov a za tie roky vo „fachu“ má slovenský národ dokonale prečítaný.

Keď sa mu to hodí, vyťahuje práve tie najpálčivejšie témy, často také, ktoré sa dotýkajú bežných ľudí, ako stavanie diaľnic či zvyšovanie cien energií. Do karát mu ale podľa politológa hrajú otrasy aj v radoch štandardných strán.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

„V poslednej dobe mu ide karta. Táto vládna koalícia sa rozbíja na vzájomných sporoch, Marian Kotleba je jednou nohou za mrežami, Peter Pellegrini od kauzy krabica od šampanského akosi stratil dych,“ zhodnotil odborník vzťahy v parlamentných radoch.

Podľa neho je pochopiteľné, že sa „majster populizmu“ chopil šance. „Vidí potenciál zatúlaných ovečiek, ktoré by sa možno aj rady vrátili do pôvodného košiara,“ zhodnotil Štefančík. Ten dodáva, že Fico skrátka komunikovať vie.

Fico prestrelil, začal s taktikou priskoro

Pravdou je, že okrem klasických platforiem, ktoré využívajú politici na vyjadrenie svojich názorov, sa skupinka okolo Fica úspešne zahniezdila aj na sociálnych sieťach. Jeho profilovú stránku na najznámejšej sociálnej sieti sleduje vyše 144-tisíc followerov.

Len pre porovnanie hlava štátu Zuzana Čaputová má takmer 330-tisíc sledovateľov a premiér Eduard Heger len okolo vyše 36-tisíc.

„Technicky to robí dobre a robí to tak, aby to fungovalo. No bude to fungovať len krátkodobo,“ myslí si marketér Róbert Slovák. Podľa experta na reklamu mal s podobnou taktikou vyrukovať až krátko pred voľbami. „Tam ešte nie sme. Myslím, že začal ešte skoro,“ zdôraznil Slovák vo vyjadrení pre Startitup. 

Deliacou čiarou bola pandémia

Práve Fico svoj profil na sociálnej sieti dennodenne zaplavuje videami, streamami z tlačoviek či dokonca súťažami o fľašku kvalitného šampanského.

Podľa posledných prieskumov výrazne stratila nielen strana Petra Pellegriniho, ale aj extrémistické krídlo v národnej rade, a to vrátane ĽSNS Mariana Kotlebu. Analytici si tak myslia, že práve voličov, ktorí už ohŕňajú nosom nad klasickými extrémistickými stranami, čiastočne prichýli Smer Roberta Fica.

„Netýka sa to len Roberta Fica, ale sú tu aj iní politici, ktorí podľa môjho názoru začali používať naratívy a témy, ktoré boli doteraz vyhradené len pre Mariana Kotlebu a jeho spolustraníkov či nejaké dezinformačné médiá,“ myslí si o preliatí skupiny voličov expert na extrémizmus Daniel Milo.

Podľa neho si výraznejšie začali podobnú rétoriku politici osvojovať počas pandémie ochorenia Covid-19. „Najvýznamnejšou deliacou čiarou sa tu stala otázka očkovania a protipandemických ochorení,“ povedal Milo pre Startitup.

Práve Fico sa naďalej podľa vlastných slov nezaočkoval a pri debatách o vakcinácii reaguje odmietavo. Počas diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 sa nedávno pustil do moderátora po otvorení tematiky očkovania. Fico vybuchol a navrhol moderátorovi, aby sa zaočkoval do ľavého pleca, pravého pleca, ale aj do zadku.

Ficova handra

Jedným z najhorlivejších straníkov, ktorý obhajuje slová, ale aj činy svojho straníckeho šéfa, je smerák Ľuboš Blaha. Ten sa tiež pýši bohatou základňou sledovateľov na sociálnej sieti. Jeho profilovú stránku odoberá takmer 160-tisíc fanúšikov.

Práve Blaha je určitou predĺženou rukou a ústami Roberta Fica. Vďaka svojim komentárom na sociálnej sieti, ktoré produkuje na dennej báze, sa teší naozaj rozsiahlemu zásahu užívateľov.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa Štefančíka je ale práve Blaha skôr subjektom vhodným pre skúmanie odborníkov v bielych plášťoch. „Svojim prízemným slovníkom štamgasta štvrtej cenovej, bez kúska intelektu a slušnosti, oslovuje na sociálnych sieťach tisícky jemu mentálne podobných,“ udrel politológ. Pre náš portál prehovoril o vzťahu Fica s poslancom Ľubošom Blahom. 

Podľa Štefančíka práve Fico vytiahol Blahu do povedomia verejnosti aj preto, že mu ide o voličov krajnej pravice.

Dostal hore človeka, ktorý týchto voličov oslovuje svojím infantilným a nenávistným vyjadrovaním. Ľudom je totiž jedno, či ich oslovuje krajný pravičiar alebo ľavičiar, ich fascinuje jazyk, ktorý radikáli používajú. Povedal by som však, že pre Fica je Blaha handra. Handra, ktorej úlohou je pozbierať všetku tú špinu na zemi,“ nekládol si pred ústa servítky politológ. 

Zdroj: Zdroj 1: FBRF,ZČ,EH,ĽB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie