Blaha na Facebooku znova klame, až sa práši. Prekrútenými informáciami manipuluje ľudí

  • Opozičný poslanec Ľuboš Blaha opäť zavádzal na svojom Facebooku. Starosť mu robil Izrael, nové odporúčanie CDC či vakcinácia
  • V jeho statuse sme našli niekoľko nepravdivých a zavádzajúcich tvrdení ohľadom vakcinácie i odporúčaní CDC
  • Šírenie vírusu zaočkovanými jedincami je veľmi raritné a ide o takzvané prelomové infekcie
  • Všetci Američania nemusia nosiť rúško. Blaha zabudol spomenúť to najdôležitejšie
Blaha
TASR/Martin Baumann
  • Opozičný poslanec Ľuboš Blaha opäť zavádzal na svojom Facebooku. Starosť mu robil Izrael, nové odporúčanie CDC či vakcinácia
  • V jeho statuse sme našli niekoľko nepravdivých a zavádzajúcich tvrdení ohľadom vakcinácie i odporúčaní CDC
  • Šírenie vírusu zaočkovanými jedincami je veľmi raritné a ide o takzvané prelomové infekcie
  • Všetci Američania nemusia nosiť rúško. Blaha zabudol spomenúť to najdôležitejšie

Poslanec opozičnej strany Smer-SD Ľuboš Blaha je známy šírením hoaxov a zavádzaním o pandémii koronavírusu. Už v minulosti sme písali, že poslanec preukázateľne klamal a šíril hoaxy, začo si ho podali slovenskí vedci s racionálnymi argumentami.

Slovensko je v očkovaní na absolútnom chvoste Únie aj vďaka Matovičovi. EÚ však čoskoro predbehne USA vo vakcinácii

Teraz sa Blaha znovu nezdržal a na sociálnej sieti šíril hoaxy a zavádzajúce tvrdenia o Izraeli, Spojených štátoch, americkom Centre pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) a o vakcínach.  

Izrael nie je najzaočkovanejšia krajina

Poslanca zaujalo rozhodnutie CDC zaradiť Izrael do druhej najvyššej kategórie nebezpečných krajín. Podľa agentúry Reuters CDC zaradilo Izrael do 3. kategórie s vysokým nebezpečenstvom. Americké ministerstvo zahraničia tiež zaradilo Izrael na úroveň 3, ale do kategórie „Prehodnoťte cestovanie.“   

„Len pripomínam, že Izrael je najzaočkovanejšia krajina sveta, Pfizer tam začnú možno o chvíľu pichať aj domácim zvieratkám a vybraným operencom,“ napísal Blaha na Facebooku.

Toto tvrdenie je nepravdivé. Izrael podľa Our World in Data síce patrí k najzaočkovanejším krajinám sveta, ale nie je najzaočkovanejšou krajinou sveta. V počte obyvateľov zaočkovaných aspoň prvou dávkou (66,69 %) ho predbehli už aj krajiny Európskej únie Malta (89,23 %) Dánsko (71,19 %) a Holandsko (69,19 %), tiež Kanada (71,07 %) a Veľká Británia (68,72 %).

Prvenstvo nezískal Izrael ani v počte plene zaočkovaných ľudí (61,63 %), kde ho výrazne predbehla Malta (84,21 %).

Počet hospitalizovaných rastie pomalšie 

„Nejakým zázrakom je Izrael čoraz zamorenejší,“ tvrdí Blaha, ktorý sa zdá byť posadnutý Izraelom. Podobné tvrdenia opakuje už nejaký čas, pričom tvrdí, že vakcíny nefungujú. Je síce pravda, že epidemiologická situácia v Izraeli sa zhoršila, no aj tak má ďaleko od závažnosti prvej vlny, upozornili slovenskí vedci nedávno.

Dokázateľne šíri klamstvá. Poslanca Ľuboša Blahu si podali najväčšie vedecké kapacity Slovenska

 „Ich dáta ale ukazujú, že očkovanie funguje. V posledných týždňoch im síce rastie počet nových prípadov, ale v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami, ako sú Rusko alebo Indonézia, im podstatne pomalšie rastie počet hospitalizovaných,“ tvrdí Július Hodosy primár urgentu v bratislavskej ružinovskej nemocnici, ktorý pôsobí v Ústave molekulárnej biomedicíny na Fyziologickom ústave LF UK v Bratislave.

Rúška nemusia nosiť všetci Američania

„CDC odporučilo nosiť rúška aj zaočkovaným, pretože pri nákaze Deltou podľa najnovších prieskumov majú v sebe takú istú nálož vírusu, ako nezaočkovaní,“ píše Blaha.

Je pravda, že CDC v utorok pozmenilo svoje odporúčania, ale nie je pravda, že odporúča rúška všetkým zaočkovaným. „V oblastiach so značnou a vysokou mierou šírenia nákazy CDC odporúča plne zaočkovaným ľuďom nosiť rúška vo verejných vnútorných priestoroch,“ uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walenská podľa TASR.

CDC pri tejto príležitosti predstavilo aj mapu, ktorá zobrazuje, ktoré regióny v USA predstavujú vysokú mieru šírenia koronavírusu.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

Z mapy jasne vypláva fakt, že v regiónoch, ktoré dosiahli vysokú mieru zaočkovania aspoň jednou dávkou, hlavne na severovýchode USA, je miera šírenia nákazy nízka alebo stredná. Ako napríklad v regiónoch štátov Vermont (75,3 %), Massachusetts (72,3 %), New York (62,6 %), Pennsylvánia (65%) Maine (68,1 %).

zdroj: CDC. Čím tmavšou modrou štát na mape, tým vyššia zaočkovanosť

zdroj: CDC. Červenou farbou sú vyznačené okresy s najvyššou mierou prenosu koronavírusu. Žltou so strednou mierou a modrou s nízkou mierou

Naopak, v regiónoch štátov Mississippi (38,6 %), Louisiana (41,3 %), Arkansas (45,7%), Missouri (48%), sú všetky regióny s výnimkou jedného označené ako červené, teda s vysokou mierou šírenia nákazy.

Samotný Biely dom odporučil rúška hlavne v oblastiach s nízkou zaočkovanosťou. 

Prelomové infekcie sú zriedkavé, tvrdia Fauci aj Walenská

Blaha má síce pravdu, že zaočkovaní majú v sebe rovnakú vírusovú nálož ako nezaočkovaní, ale jedná sa o výnimočné, takzvané „prelomové prípady“. Takéto prípady sú bežné pri všetkých typoch vakcíny. Walenská aj hlavný poradca Joe Bidena pre koronavírus Anthony Fauci sa zhodili, že ide o „veľmi“ výnimočné prípady. „Prielomové infekcie medzi očkovanými ľuďmi sú zriedkavé, uviedol Fauci pre NPR.

V programe americkej televízie MSNBC vysvetlil rozhodnutie CDC oveľa podrobnejšie. „ Stáva sa to, pretože žiadna vakcína nie je 100 % účinná. Teraz už s istotou vieme povedať, že ľudia, ktorí sa infikujú po vakcinácii a dostanú prelomovú infekciu, majú dostatok vírusovej nálože vo svojom nose, čím dokážu nakaziť iných ľudí,“ uviedol Fauci pričom dodal, že vírus sa zmenil a pri alfa variante boli prelomové infekcie veľmi obmedzené.

Blaha ale neuvádza, že ide o veľmi výnimočné prípady. Z jeho tvrdení v statuse môže čitateľ nadobudnúť dojem, že vysokú vírusovú nálož môže mať v sebe každý zaočkovaný, nie len ľudia, ktorí trpia prelomovou infekciou.

Zabudol spomenúť to najdôležitejšie 

Politikove ďalšie tvrdenia v statuse napádajú celkové očkovanie, výnimky pre zaočkovaných, pričom výhody pre zaočkovaných prirovnáva k apartheidu a našu vládu k „vláde smrti“.

Blaha ale zabudol spomenúť to, čo riaditeľka CDC Walenská považuje pri vakcínach za najdôležitejšie. Vakcinácia zabraňuje vážnemu priebehu, úmrtiam, či prenosu vírusu. „Očkovanie naďalej zabraňuje vážnym chorobám, hospitalizácii a úmrtiu, a to aj v prípade delty. Pomáha tiež obmedziť šírenie vírusu v našej komunite. Očkovaní jedinci naďalej predstavujú veľmi malé množstvo prenosov, ku ktorým dochádza v celej krajine,“ cituje Walenskú ABC News.

Zdroje: Reuters, TASR, NPR, MSNBC, ABC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech