Bohatstvo 5 najbohatších ľudí si nevieš ani predstaviť. Ich majetok by Slovensku vystačil na 9 rokov

  • Majetok piatich najbohatších ľudí na planéte je značme väčší ako náš ročný štátny rozpočet
  • Štátny rozpočet počíta s výdavkami 39,326 miliárd eur
Bezos
TASR/AP, Martin Baumann,Cliff Owen
  • Majetok piatich najbohatších ľudí na planéte je značme väčší ako náš ročný štátny rozpočet
  • Štátny rozpočet počíta s výdavkami 39,326 miliárd eur

Slovenský štátny rozpočet na rok 2020 ráta s príjmami vo výške 38,845 miliárd eur. Výdavky majú byť vyššie ako príjmy, a to 39,326 miliárd eur, čo predstavuje 44,359 miliárd dolárov. Saldo má byť vo výške -0,481 miliárd eur.

Najviac výdavkov zo štátneho rozpočtu smeruje na sociálne zabezpečenie, zdravotníctvo a verejné služby. Najmenej na bývanie a občiansku vybavenosť i ochranu životného prostredia.  K 31. máju 2020 sa do štátneho rozpočtu podarilo vyzbierať 4,855 miliárd eur. Minulo sa podstatne viac, 7,991 miliárd eur a saldo tak je -3,136 miliárd eur.

Čisto teoreticky, keby Slovensku darovali svoj majetok piati najbohatší podnikatelia sveta, mali by sme pokryté výdavky štátneho rozpočtu na deväť rokov.

V prvej päťke sú štyria Američania a jeden Francúz

Najbohatší človek na svete je podľa rebríčku magazínu Forbes  Jeff Bezos. Šéf amerického internetového gigantu Amazon má majetok v hodnote 113 miliárd dolárov. Bezos sa na vrchole rebríčka objavil už tretíkrát po sebe, napriek tomu, že minulý rok v rozvodom konaní vyplatil už bývalej manželke 36 miliárd dolárov.

Elon Musk a Jeff Bezos budú súťažiť o to, kto z nich dostane ľudí opäť na Mesiac

Hodnota Amazonu narástla o 15 percent od minulého roka. Gigantovi neuškodila ani pandémia vírusu COVID-19, naopak, pomohla mu. Amazon zvyšoval kapacity, aby uspokojil rastúci dopyt. Majetok Bezosa by pokryl výdavky nášho štátneho rozpočtu na 2 a pol roka.

Ďalej v rebríčku nasleduje spoluzakladateľ americkej spoločnosti Microsoft Bill Gates. Majetok 64-ročného podnikateľa má hodnotu 98 miliárd dolárov. Slovensku by to vystačilo na vyše 2 roky. 

Tretiu priečku obsadil francúzsky podnikateľ Bernard Arnault s rodinou. Arnault je tak najbohatším podnikateľom v Európe. Francúzsky miliardár vlastní 70 značiek, medzi nimi značku Louis Vuitton, šampanské vína Moët & Chandon a koňak Hennessy.  Jeho majetok dosahuje výšky 76 miliárd dolárov. Slovenskému štátnemu rozpočtu by pokryl náklady na vyše 1 a pol roka.

Ďalší v poradí je americký finančník a investor Warren Buffett, ktorý sa prezýva aj ako Veštec z Omahy alebo Zázrak z Omahy. Finančník získal svoj majetok presnými odhadmi na finančnom trhu. Buffett vedie holdingovú spoločnosť Berkshire Hathaway, pod ktorú spadá viac ako 60 firiem. Buffetov majetok má hodnotu 67,5 miliárd dolárov. Slovensku by vystačil na jeden a pol roka.

Prvú päťku uzatvára  spoluzakladateľ sofwarovej firmy Oracle Larry Elliso. Jeho majetok činní 59 miliárd dolárov a Slovensku by pokryl náklady na rok a štyri mesiace.

Zdroje: Rozpočet, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech