Bohatých zdaní, poctivým podnikateľom sa uľaví. Matovič predstavil nové návrhy daňovej revolúcie

  • Prvé dve časti daňovej reformy predstavil minister financií počas uplynulých dní
  • Dnes objasnil jej ďalšiu časť časť
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Ministerstvo financií SR, SIU
  • Prvé dve časti daňovej reformy predstavil minister financií počas uplynulých dní
  • Dnes objasnil jej ďalšiu časť časť

Dlho očakávaná daňová reforma z dielne Igora Matoviča je tu. Jej ciele minister financií prestavuje postupne.

Vyššie prídavky

V nedeľu Igor Matovič priblížil prvé štyri opatrenia jeho daňovej a odvodovej reformy. Tie sa týkali najmä slovenských rodín. Počas tlačovej besedy uviedol, že navrhuje zvýšiť prídavky na dieťa. Konkrétne je jeho cieľom zodvihnúť ich z 25,50 eura mesačne na 30 eur do veku 18 rokov a na 50 eur mesačne od 18 rokov až do skončenia denného vysokoškolského štúdia.

Počas predstavenia prvej časti tiež hovoril aj o zvýšení prídavku na krúžky a doučovanie, navýšení daňového bonusu či zodvihnutí rekreačného bonusu zo šiestich na 30 eur. Príspevky majú záležať od toho, či sú rodičia pracujúci alebo nepracujúci.

zdroj: SIU

Dane aj odvody rovnaké

Počas druhej časti, ktorú priblížil včera, hovoril o návrhoch, ktoré sa zameriavali na zamestnancov a zamestnávateľov. Igor Matovič sľubuje, že 99 % zamestnancov bude mať po reforme vyšší príjem.

„Zamestnanec bude platiť menej zo svojho príjmu na daniach a odvodoch,“ hovorí Igor Matovič. „Firmy nebudú platiť nikde viac.“ Rovnako dodal, že chce uľahčiť život zamestnávateľom, mzdovým účtovníčkam aj zamestnancom.

Podľa jeho slov údajne vysoké odvody a rozdiely medzi hrubou a čistou mzdou demotivujú zamestnávateľov zamestnávať ľudí. Navrhuje, aby sa zrušili všetky výnimky.

Mzda zamestnanca by sa tak počítala pre všetkých rovnako, aby si vedel zamestnávateľ okamžite vypočítať cenu práce na zamestnanca a zamestnanec svoju čistú mzdu. Pri hrubej mzde by sa počítala pre zamestnancov 19 % daň a pre zamestnávateľov 39 % odvod.

PREDSTAVILI SME TRETIU ČASŤ DAŇOVEJ REVOLÚCIEMinisterstvo financií dnes predstavilo tretiu časť našej daňovej…

Posted by Ministerstvo financií SR on Tuesday, November 16, 2021

Do tretice…

V tretej časti daňovo-odvodovej revolúcie, ktorú minister financií predstavil dnes, informoval o návrhu na „férové zdaňovanie firiem“.

Na úvod objasnil, že sa ľuďom prihovára symbolicky pred sviatkom Nežnej revolúcie, počas ktorej ľudia bojovali za slobodu. Práve o to sa vraj pokúša aj minister financií, podľa jeho slov chce vybojovať slobodu pre podnikateľov.

Prvým návrhom je znížiť daň z príjmu pre právnické osoby z pôvodných 21% na 19%.

Druhý návrh hovorí o flexibilných odpisoch majetku na produktívne investície. Firma si môže dodatočné znížiť základ dane až o 50% tým, že ľubovoľne urýchli odpis produktívneho majetku. Firmy tak podľa Matoviča usporia približne 200 miliónov ročne. Z novinky budú ťažiť podľa Matoviča poctiví podnikatelia, a nie „fifleny, ktoré majú drahé auto napísané na manželovu firmu“.

Peniaze však chce získať vyšším zdanením monopolov a oligopolov, ako sú napríklad banky. Bankový odvod zavedený za čias minulej vlády označil za podvod.

zdroj: facebook/Ministerstvo financií SR

Ďalšie opatrenie, po ktorom vraj mnohí podnikatelia volali je skupinové zdaňovanie. Znamená to, že ak má jeden majiteľ 3 rozličné firmy, môže sa rozhodnúť pre skupinové zdaňovanie. Vysporiada si tak medzi svojimi firmami zisky a straty. V jednoduchosti možno povedať, že majiteľ viacerých firiem môže podávať len jedno daňové priznanie.

Snažím sa extrémnym spôsobom zjednodušiť systém, zvýšiť daňovú spravodlivosť a zabezpečiť, aby podnikateľia mali väčšiu chuť podnikať,“ zhrnul minister financií.

Trilógia Matovičovej daňovej reformy však dnes stále nekončí. Reštauračný balík zmien a daň z príjmu SZČO vraj do dnešnej tlačovej besedy „nepasuje“ nakoľko je príliš rozsiahlou problematikou. Informácie vraj prinesie v piatok o 14:00.

V súvislosti so živnostníkmi ale avizoval, že má za cieľ upratať systém, nakoľko v ňom vidí chaos. Podľa jeho slov však bude zmenami nadšená len jedna časť živnostníkov. Druhá údajne spokojná „pravdepodobne nebude“.

Ako to už býva zvykom, tlačové besedy Igora Matoviča sa zväčša nezaobídu bez kritiky Richarda Sulíka. Inak tomu nebolo ani dnes. Minister financií totiž podotkol, že sa obáva toho, že SaS bude reformu sabotovať.

V závere tlačovej besedy sa ľudia dočkali pomerne úsmevného momentu. Igor Matovič totiž uviedol, že si želá aby mali ľudia možnosť dôstojne vychovávať svoje „ženy“. Následne sa opravil a podotkol, že na mysli mal deti a nie manželky. Promptne dodal: „Prepáčte, toto je dobrý preklep. Pozdravujem Zomri.“

Zdroj: facebook/Ministerstvo financií SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie