Stačí 10 sekúnd a vieš, či ti hrozí predčasná smrť. 20 % ľudí testom neprejde

  • Hranica je desať sekúnd
  • Ročne na pád zomrie takmer 700-tisíc ľudí
  • 20 % účastníkov štúdie testom neprešlo
starsi kracajuci clovek, zeny cviciace jogu
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jose Antonio Gallego Vázquez, Kaylee Garrett
  • Hranica je desať sekúnd
  • Ročne na pád zomrie takmer 700-tisíc ľudí
  • 20 % účastníkov štúdie testom neprešlo

Napriek tomu, že smrť je prirodzenou súčasťou života každého z nás, mnohí ľudia sa jej boja. Nikto z nás nevie, kedy príde jeho čas, ale ľudia si často myslia, že ich čas sa blíži.

V tejto súvislosti vyšla nová štúdia s názvom Successful 10-second one-legged stance performance predicts survival in middle-aged and older individuals, ktorá bola publikovaná 21. júna v British Journal of Sports Medicine a poukazuje na jednoduchý test, ktorý si za pár sekúnd vieš urobiť sám či sama doma a na základe ktorého s veľkou pravdepodobnosťou zistíš, či sa predčasného úmrtia máš obávať, alebo nie.

Hranicou je desať sekúnd

The Guardian píše, že ak máš problém stáť na jednej nohe, môže to byť príznak niečoho vážnejšieho ako prílišnej zábavy počas letných párty s drinkami v kancelárii.

Crypto Matters uvádza, že skoršie štúdie spájali neschopnosť stáť na jednej nohe s väčším rizikom mŕtvice a predchádzajúce výskumy tiež zistili súvislosť medzi zlou rovnováhou vo vyššom veku a nástupom demencie.

Na najnovšej štúdii sa zúčastnili vedci z Austrálie, USA, Fínska, Veľkej Británie a Brazílie. Hoci výskum bol pozorovací a nedokázal zistiť príčinu, jeho zistenia boli zarážajúce.

SciTechDaily poukazuje na to, že podľa tohto najnovšieho predkladaného výskumu ľudia v strednom a staršom veku, ktorí nedokážu udržať rovnováhu na jednej nohe počas desiatich sekúnd, majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia do 10 rokov ako tí, ktorí to dokážu.

Výskum zahŕňal 1 702 účastníkov z Brazílie vo veku 51 – 75 rokov (v priemere 61), pričom dáta bol zbierané medzi februárom 2009 a decembrom 2020.

Približne dve tretiny účastníkov, konkrétne 68 %, tvorili muži. Bola meraná hmotnosť a niekoľko meraní hrúbky kože plus veľkosť pásu. Štúdie sa mohli zúčastniť len tí so stabilnou chôdzou.

Bloomberg objasňuje priebeh samotného testu. Účastníci boli vyzvaní, aby zdvihli jednu nohu a položili ju za opačnú dolnú časť nohy bez toho, aby sa dotkli zeme, pričom ruky držali v bok a pozerali dopredu. K dispozícii mali tri pokusy. Jeden z piatich v teste neuspel, pričom väčšinou išlo o jedincov v staršom veku alebo v horšom zdravotnom stave.

Mal by byť zaradený do pravidelných lekárskych prehliadok

Vedci pre Bloomberg uviedli, že na svete zomrie viac ako 680-tisíc ľudí ročne v dôsledku pádov a tento 10-sekundový test, ktorý si ľudia môžu jednoduchým spôsobom urobiť sami doma, môže jednoducho identifikovať tých najzraniteľnejších. Ľudia majú tendenciu udržiavať svoju rovnováhu až do veku 60 rokov, kedy začne rapídne klesať.

V štúdii bol podiel úmrtí medzi ľuďmi, ktorí v teste neuspeli, výrazne vyšší, a to 17,5 %, ako medzi tými, ktorí ho úspešne absolvovali, a to 4,5 %. 

„10-sekundový test rovnováhy poskytuje pacientovi a zdravotníckym pracovníkom rýchlu a objektívnu spätnú väzbu týkajúcu sa statickej rovnováhy. Test pridáva užitočné informácie o riziku úmrtnosti u mužov a žien v strednom a vyššom veku,“ cituje výskumníkov portál Study Finds.

Aj preto ho odporúčajú zahrnúť do pravidelných lekárskych prehliadok.

Zdroje: British Journal of Sports MedicineBritish Journal of Sports Medicine, SciTechDaily, The Guardian, Crypto Matters, Bloomberg, Study Finds

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá