Boris Johnson: 4 veci, ktoré musíme urobiť, aby Ukrajina vyhrala

  • Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že Putin nesmie na Ukrajine vyhrať, inak je svet v nebezpečí
  • Zostavil štvorbodový plán, ako pomôcť Ukrajine
Boris Johnson si podáva ruku s Volodymyrom Zelenským
TASR/AP, Ukrainian Presidential Press
  • Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že Putin nesmie na Ukrajine vyhrať, inak je svet v nebezpečí
  • Zostavil štvorbodový plán, ako pomôcť Ukrajine

Britský premiér Johnson je naďalej odhodlaný pomáhať Ukrajine v boji proti Rusom, napriek tomu, že sa už na Západe začína objavovať únava z vojny. Johnson varoval, že výhra Putinovho Ruska by bola „katastrofou“ pre celý svet, uvádza Independent.

„Ak by Putin vyhral, bola by to katastrofa,“ povedal britský premiér potom, ako sa vrátil z nečakanej návštevy Kyjeva.

Johnson tvrdí, že Ukrajincov netreba tlačiť do žiadnej mierovej dohody, pri ktorej by prišli o územie alebo, ktorá by bola v ich neprospech, pretože tým by Putin získal pôdu na prípravu ďalšieho útoku na Kyjev.

„Veľmi rád by povedal: ‚Zmrazme tento konflikt, dodržme prímerie, aké sme mali v roku 2014‘. Pre neho by to bolo obrovské víťazstvo,“ varoval britský premiér.  

To by viedlo k situácii, v ktorej bol Putin schopný skonsolidovať svoje zisky a potom spustiť ďalší útok.

Putinova výhra by povzbudila ďalších diktátorov, myslí si Johnson 

Vo svojom komentári pre The Sunday Times vysvetlil podrobnejšie, že Putin sa snaží o zapísanie do histórie ako Peter Veľký. Chce to urobiť pripojením ďalšieho územia k Rusku.

„Len minulý týždeň sa prirovnal k Petrovi Veľkému a prisúdil Rusku večné právo ‚vziať si späť’ akékoľvek územie, ktoré kedy obývali ‚Slovania’, čo je doktrína, ktorá by umožnila dobyť obrovské územia Európy vrátane spojencov NATO,“ vysvetlil Johnson v komentári.

Johnson uviedol, že ak by sa Putinovi podarila výhra na Ukrajine, v bezpečí by nebola žiadna krajina na svete. Putinova výhra by povzbudila všetkých diktátorov, aby zaútočili na územia, ktoré si nárokujú.

„Každý diktátor by sa cítil povzbudený, aby presadzoval svoje vlastné ambície silou a žiadny národ nikde by nebol v bezpečí. Naozaj by to chcel niekto v ktorejkoľvek krajine?“ pýta sa Johnson.

Johnson varoval, že nás čaká dlhá a opotrebovávacia vojna. 

„Obávam sa, že sa musíme zoceliť na dlhú vojnu, keďže sa (ruský prezident) Putin uchyľuje k opotrebovávacej vojne snažiac sa rozdrviť Ukrajinu čistou brutalitou,“ uviedol Johnson.

Spojené kráľovstvo musí podľa jeho slov spoločne s partnermi zabezpečiť, aby mala Ukrajina strategickú odolnosť na prežitie a nakoniec dokázala zvíťaziť.

„Všetko bude závisieť od toho, či Ukrajina dokáže posilniť schopnosť brániť svoje územie rýchlejšie, ako dokáže Rusko obnovovať svoje útočné sily,“ pokračoval. „Našou úlohou je získať Ukrajine čas,“ dodal Johnson.

4-bodový plán ako pomôcť Ukrajine 

Britský premiér preto navrhol štvorbodový plán, ako pomôcť Ukrajine. Po prvé Západ jej musí poskytnúť muníciu, zbrane a potrebný výcvik pre vojakov, aby sa mohla naďalej brániť ruskej presile.

Samotná Veľká Británia plánuje vycvičiť 10-tisíc vojakov za 120 dní. To je za rok zhruba to, čo Veľká Británia v minulosti vycvičila počas siedmich rokov. Britským výcvikom doteraz prešlo 22-tisíc ukrajinských vojakov.

Veľká Británia pritom patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny. Napadnutej krajine pomáha zbraňami, muníciou i spravodajskými informáciami.

Po druhé Ukrajine treba pomôcť finančne a zachovať životaschopnosť ukrajinskej vlády. „Vláda prezidenta Zelenského musí platiť mzdy, prevádzkovať školy, poskytovať pomoc a začať s rekonštrukciou všade, kde je to možné. To si bude vyžadovať neustále financovanie a technickú pomoc, ktorú by sme mali plánovať udržať v nasledujúcich rokoch,“ uviedol Johnson a dodal, že vedúcu úlohu pri tomto bode musí zohrať Európska únia.

Johnson Zelenskyj 3
zdroj: TASR/AP, Ukrainian Presidential Press

Po tretie je potrebné vybudovať alternatívne pozemné trasy pre export tovaru z Ukrajiny. Rusko blokuje najdôležitejšie exportné trasy v Čiernomorí. Najvážnejšia je blokáda Odesy, pričom hlavnými produktami, ktoré Ukrajina exportuje, sú potraviny. Bez nich sa ocitli najchudobnejší občania rozvojových krajín, kde Ukrajina importovala svoje produkty.

„Ako píšem, asi 25 miliónov ton kukurice a pšenice, celá ročná spotreba všetkých najmenej rozvinutých krajín, sa hromadí v silách po celej Ukrajine, ktoré drží Rusko ako rukojemníkov,“ vysvetlil Johnson.

Na chýbajúce potraviny nadväzuje práve štvrtý bod. Ten hovorí o tom, že potraviny je potrebné dostať z Ukrajiny.

„Spojené kráľovstvo podporuje úsilie OSN o vyjednanie bezpečného koridoru pre vývoz po mori. Ukrajinské prístavy sú životne dôležité pre globálne dodávky potravín a my budeme naďalej dodávať zbrane potrebné na ich ochranu,“ vysvetlil premiér.

Definíciu úspechu si musí určiť samotná Ukrajina 

Johnson dodal, že žiadny z týchto bodov neprinesie okamžité výsledky. Bude trvať mesiace až roky, kým sa výsledky dostavia.

„A všetky slúžia jednému cieľu. Musíme posilniť ruku našich ukrajinských priateľov, aby sme túto vojnu ukončili za podmienok, ktoré stanovil prezident Zelenskyj. To by mala byť definícia úspechu. Ukrajinský ľud dal jasne najavo, že nebude nútený akceptovať menej ako to,“ uviedol Johnson.

Dodal, že nejde len o bezpečnosť a budúcnosť Ukrajiny, ale aj Veľkej Británie a celého sveta.

Zdroje: Independent, The Sunday Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá