Boris Kollár vypenil: Dávam tomu týždeň. Ak sa to nevyrieši, vyhlásim predčasné voľby

  • Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) chce, aby schôdza prebiehala kontinuálne
  • Chyba je na našej strane, musíme to upratať, alebo sa slušne rozísť, hovorí Kollár
Boris Kollár
TASR/Jakub Kotian
  • Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) chce, aby schôdza prebiehala kontinuálne
  • Chyba je na našej strane, musíme to upratať, alebo sa slušne rozísť, hovorí Kollár

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) prerušili rokovanie 25. schôdze do utorka 30. marca do 9:00. Pokračovať budú v zmysle schváleného programu. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) argumentoval tým, že prepadávajú body, keďže nie sú v pléne prítomní predkladatelia návrhov. Šéf NR SR chce, aby schôdza prebiehala kontinuálne.

 „Prerušil som schôdzu kvôli tomu, aby som cirkus z vlády nepreniesol do parlamentu. Chyba je na našej strane, musíme to upratať, alebo sa slušne rozísť,“ povedal novinárom Boris Kollár.

Prezidentka oficiálne prijala demisiu Richarda Sulíka. Rezort dočasne povedie Andrej Doležal

Predseda parlamentu sa na tlačovom brífingu vyjadril aj k aktuálnej koaličnej kríze. „Keby som ja chcel predčasné voľby, nerobil by som nič inak, ako tí, čo tvrdia, že ich nechcú. Dávam tomu týždeň. Ak sa nedohodneme, predstúpme pred ľudí a povedzme, že sme to nezvládli, že nám egá boli prednejšie a vystavte nám účet,“ povedal Boris Kollár s tým, že ho tento cirkus už nebaví. „Predstúpim pred ľudí a poviem, že idem preč od tohto celého. Vyhlásim predčasné voľby,“ dodal očividne nahnevaný Kollár.

Rozbijem vládu, podám demisiu, ale poviem, že nechcem predčasné voľby. A čo chceš, vládu v agónii?“, vraví nahnevane Kollár na margo reakcií koaličných strán a ich predstaviteľov. „Ako sa ja pozriem ľuďom do očí, že sme nenaplnili sľuby? Nedovolím to naťahovať. Musíme to urobiť do konca budúceho týždňa, takto to ďalej nepôjde. Sme rodina odíde preč,“ povedal. Na otázku, kto brzdí vyjednávania, odpovedal, že všetky štyri koaličné strany.

Podľa Kollára nie je potrebné, aby sa SaS vzdávala ďalšieho ministerstva. Rezort hospodárstva totiž pripadol Sme Rodina.

Čo som ja, poloboh, aby som toto robil? V žiadnom prípade,“ povedal predseda parlamentu. Dodal tiež, že nechce, aby podával demisiu „trojminister“ Andrej Doležal (Sme rodina). „Ja nepovalím vládu tak, že by som stiahol posledného ministra, vláda nebude uznášaniaschopná a prezidentka nám ustanoví úradnícku vládu. To neurobím.

AKTUÁLNE: Premiér Matovič je pripravený odstúpiť. Žiada však demisiu Sulíka, Kolíkovej aj Šeligu

Vládna kríza by podľa všetkého mohla skončiť už túto stredu, viacerí členovia vlády požadujú odchod Igora Matoviča z postu premiéra. OĽaNO už odvolalo ministra Mareka Krajčího, koaličným partnerom to však nestačí.Premiér Igor Matovič však informoval, že odstúpi len vtedy, ak koaliční partneri naplnia jeho požiadavky.

Pre upokojenie situácie považujeme za nevyhnutný odchod Richarda Sulíka (SaS) z vlády. Pozitívne prijímame ponuku od ministerky Kolíkovej (Za ľudí) na odstúpenie. Prijímame aj ponuku Juraja Šeligu (Za ľudí) na odstúpenie z postu podpredsedu NRSR. Požadujeme prerozdelenie miest vo vláde na základe výsledkov volieb v roku 2020,“ vyhlásil premiér Igor Matovič na tlačovom brífingu predsedníctva hnutia OĽaNO.

Dodal, že v takom prípade by mala strana SaS pustiť jedno ministerstvo v prospech OĽaNO. Premiér si ako podmienku svojej demisie dal aj odstúpenie Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru.

Dobré ráno Vám želám domov z Bruselu. Vyčistiť hlavu v týchto dňoch ozaj pomáha. V tomto parku „Cinquantenaire“ som…

Posted by Ivan Korčok on Monday, 22 March 2021

Predseda SaS povedal, že takéto vyjadrenia majú hodnotu „toaletného papiera“ a v pondelok podal demisiu. Ak Igor Matovič neodstúpi, strana SaS odchádza z vlády, teda demisiu podávajú aj ministri Ivan Korčok a Branislav Gröhling. Minister Korčok na Facebooku napísal, že sa k tomu pravdepodobne schyľuje.

Premiér Igor Matovič dnes zverejnil záhadný status na Facebooku. Zdá sa teda, že jeho viac ako týždňová abstinencia skončila. Prerušil ju už v nedeľu, kedy zverejnil text, ktorý čítal na tlačovej besede. Posledný odkaz je však o niečo tajomnejší.

Nebojte sa, dobre bude … a hlavne buďte opatrní, aby sme sa tej hnusoby, čím skôr zbavili. Zostaňte zdraví❤️

Posted by Igor Matovic on Tuesday, 23 March 2021

Nebojte sa, dobre bude … a hlavne buďte opatrní, aby sme sa tej hnusoby, čím skôr zbavili. Zostaňte zdraví,“ píše premiér. Nie je pritom jednoznačné, či hnusobou myslí koronavírus, alebo ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech