„Bonzovačka“ začala. Zákazníčku vykázali z obchodu, nemala správny respirátor. Chceli volať políciu

  • Minule nadávali lekárnikom do parazitov, dnes vyhadzujú ľudí z obchodu
  • Zákazníčka mala namiesto FFP2 respirátor FFP3
  • Nákup si nemohla zaplatiť a okamžite musela opustiť priestory prevádzky
respiratory
TASR/Jaroslav Novák
  • Minule nadávali lekárnikom do parazitov, dnes vyhadzujú ľudí z obchodu
  • Zákazníčka mala namiesto FFP2 respirátor FFP3
  • Nákup si nemohla zaplatiť a okamžite musela opustiť priestory prevádzky

Na východe Slovenska je opäť veselo. Nosenie respirátorov neostáva bez následkov. Prednedávnom v Prešove nadávali lekárnikom do parazitov za vysoké ceny, o niekoľko dní na to v Košiciach pacient útočil priamo z lôžka na záchranárov rýchlej lekárskej pomoci.

Pri prevoze do nemocnice pacient najprv v sanitnom vozidle zaútočil na lekára, ktorého udrel päsťou do oblasti brucha. V ten istý deň agresívni príbuzní pacienta, ktorý zomrel na ochorenie COVID-19 kopali do ďalšej sanitky. Tentoraz predavačka v Košiciach udala nič netušiacu zákazníčku SBS-károvi. Vraj mala zlý typ respirátora. Nemohla si nakúpiť a musela okamžite opustiť priestory prevádzky. 

Drsný deň záchranárov v Košiciach: Pacient útočil priamo z lôžka, agresívni príbuzní kopali do sanitky

Respirátory sú na určitých miestach povinné

Už tretí deň je nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2 povinné v obchodoch a v prostriedkoch verejnej dopravy. Od 15. marca bude toto opatrenie platné pre všetky interiérové priestory. Nariadenie definuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.

Podľa ÚVZ SR je k povinným respirátorom možno zaradiť aj tie, ktoré majú označenie KN95 alebo N95 a boli posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej únii. Je pravda, že už predtým nosenie rúšok či inej ochrany tváre mnohí ľudia ignorovali. 

Hry o život po slovensky: Ľudia bojujú o respirátory ako o toaletný papier, lekárnikom nadávajú do parazitov

Už tretí deň platí, že cestujúceho bez respirátora môžu upozorniť ostatní cestujúci vodiča autobusu či iného dopravného prostriedku. Ten cestujúceho vyzve, aby si nasadil respirátor správne, ak ho má pod nosom či na brade, prípadne ho požiada, aby vystúpil z vozidla. Ak neposlúchne, vodič následne kontaktuje dopravný dispečing, ktorý bude situáciu riešiť priamo na mieste s políciou.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dokonca zriadilo aj linku, na ktorej môžeš nahlasovať porušenie epidemiologických opatrení. „Iba spoločným dodržiavaním opatrení bude možné ich trvanie minimalizovať. Sme v tom spoločne. Pomôžte dohliadať na opatrenia a informujte,“ píšu na svojom facebookovom profile.

Zriadili sme linku, na ktorej môžete nahlasovať porušenie epidemiologických opatrení ☎️ 02/222 009 11 [email protected]

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 9. marca 2021

 

Respirátor s vyššou ochranou

Podobný systém v podstate platí aj v obchodoch. Nepríjemná situácia sa stala mame Košičanky, ktorú udala predavačka. Svoj zážitok zverejnila na sociálnej sieti. Príbeh východniarky zverejnil aj portál My Východ.

Košičanku v pondelok z obchodu vykázal SBS-kár. „Keďže moja mamina nie je ešte očkovaná, dala som jej tento respirátor, nech sa chráni ešte viac ako len s FFP2,“ začína svoje rozprávanie Andrea.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: My Východ, Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech