Hry o život po slovensky: Ľudia bojujú o respirátory ako o toaletný papier, lekárnikom nadávajú do parazitov

  • V Medzilaborciach rozdávajú respirátory zadarmo
  • V Prešove lekárnikom zákazníci vynadali do parazitov
respirator
TASR/AP, Ronald Zak
  • V Medzilaborciach rozdávajú respirátory zadarmo
  • V Prešove lekárnikom zákazníci vynadali do parazitov

Od 8. marca sa do obchodu a verejnej dopravy bez respirátora typu FFP2 nedostaneš. Od 15. marca bude toto opatrenie platné pre všetky interiérové priestory. Po celej krajine sa Slováci hrnú do obchodov, aby si potrebné respirátory zabezpečili. V Prešove to neostalo bez následkov.

Podľa informácií Korzára, ktoré dostali od tamojších lekárnikov, nakupujúcich pribudlo niekoľkonásobne. V centre mesta sa stretli aj s netrpezlivými občanmi. Posťažovali sa aj lekárnici. Pre Korzár zamestnankyňa lekárne z Hlavnej ulice povedala, že zákazníci jej vyčítali, že na pandémii zarábajú.

Lekárnici vraj parazitujú

V niektorých prípadoch dokonca išlo aj o hrubé ataky. „Určite je nepríjemné, keď si od ľudí vypočujete, že parazitujete na nešťastí iných, či niečo podobné. Ceny, za ktoré predávame tovar, však nezávisia od nás,“ posťažovala sa zamestnankyňa lekárne z Hlavnej.

AKTUÁLNE: Sú známe nové opatrenia. Respirátory budú povinné, po 20:00 bude zakázané vyjsť z domu

Cena respirátora sa pohybuje na 70 centoch. V lekárni stojí 5 kusov 2,99 eur. Obchodné reťazce sú vykúpené aj v Košiciach. So zlými skúsenosťami sa stretla aj zákazníčka v košickom Lidli. Prednedávnom sme ťa informovali, že reťazec Lidl sa rozhodol predávať respirátory bez zisku, aby si ich mohol dovoliť každý. Jeden respirátor FFP2 ponúkajú za 49 centov. 

„Ľudia sa po respirátoroch naťahovali jeden cez druhého. Mala som pocit, že sa opakuje scenár z minulého roku, keď sa ľudia bili o toaletný papier.“

V Medzilaborciach chcú dopriať každému

Medzilaborce sa rozhodli distribuovať respirátory zadarmo. Informovali o tom na sociálnej sieti. „Respirátor tak dostane každý dospelý občan mesta Medzilaborce. V tejto náročnej covidovej situácii naďalej podávame pomocnú ruku občanom nášho mesta.“

Distribúcia respirátorov pre všetkých občanov v meste od 18 rokovMesto Medzilaborce pokračuje v distribúcii…

Posted by Mesto Medzilaborce – oficiálna stránka on Tuesday, March 2, 2021

Najprv boli rozdané respirátory najzraniteľnejšej skupine obyvateľov, a to seniorom vo veku od 65 rokov. Postupne boli distribuované aj mladším občanom, a to vo veku od 50 do 64 rokov. „V týchto dňoch dorazila na Mestský úrad dodávka ďalších objednaných respirátorov typu FFP2, a tie budú postupne všetkým občanom mesta Medzilaborce vo veku od 18 do 49 rokov distribuované.“

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) už v januári hovoril, že odporúča verejnosti nosiť respirátory FFP2, ktoré sú bezpečnejšie ako bežne používané rúška. Nosiť by sa podľa neho mali tam, kde sa dochádza k stretávaniu s ľuďmi mimo svojej domácnosti.

Zdroje: Korzár, startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK