Bratislava bude mať prvú mestskú potravinovú banku. Pomôže charite aj ľuďom v núdzi

  • Potravinová banka prinesie jedlo pre charitatívne organizácie aj ľudí v núdzi
  • Mesto do nej investuje cez 200-tisíc eur
Pixabay.com, unsplash.com
Pixabay.com, unsplash.com
  • Potravinová banka prinesie jedlo pre charitatívne organizácie aj ľudí v núdzi
  • Mesto do nej investuje cez 200-tisíc eur

Od januára 2017 môžu obchody darovať potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti charitatívnym organizáciám. Mnohé z reťazcov tak výrazne obmedzili plytvanie potravinami a prispeli k zlepšeniu života sociálne slabších skupín. Najnovšie budú môcť reťazce nepredané potraviny darovať aj do mestskej potravinovej banky v Bratislave, informovala o tom agentúra TASR. Náklady na jej spustenie sú odhadované na viac ako 200-tisíc eur.

Prvú mestskú potravinovú banku pripravuje magistrát v partnerstve so združením Free Food. Mesto chce vybudovať systém spolupráce s reťazcami, ktoré potraviny darujú, uskladniť ich v mestskom sklade a následne ich dopraviť do organizácií, ktoré pomáhajú seniorom, ľuďom bez domova či sociálne odkázaným. Pre TASR to potvrdil splnomocnenec bratislavského primátora pre ľudí bez domova a sociálne bývanie Sergej Kára.

„Myslím si, že sme posledné hlavné mesto v rámci V4, ktoré takúto potravinovú banku nemá. Podľa skúsenosti z Brna pritom ročne môžeme takýmto spôsobom zachrániť viac ako 200 ton potravín,“ povedal pre TASR Kára.

Takéto jedlo by malo podľa magistrátu malo slúžiť hlavne zariadeniam pre seniorov, organizáciám pracujúcimi s ľuďmi bez domova či s rodinami v zlej sociálnej situácii. Taktiež je tu možnosť spolupráce s mestskými časťami. Banka by mala začať fungovať už v budúcom roku.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Stratégia potravinových reťazcov

V súčasnosti sa mnohé potravinové raťazce snažia obmedziť plytvanie jedlom po svojom. Ako sme informovali v článku Vyhadzujeme potraviny v hodnote 400 miliárd. Takto riešia plytvanie potravinami reťazce u nás, každý reťazec má svoj vlastný systém.

Lidl sa snaží z potravinových prebytkov, ktoré sa už nedajú konzumovať, vyrábať elektrickú energiu. Kaufland aj Tesco darujú potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti (DMT) rôznych charitatívnym organizáciám. Okrem toho Tesco tiež niektoré potraviny daruje ako krmivo pre zvieratá.

Jedným z riešení je aj verejná chladnička

Prvá vznikla v Bratislave v roku 2018, a to v Novej Cvernovke. Za projektom stojí OZ Free Food, ktoré sa o verejnú chladničku snažilo už od roku 2016, no z hygienických dôvodov sa im ju nepodarilo realizovať.

Viac o tejto téme čítaj TU>>Študenti v Brne otvorili prvú verejnú chladničku a skriňu

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá