Bratislava má v ruke žolíka: Vďaka vysokej zaočkovanosti bude čerpať benefity, ktoré môže zvyšok Slovenska závidieť

  • Bratislava dosiahla 75-percentnú zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vo vekovej kategórii nad 50 rokov
  • Po potvrdení druhou dávkou to Bratislave prinesie benefity.
  • Nový COVID automat pri prepínaní fáz prihliada aj na percento zaočkovaných
Matúš Vallo
TASR/Jakub Kotian
  • Bratislava dosiahla 75-percentnú zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vo vekovej kategórii nad 50 rokov
  • Po potvrdení druhou dávkou to Bratislave prinesie benefity.
  • Nový COVID automat pri prepínaní fáz prihliada aj na percento zaočkovaných

Minulý týždeň sme ťa informovali o tom, že Bratislave kvôli nárastu infikovaných hrozí sprísňovanie pravidiel. Bratislava sa budúci týždeň dokonca presunie zo zelenej do oranžovej fázy.

Vďaka novému COVID automatu, ktorý pri prepínaní fáz prihliada aj na percento zaočkovaných, sa to ešte dá zvrátiť – Bratislava bude mať o chvíľu v rukách žolíka. V praxi to znamená, že čím viac je v regióne zaočkovaných seniorov, tým miernejšie budú opatrenia.

Bratislava pokorila dôležitý míľnik

Minulý týždeň Bratislavčanov k očkovaniu prostredníctvom Facebooku vyzýval aj primátor Matúš Vallo, Bratislave vtedy vo vekovej kategórii 50+ chýbalo 600 zaočkovaných. Neprešiel ani týždeň a Bratislava túto hranicu prekonala. Znamená to teda, že Bratislava bude mať čoskoro isté výhody.

💉Bratislava v zaočkovanosti prvou dávkou vakcíny vo vekovej kategórii 50+ už dosiahla číslo 75 %. Je to veľmi dôležitý…

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Thursday, September 16, 2021

Bratislava v zaočkovanosti prvou dávkou vakcíny vo vekovej kategórii 50+ už dosiahla číslo 75 %. Je to veľmi dôležitý údaj, pretože práve od tohto čísla sa odvíja aj farba Covid semafora v našom meste,napísal Vallo.

Bratislava si však na výhody, ktoré vyplývajú z daného percenta zaočkovaných, bude musieť chvíľu počkať. Za plne zaočkovanú sa „považuje osoba najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky očkovacej látky s dvojdávkovou schémou, ďalej osoba najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky s jednodávkovou schémou“.

Bratislava to však môže čoskoro výrazne pomôcť.

Po potvrdení tohto čísla aj druhou dávkou by nám to malo zaručiť o dva stupne lepšiu farbu semafora, akú by sme mali mať. Vďaka tomu sa život v Bratislave nezastaví a obmedzenia by nám mali stále zaručiť možnosť stretávať sa, organizovať podujatia, mať otvorené terasy, obchody aj služby,“ vysvetľuje Vallo.

Nepokazme si to

Vallo však dodáva, že existujú isté faktory, ktoré môžu Bratislave žolíka z ruky vytrhnúť. „Pokaziť nám to môže len to, ak susedné okresy budú mať veľmi zlé čísla, alebo, ak ku zmene semafora príde ešte skôr, ako tých 75 % spoluobčanov bude spĺňať podmienky plnej zaočkovanosti. Dúfam však, že sa to nestane,“ dodáva Vallo.

Zdroje: Facebook/ Matúš Vallo, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK