Bratislava očkovať chce, no nemá čím, východ má zas vakcín dosť, no očkovať nemá koho. Budú sa prerozdeľovať vakcíny?

  • Hlavné mesto má zaočkovanú viac ako štvrtinu obyvateľov
  • Na východe Slovenska k večeru zháňajú ľudí, aby vakcíny nevyhodili, ale radšej nimi očkovali
  • Primátor Bratislavy si myslí, že nespotrebované vakcíny v iných regiónoch by sa mali odniesť tam, kde o ne záujem je
  • Bez zaočkovaného východu ale vírus zo Slovenska aj tak nevymizne
vallo trnka
TASR/ Jakub Kotian,TASR/AP, Lisa Leutne, TASR/ František Iván
  • Hlavné mesto má zaočkovanú viac ako štvrtinu obyvateľov
  • Na východe Slovenska k večeru zháňajú ľudí, aby vakcíny nevyhodili, ale radšej nimi očkovali
  • Primátor Bratislavy si myslí, že nespotrebované vakcíny v iných regiónoch by sa mali odniesť tam, kde o ne záujem je
  • Bez zaočkovaného východu ale vírus zo Slovenska aj tak nevymizne

Vedci sa zhodujú, že očkovanie je jediná cesta, ako koronavírus poraziť. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je v súčasnosti viac ako milión. Druhú dávku vakcíny už dostalo cca 400-tisíc ľudí.

Nič to však nemení na tom, že niektoré samosprávne kraje by chceli očkovať viac, ale nemajú čím, aj keď záujem je. Iné by zas síce očkovať mali čím, ale nemajú koho. V Bratislave je väčší záujem o očkovanie ako na východe Slovenska. 

Nevyužité vakcíny

Hlavné mesto má zaočkovanú viac ako štvrtinu obyvateľov. Pred necelým týždňom primátor Matúš Vallo povedal, že bez problémov by dokázali za rovnaký čas zaočkovať aj o 5-tisíc obyvateľov viac. 

Podľa neho by stačilo, aby Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne taký záujem nie je a zostávajú nevyužité.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Už niekoľko týždňov sledujem, ako sa mnohí Bratislavčania a Bratislavčanky chodia očkovať do iných miest na Slovensku. Do Trnavy, do Skalice, do Trenčína, do Nitry a niektorí až do Lučenca. A to napriek tomu, že veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované samosprávnym krajom v Bratislave by bez problémov dokázalo zaočkovať výrazne viac obyvateľov, ako očkuje dnes,“ upozorňoval pred necelým týždňom Matúš Vallo na sociálnych sieťach.

Nakoniec sa mu to podarilo a na Facebook napísal, že do Bratislavy budú posunuté vakcíny, o ktoré je v iných regiónoch Slovenska menší záujem. „Stalo sa, dnes (streda 21. apríla) minister Lengvarský oznámil, že už tento víkend bude v Bratislave viac vakcín a veľkokapacitné vakcinačné centrum Bratislavského samosprávneho kraja môže zaočkovať viac ľudí z čakárne. Tešíme sa z toho!“

Už niekoľko týždňov sledujem, ako sa mnohí Bratislavčania a Bratislavčanky chodia očkovať do iných miest na…

Uverejnil používateľ Matúš Vallo má rád Bratislavu Pondelok 19. apríla 2021

Košice sa rozčuľujú 

Košický samosprávny kraj zas dlhodobo očkoval najrýchlejšie na Slovensku, viackrát však zaznamenali problémy s Čakárňou. „Evidujeme tiež viacero prípadov, kedy sa ľudia prihlásili na očkovanie prostredníctvom čakárne, no termín už niekoľko týždňov nedostali. V takých prípadoch im odporúčame, aby sa odhlásili a zaregistrovali sa nanovo. Máme skúsenosti, že pri opätovnej registrácii ich už systém zaevidoval a dostali termín na očkovanie veľmi rýchlo,“ povedal pre Startitup pred dvoma týždňami predseda KSK Rastislav Trnka.

zdroj: TASR/ František Iván

Na východe Slovenska k večeru zháňajú ľudí, aby vakcíny nevyhodili, ale radšej nimi niekoho zaočkovali. TV Noviny uvádzajú, že najväčšie problémy sú s vakcínou Astra Zeneca a ľudia jej až tak nedôverujú. Počet prihlásených konkrétne na túto vakcínu je na východe desaťnásobne nižší ako na západe. Mnohí si myslia, že nespotrebované vakcíny v iných regiónoch by sa mali odniesť tam, kde o ne záujem je. „Cez víkend k tomu určite dôjde v Bratislave,“ povedal na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Rastislav Trnka sa pre Televíziu Markíza rozhorčene vyjadril, že mu je veľmi ľúto, že ministerstvo pristúpilo na túto smiešnu hru. „Považujeme to za diskriminačné,“ dodal.

Chceli by očkovať, ale nemajú koho. Na východe majú plno termínov aj vakcín, prihlásilo sa minimum ľudí

Masová kampaň

Neskôr minister zdravotníctva upresnil, že vakcíny sťahovať z východu zatiaľ nebude. Do Bratislavy budú putovať vakcíny z novej várky. „Máme o niekoľko desiatok tisíc vakcín Astra Zeneca viac, ktoré sa distribuujú do vakcinačných centier.“ Prezradil aj to, že onedlho sa spustí aj masívnejšia očkovacia kampaň.

„My o tejto kampani z ministerstva zdravotníctva počúvame dlhodobo a zatiaľ som väčšiu kampaň nezachytil,“ dodal R. Trnka. Bez zaočkovaného východu totiž vírus zo Slovenska tak či tak nevymizne.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, Startitup, TV noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech