Bratislavská Obchodná ulica dostane novú budovu, bude príťažlivejšia pre obyvateľov mesta?

  • Na Obchodnej 70 vybuduje cyperský investor EPIC Investments International Limited novú päť podlažnú polyfunkčnú budovu
  • Projekt navrhovala architektonická kancelária Ľubomír Závodný, ktorá stojí za budovami ako Westend či Tatracentrum
  • Plán z roku 2017 získal územné rozhodnutie a s výstavbou by sa mohlo začať ešte tento rok
  • Na Obchodnej 70 vybuduje cyperský investor EPIC Investments International Limited novú päť podlažnú polyfunkčnú budovu
  • Projekt navrhovala architektonická kancelária Ľubomír Závodný, ktorá stojí za budovami ako Westend či Tatracentrum
  • Plán z roku 2017 získal územné rozhodnutie a s výstavbou by sa mohlo začať ešte tento rok

Obchodná ulica je jedna z najrušnejších nákupných ulíc centra Bratislavy. Aj napriek jej dôležitosti, však ide o jednu z najzanedbanejších lokalít mesta. K výraznejším zmenám tu naposledy došlo v roku 2011, kedy začala spoločnosť Schöndorf, s.r.o s prestavbou budov číslo 26 a 28. V súčasnosti na adrese sídli kníhkupectvo Martinus.

Historický zámer videl Obchodnú úplne inak, než ako ju poznáme dnes. V medzivojnovom období sa mala premeniť na širšiu ulicu s veľkomestskou zástavbou, z tohto plánu dnes zostalo už len pár budov na jej západnom konci. Množstvo funkcionalistických domov už časom stratilo svoje čaro, no k rozsiahlejšej revitalizácii doposiaľ nedošlo.

Budúcnosť Obchodnej Ulice

 „Najbližšie roky budú pre budúcnosť Obchodnej ulice mimoriadne zásadné. Jej nákupný charakter a význam v priebehu rokov upadá v dôsledku konkurencie nákupných centier. V roku 2020 môže zaznamenať vážny úder, keď sa otvorí Stanica Nivy, ďalšie obrovské nákupné centrum v blízkosti historického jadra mesta,vyjadril sa architekt Adrian Gubčo.

Obchodná musí teda reagovať na zmeny v hlavnom meste, aby si mohla zachovať svoju pôvodnú tvár a zámer. Ak chce naďalej slúžiť ako nákupná zóna, potrebuje zatraktívniť svoju visáž a stať sa dostupnejšou aj pre ľudí s autom.

 „Obchodná bude musieť reagovať zvýšením atraktivity. Dôležitá môže byť revitalizácia Kollárovho námestia spojená s výstavbou podzemných parkovacích kapacít, čo je teoreticky otázka najbližších rokov,“ hovorí Gubčo.

Súčasťou riešenia môže byť aj výstavba novej polyfunkčnej budovy na Obchodnej 70.

 

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Obchodná Ulica

Zámer ešte z roku 2017

Prvýkrát sa o projekte polyfunkčnej budovy začalo hovoriť pred tromi rokmi. Investorom mala byť cyperská spoločnosť EPIC Investments International Limited prostredníctvom slovenskej firmy City Invest.

 „Navrhuje sa novostavba polyfunkčného objektu, ktorý pozostáva z jedného podzemného podlažia s 12 parkovacími miestami a z piatich nadzemných podlaží s funkciou administratívy, obchodu a bývania,“ píše spoločnosť vo svojej žiadosti.

Na prvom a druhom nadzemnom podlaží plánoval investor otvoriť prevádzky kaviarní a obchodov, na treťom a štvrtom poschodí mali byť kancelárske priestory a na najvyššom podlaží byty.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Vizualizácia AK Ľubomír Závodný

Pôvodný dvojposchodový dom plánovali zbúrať a na jeho mieste postaviť úplne nový objekt. Návrh vypracovala architektonická kancelária Ľubomír Závodný. Tá stojí za projektami ako Westend na Patrónke či Tatracentrum. Hoci bol celý zámer hotový už vtedy, k výstavbe ani k schváleniu nedošlo. O tri roky neskôr získal celý projekt konečne územné rozhodnutie od Starého mesta a tak sa môže začať stavať.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Vizualizácia AK Ľubomír Závodný

Objekt vyrastie do výšky 17,6 metra, čo je o niečo menej ako jeho susedia, ktorí majú 21 metrov. Vstup do budovy bude orientovaný z Obchodnej ulice. Investori zatiaľ neohlásili oficiálny dátum spustenia výstavby, no architekt Gubčo odhaduje, že vzhľadom na stav povolenia, by prvé práce mohli odštartovať už tento rok. Dokončený by potom mohol byť v roku 2021.

„Obchodná 70 bola jedinečnou príležitosťou nadviazať na pôvodnú reguláciu na jednom z mála miest, kde by to nevadilo. Projekt bude pozitívom lebo efektivizuje využitie pozemku a prispeje k zvýšeniu úrovne Obchodnej ulice, ktorá je napriek svojmu významu v stave, ktorý nemožno nazvať ukážkovým. Dom bude mať nepochybne moderný dizajn, hoci aktuálny vzhľad ešte nie je známy,“ tvrdí.

Zdroj: trend.sk , yimba.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech