Bratislavské prednosti, ktoré nám môžu iné mestá závidieť

  • Bratislavu často vnímame ako škaredý tieň Viedne a strateného brata svetoznámej Prahy. Populárnejším hlavným mestám v Európe aj inde vo svete závidíme krásu, prosperitu, infraštruktúru či turistov. Ale dosť bolo! V skutočnosti nám môžu iné mestá mnohé závidieť.
8fb858_0ca83e6d9f4846efb25e552a81051390
  • Bratislavu často vnímame ako škaredý tieň Viedne a strateného brata svetoznámej Prahy. Populárnejším hlavným mestám v Európe aj inde vo svete závidíme krásu, prosperitu, infraštruktúru či turistov. Ale dosť bolo! V skutočnosti nám môžu iné mestá mnohé závidieť.

Zvyčajne na to ideme úplne zle. Porovnávame sa s ostatnými hlavnými mestami, ktoré nielen, že sú väčšie a preto majú zvyčajne viac čo ponúknuť, no majú aj úplne iné historické pozadie a vznikali za iných podmienok. Prestaňme sa teda snažiť za každú cenu sa im vyrovnať, ale sústreďme sa na naše vlastné prednosti. Je dobré inšpirovať sa úspešnejšími, no treba si nájsť aj svoju vlastnú cestu. Prestaňme Bratislavu neznášať a nebuďme pokrytci. Veď „sťahovanie národov“ zo všetkých kútov Slovenska do našej metropoly, tiež nie je len tak pre nič za nič.

Toto sú prednosti Bratislavy:

Veľkosť

Veľké mestá síce zvyčajne majú viac pamiatok, zaujímavostí, príležitostí, peňazí a kopu ďalšieho, no majú jednu veľkú nevýhodu. Presuny cez miliónové mesto môžu byť dlhé a zložité, a pešo sa ani v centre ďaleko neprejdeš. Aj keď bratislavská mhd určite nie je ideálnym príkladom skvele fungujúcej dopravy, stále nie je najhoršia. Tým, že je centrum Bratislavy skutočne kompaktné, stačia ti k presunom a prezeraniu pamiatok a dominánt mesta tvoje vlastné nohy.

Ak máš trochu odhodlania, pokojne sa pešo prejdeš aj do odľahlejších bratislavských častí. Presuny autom sú v porovnaní s inými hlavnými mestami priam skvelé. Čo tam po ranných a poobedných zápchach, autom sa dostaneš takmer všade, až po okraj historického Starého mesta, čo by sa ti vo väčších mestách podarilo veľmi ťažko.

bratislava-old-city-winter-road-trip-in-europe-2

Foto: live-less-ordinary.com

Bezpečnosť

S veľkosťou súvisí aj tento bod. Napriek neslávnej povesti bratislavskej Petržalky ako najnebezpečnejšej bratislavskej „štvrte“, to nie je až tak pravda. Áno, niektorým podchodom sa v noci oplatí vyhýbať a motať sa v noci okolo Hlavnej či Autobusovej stanice tiež nemusí byť príjemný zážitok, no napriek tomu je Bratislava stále veľmi bezpečné mesto. Podľa Global Peace Index-u je Slovensko 24. najbezpečnejšou krajinou na svete a aj keď napríklad Česko je na 3. mieste, stále sme predbehli mnoho európskych aj svetových krajín.

Nezabudni tiež, že každá jedna metropola má svoje ošarpané a menej bezpečné okrajové časti, do ktorých by si pri jej návšteve nerád zablúdil. Pri výlete do Berlína, Prahy či Londýna sa však do týchto končín zvyčajne nedostaneš, preto je tvoj dojem cudzieho mesta zidealizovaný. Skús sa napríklad prejsť po okrajových častiach inak nádhernej Budapešti a budeš veľmi prekvapený, prečo si sa zrazu ocitol v Rumunsku.

3387992901_3558cf0e2f_b

Foto: skyscrapercity.com

Inovácie

To, že sme malá krajina s malým hlavným mestom, neznamená, že nejdeme s dobou. Bratislava je mestom inovatívnych firiem, či už v oblasti vývoja nových technológií alebo v oblasti vedy a výskumu. Okrem pobočiek veľkých nadnárodných firiem tu vzniká množstvo slovenských podnikov a startupov. Vyvíja sa u nás unikátny Aeromobil a prichádzajú ďalšie inovatívne technológie, ako napríklad Hyperloop. Konajú sa tu dôležité medzinárodné technologické a biznisové konferencie a súťaže ako napríklad blížiaca sa Startup Awards.

Aj vďaka tomu je v hlavnom meste dostatok pracovných miest pre veľkú časť Slovenska aj ľudí zo zahraničia, ktorí sem prichádzajú na stáže či za prácou. Už dávno totiž neplatí, že nám potenciálne pracovné sily len unikajú do cudziny, ale veľa ich odtiaľ aj prichádza. Slovensko už nie je vnímané len ako krajina s lacnou pracovnou silou, ale aj s množstvom skúsených odborníkov a šikovných biznismenov so snahou meniť našu krajinu k lepšiemu.

aeromobil_3_perspective_view_in_hangar_airplane_configuration_facing_right-0-0

Foto: theverge.com

Gastronómia

Nepochybne každé veľké európske mesto má svoje gastronomické skvosty, no my sme presvedčení o tom, že na tak malom území, aké má Bratislava, ich máme neskutočne veľa! Skvelé kaviarne, cukrárne, palacinkárne, reštaurácie, zmrzlinárne, bary, pivárne a ďalšie od výmyslu sveta a to na najvyššej kvalitatívnej úrovni.

Bratislavské gastro prevádzky si dávajú čoraz viac záležať, aby ich produkty boli z kvalitných domácich surovín, aby boli vyrábané s ohľadom na tradíciu, ale modernými postupmi. Malé rodinné biznisy tu majú často prevahu nad podnikaním vo veľkom. A to všetko za dostupnú cenu. Práve toto nám turisti z iných európskych krajín závidia najviac.

13076824_265334997143795_6676505656622147456_n

zdroj: facebook.com/ZufanaBistro

Ľudia

Na tomto bode sa zhodnú takmer všetci zahraniční návštevníci Bratislavy. Skrátka tu žijú milí, pohostinní a priateľskí ľudia. Napriek častej zadubenosti Slovákov sa vieme ľuďom a novým veciam rýchlo otvoriť, sme dôverčiví a nemáme problém pohostiť cudzinca, ukázať mu cestu a porozprávať sa s ním v mhd. Nemáme chladnú odťažitú náturu, ako mnohé európske národy.

Cudzincov, ktorí žijú v našom hlavnom meste, vieme relatívne rýchlo prijať za svojich a nestáva sa často to, čo napríklad v rakúskych a nemeckých mestách, že cudzincov navždy berú ako „votrelcov“. Nepochybne je to aj tým, že nemáme takú priamu skúsenosť s imigrantmi, či už sa to týka histórie alebo súčasnej situácie, ktorá vládne vo svete. Naopak, máme skvelú skúsenosť so zahraničnými turistami objavujúcimi čaro bratislavských uličiek.

Staré Mesto

Foto: urbancapture.com

Zdroj titulnej fotografie: carredestinations.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech