Bratislavský CrossFit sa vzdal kvôli rasizmu oficiálnej licencie za tisíce dolárov

  • CrossFit gym v Ružinove sa rozhodol pre veľmi náročné biznis rozhodnutie
  • Dobrovoľne sa vzdal dôležitej licencie udeľovanej firmou CrossFit v USA
  • Dôvodom sú rasistické názory zakladateľa tejto americkej spoločnosti
CrossFit Trias
  • CrossFit gym v Ružinove sa rozhodol pre veľmi náročné biznis rozhodnutie
  • Dobrovoľne sa vzdal dôležitej licencie udeľovanej firmou CrossFit v USA
  • Dôvodom sú rasistické názory zakladateľa tejto americkej spoločnosti

Počul si už o bratislavskom gyme s názvom CrossFit Trias? Jeho zakladateľom je MUDr. Boris Bajer, ktorý je lekár venujúci sa správnej fyzickej aktivite a výžive.

Jeho gym sa rozhodol pre ťažký, no nutný krok. Dobrovoľne sa vzdal licencie oficiálneho CrossFit gymu po rasistických narážkach zakladateľa CrossFitu, ktorým je Greg Glassman. 

Významnú licenciu udeľuje americká firma CrossFit, pričom licencia stojí 3 000 amerických ročne a je potrebná na narábanie s názvom „CrossFit“ ako oficiálnym produktom.

Oficiálnej licencie sa ako prvý v našej krajine vzdal Fitcamp – kvôli zmene koncept. Na základe rasistických narážok sa však doposiaľ ako jediný gym vzdal licencie len CrossFit Trias, ktorého o pár dní nasledoval aj CrossFit Pressburg.

zdroj: CrossFit Trias

Podľa Bajera je veľmi jednoduché si vyrátať, či kúpa licencie stojí za to, aby ňou gym disponoval. „Ak prídu každý mesiac traja členovia na mesačné členstvo, kvôli tomu, že vás našli na Google ako oficiálny CrossFit gym, tak sa ju určite oplatí mať zakúpenú,“ objasňuje.

Tím CrossFit Trias viedlo ku vzdaniu sa tejto licencie hneď viacero rozhodnutí, ktoré učinilo vedenie CrossFit HQ a s ktorými tím bratislavského gymu nesúhlasil.

Podľa Borisa Bajera všetko začalo tým, že z kruhov HQ bolo absolútne ticho z hľadiska otázky podpory gymov, ktoré boli kvôli pandémii koronavírusu zatvorené. Podpora komunity bola pritom základným pilierom CrossFitu – aspoň tak to hlásalo vedenie. 

zdroj: CrossFit Trias

„Neskôr prišli s riešením – urobíme online súťaž s dobrovoľným poplatkom a vyzbierame si pre gymy peniaze sami. Pre predstavu, každý gym platí 3 000 dolárov ročne za licenciu, na základe ktorej si môžete písať CrossFit pred alebo za meno. Oficiálnych CF gymov bolo na svete približne 13 000, čo predstavuje 39 000 000 dolárov pre firmu, plus ostatné aktivity, organizovanie CrossFit Games, sponzoring a iné,“ objasňuje Boris Bajer. 

Najdôležitejším a definitívnym bodom však mala byť arogantná komunikácia CEO Grega Glassmana smerom k licencovaným gymom, ktoré chceli vyjadrenie ku kauze násilnej vraždy afroameričana Geogra Floyda, nakoľko v CrossFit komunite je veľká diverzita ľudí rôznych rás.

Afroameričana Floyda policajt kolenom udusil, preukázala pitva

„Vedenie bolo opäť ticho. Majiteľ Glassman celý čas bagatelizoval COVID-19 a šíril dezinformácie. Vo svojom tweete si robil žarty z úmrtia afroameričana, ktorého prirovnával ku COVID-19 poznámkou ‚It’s Floyd-19’, čo vyvolalo vzburu komunity, ktorá trvá dodnes. S takýmito rasistickými komentármi nie sme charakterovo v gyme absolútne stotožnení a preto sme sa okamžite vzdali licencie,“ hovorí Bajer.

Tím bratislavského gymu zostal milo prekvapený, keď ho zákazníci v tomto rozhodnutí na 100 % podporili. „Vedeli, že robíme ťažké biznis rozhodnutie, za ktorým si však hodnotovo stojíme,“ dodáva Boris Bajer. 

Ahojte, máme pre vás možno trošku dlhšie video, ale venuje sa zásadnej téme aj zásadnej veci.Ide o oficiálne vyjadrenie nás v Triase ku posledným okolnostiam v svete CrossFitu, ktoré spustili rasistické narážky 100% majiteľa a zakladateľa CrossFitu a CrossFit HQ (spoločnosti, ktorá vlastní licenciu na CF). V dobe, keď je potrebné viesť celosvetovú, diverznú a kozmopolitnú komunitu, ísť príkladom, ukazovať rovnocennosť a byť hlasnými, sú ticho.My ticho nie sme, pretože máme svoje morálne zásady a charakterové črty, ktoré nám to nedovolia.Tí, čo nás poznajú vedia, že tak konáme dlhodobo a nie len v tento téme, nie len posledný týždeň, či týždne a vždy sa postavíme za to, čo pokladáme za správne. Viac info vo videu 😉.

Gepostet von CrossFit Trias am Montag, 8. Juni 2020

 

CrossFit Trias je útulné, rodinné fitness, ktoré si zakladá na správnej komunite ľudí, ktorí milujú športovať. Cvičia funkčné cvičenia, bez strojov tie podľa zakladateľa gymu vyrábajú z  ľudských tiel. Ako jediný gym tohto druhu majú aj skupinové cvičenia s fyzioterapeutom. Tím gymu sa tiež venuje charitatívnym aktivitám a dobrovoľným zbierkam.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech