Brazília hlási nový variant koronavírusu. Podľa vedcov sa podobá už známej juhoafrickej mutácii

  • V Brazílii bol objavený nový kmeň koronavírusu, ktorý sa podobá juhoafrickému
  • Krajina momentálne patrí ku krajinám s najhoršou fázou epidémie
  • V počte úmrtí každý deň prekonáva rekordy, včera v dôsledku koronavírusu zomrelo 3 869 ľudí
koronavirus
AP Photo/Petr David Josek
  • V Brazílii bol objavený nový kmeň koronavírusu, ktorý sa podobá juhoafrickému
  • Krajina momentálne patrí ku krajinám s najhoršou fázou epidémie
  • V počte úmrtí každý deň prekonáva rekordy, včera v dôsledku koronavírusu zomrelo 3 869 ľudí

V Brazílii bol objavený ďalší variant koronavírusu. Má sa podobať tomu juhoafrickému. V noci o tom informoval biomedicínsky inštitút Butantan, kde aj uviedol danú podobnosť.

Nový variant vedci zistili u 34-ročnej ženy, ktorá pochádza z mesta Sorocaba. Vírus sa u nej prejavuje len miernymi príznakmi. Podľa uvedených informácií žena nemala mať cestovateľskú anamnézu, nakoľko necestovala do zahraničia, ani v rámci krajiny.

Brazília sa stala jednou z najviac postihnutých krajín. Podľa Worldometers za včera pribudlo 90 638 nových prípadov koronavírusu, pričom krajina zaznamenala denný rekord úmrtí – na koronavírus včera zomrelo 3 869 nakazených. Míľnik 3 000 úmrtí za deň Brazília prekonala pred týždňom.

koronavírus covid-19 brazília
zdroj: Worldometers

K veľkému šíreniu vírusu v Brazílii prispievajú nedostatočné opatrenia a pomalé očkovanie. Brazília tak zápasí s najhoršou vlnou koronavírusu od vypuknutia, ktorá už zabila viac ako 321 000 Brazílčanov. Po Spojených štátoch to je druhý najvyšší počet obetí na svete, uvádza Jerusalem Post.

Brazília taktiež predstavuje približne štvrtinu denných úmrtí na koronavírus na celom svete. Prevyšuje tým akúkoľvek inú krajinu. Ministerstvo zdravotníctva sa kvôli zlej situácii dostáva na okraj. Taktiež kolabuje aj systém zdravotníctva, pretože sa v nemocniciach míňajú lieky na intubáciu pacientov nakazených koronavírusom.

Štyri scenáre šírenia koronavírusu: Vonku z hry je únik z laboratória, aj teória o chlapíkovi, čo zjedol netopiera

Ako Jerusalem Post informuje, aj pravicový prezident Jair Bolsonaro, ktorý pandémiu zľahčoval, v poslednom čase zmenil svoj postoj. Môže to byť aj vďaka tomu, že čelí silnej kritike za to, ako jeho vláda rieši krízovú situáciu.

Bolsonaro pred niekoľkými dňami zrekonštruoval kabinet, kde došlo k výmene šiestich ministrov. Ako Aktuality uvádzajú, zo svojich postov odišli aj hlavní velitelia pozemných síl, letectva a námorníctva.

Pfizer je účinný 6 mesiacov, zaberá aj proti juhoafrickej mutácii

Vakcína proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech poskytuje po podaní druhej dávky ochranu na prinajmenšom šesť mesiacov. Potvrdzujú to výsledky z trvajúcej tretej fázy klinických testov, informuje spravodajský portál CNN s odvolaním sa na stanovisko firiem. Podľa nich je látka pol roka účinná proti ochoreniu s akýmikoľvek príznakmi na viac ako 91 percent.

Štúdia zahŕňala približne 44 000 ľudí, z ktorých niektorým bola podaná vakcína a niektorým placebo. Vyskytlo sa 927 symptomatických prípadov COVID-19, iba 77 z nich dostalo vakcínu – čo je podľa vyhlásenia vydaného nerecenzovanou tlačovou správou 91,3 % účinnosť, informuje NBC News.

vakcina, ockovanie, koronavírus
zdroj: TASR/AFP/Vladimír Šimíček

Vakcína je na 100 percent účinná pri vážnom ochorení podľa definície amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a na 95,3 percenta účinná pri vážnom ochorení COVID-19 podľa definície amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA),“ vysvetlili firmy v spoločnom vyhlásení. Výsledky sú prvým pohľadom na to, ako dlho trvá ochrana vakcíny proti koronavírusu. Hoci je šesť mesiacov podľa CNN skromný cieľ, je to dlhšie ako 90 dní, čo bol doteraz najlepší odhad.

Pfizer a BioNTech vo štvrtok uviedli, že pokusy naznačujú, že ich vakcína je účinná proti variantu koronavírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v Južnej Afrike, uvádza NBC News.  „Je to dôležitý krok k ďalšiemu potvrdeniu silnej účinnosti, ktorú sme doteraz videli,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti BioNTech Ugur Sahin. Čo sa týka juhoafrickej mutácie, v štúdii Pfizer bolo pozorovaných šesť prípadov tohto variantu, ale žiaden z nich nebol človek, ktorému bola vakcína podaná, čo naznačuje 100 % účinnosť.

Zdroje: Aktuality, Jerusalem Post, Worldometeres, NBC News, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá