Britský mutant koronavírusu má vlastnosť, o ktorej sa doteraz nevedelo. Môže spôsobiť obrovské problémy

  • Boris Johnson dnes svet nepotešil
  • Britský mutant koronavírusu má totiž vlastnosť, o ktorej sa doteraz nevedelo
koronavírus pod mikroskopom
TASR/NIAID-RML via AP
  • Boris Johnson dnes svet nepotešil
  • Britský mutant koronavírusu má totiž vlastnosť, o ktorej sa doteraz nevedelo

Nový variant koronavírusu, ktorý zistili v Británii, môže byť nielen nákazlivejší, ale aj smrteľnejší, uviedol v piatok britský premiér Boris Johnson. Píše o tom agentúra AFP.

„Teraz sa takisto ukazuje, že existujú isté dôkazy o tom, že nový variant môže súvisieť s vyššou úmrtnosťou,“ povedal Johnson na tlačovej konferencii na Downing Street.

Hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance povedal, že nový variant vírusu môže byť smrteľnejší asi o 30 percent, hoci zdôraznil, že nie sú k dispozícii dostatočné údaje.

Podľa Johnsona dostalo prvú dávku vakcíny v krajine už zhruba 5,3 milióna ľudí. Vallance dodal, že existuje čoraz viac dôkazov o tom, že vakcíny od firiem AstraZeneca a Pfizer používané v Británii sú účinné proti novému variantu vírusu.

V Británii sú zatvorené bary, reštaurácie a zariadenia určené na zábavu a ľudia sa musia zdržiavať prevažne doma. Je to súčasť obmedzení, ktoré majú zastaviť novú vlnu koronavírusu.

Premiér Boris Johnson zaviedol najnovšie nariadenie zdržiavať sa doma po tom, čo sa v krajine objavil nový, nákazlivejší variant koronavírusu a po uvoľnení obmedzení v niektorých častiach kráľovstva počas Vianoc.

VEĽKÝ PREHĽAD: Nový mutant COVID-19 z Británie rozsvietil červenú kontrolku, šíri sa vďaka 3 faktorom

Zvýšené počty v prípadoch nákazy počas decembra a začiatkom januára viedli k dramatickému nárastu hospitalizácií a úmrtí, pričom rekordné denné počty úmrtí zaznamenali tento týždeň.

Británia hlásila v piatok ďalších 1401 úmrtí na ochorenie COVID-19, takže celkový počet mŕtvych dosiahol 95 981 a prípady infekcie prekročili hranicu 3,5 milióna.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech