Bulhari oficiálne posielajú šialený superšport do výroby. Má 5 221 koní a je to elektromobil

  • Automobilka Alieno existuje na trhu len 5 rokov
  • Aj napriek tomu predstavuje hyperautomobil, ktorý má výkon 5221 koní
  • Model z Bulharska oficiálne mieri do sériovej výroby
  • Automobilka Alieno existuje na trhu len 5 rokov
  • Aj napriek tomu predstavuje hyperautomobil, ktorý má výkon 5221 koní
  • Model z Bulharska oficiálne mieri do sériovej výroby

Tesla Motors čelí konkurencii, totižto vo svete automobilov sa v poslednom čase hovorí o Rimacu takmer rovnako ako o Tesle. Chorvátska automobilka predstavila nový model Concept Two, ktorý je označovaný ako C_Two. Tento elektromobil má podľa všetkého prepísať doteraz platné zákony dynamiky. Na stovku zrýchli za menej ako 2 sekundy a maximálna rýchlosť vrcholí nad 400 km/h. Vzhľadom na to, že táto automobilka vznikla len pred desiatimi rokmi, sú uvádzané dáta nadmieru pôsobivé.

C_Two má extrémne výkonné elektromotory, ktoré majú celkový výkon 1900 koní. Tie bude živiť 120 kWh batéria chladená kvapalinou. S ňou má model C_Two prejsť 650 km na jedno nabitie. Automobilka Rimac počíta s 250 kW nabíjaním, takže nabitie bude trvať iba 30 minút. 

Športový elektromobil C_Two prináša okrem týchto technológií aj vkusný doplnok, ktorý môže zohrať v prípade nehody dôležitú úlohu. Jedná sa o hasiaci prístroj v dizajnovom prevedení. Prístroj je osadený do karbónového držiaku a opásaný hnedým koženým remeňom.

Zaujímavosťou je, že sa na ňom nachádza nápis „In case of hill climb extinguish fire“. Tento doplnok je reakciou výrobcu na nehodu Richarda Hammonda. Richard vtedy vyletel vo vysokej rýchlosti z trate počas pretekov do vrchu Bergrennen Hemberg.

Teraz však čelia výkonné elektromotory a Rimac výzve. Tou je bulharská firma Alieno, ktorá vznikla v roku 2015 v malej dedine Slashten. Na čele stojí Ahmed Merchev, ktorý sa pri tvorbe prvého firemného modelu inšpiroval futuristickými filmami. Jedná sa o elektrický hyperautomobil, ktorý je pomenovaný Arcanum. V preklade to znamená tajomstvo tajomstiev.

Ahmed Merchev, zakladateľ a zároveň hlavný konštruktér tohto modelu, sa vyjadril: „Alieno Arcanum je čisto elektrický hyperautomobil z budúcnosti s brutálnou technickou prevahou, ktorý je založený na DNA značky ALIENO. Tento náš prvý debutový model jasne vyjadruje poslanie spoločnosti Alieno, ktorým je vytvárať hyperautá s mimozemskými technológiami.“

Existencia automobiliek podľa všetkého nehrá veľkú rolu, nakoľko Alieno sa pri polovičnej existencii chváli ešte extrémnejšími parametrami ako Rimac. Jedným z rozdielov je napríklad ten, že bulharský hyperautomobil vznikne vo viacerých prevedeniach.

Arcanum je dvojdverový, dvojmiestny a čisto elektrický hyperautomobil. Alieno predstaví niekoľko variant. Sú nimi prevedenia RP2, RP3, RP4 a RP5, ktoré poháňa 12, 16, 20 a 24 elektromotorov. Dôsledkom toho je rozdiel aj vo výkone, ktorý štartuje na 2 610 koňoch.

Model by mal dosiahnuť najvyššiu rýchlosť o čosi viac ako spomínaný C_Two. Jedná sa o rýchlosť 488 km/h, ktorú by malo dosiahnuť aj najslabšie prevedenie, bez ohľadu na to, či sa jedná o cestnú, okruhovú, alebo závodnú variantu. Batéria s kapacitou 180 kWh zabezpečí dojazd 1020 kilometrov na jedno nabitie. Na dojazd však už má vplyv kapacita batérie, ktorá sa pri rôznych variantoch líši.  

Pri závodnom prevedení počíta automobilka s nízkou hmotnosťou. Vzhľadom na to, že akumulátory ponúkajú len 60 kWh, dojazd pri závodnej variante bude značne nižší, a to 340 kilometrov. V prípade okruhového prevedenia môžeme očakávať dvojnásobný dojazd, nakoľko akumulátory disponujú 120 kWh. Pri cestnej verzii má batéria kapacitu už spomínaných 180 kWh, čo znamená, že s cestnou verziou zájdeš najďalej.

Ako uvádza automobilka, Arcanum má niekoľko rôznych možností nabíjania batérie, vrátane bezdrôtového indukčného, ​​3-fázového 22 kW palubného počítača a 350 kW DC Combo. Model je možné dobíjať pri výkone až 2700 kW, čo znamená, že 80 percentnú kapacitu batérie môžeš mať k dispozícii len za 3,2 minúty.

Aj napriek tomu, že auto svojou karosériou pripomína Lamborghini, značku pri návrhu ovplyvnili zvieratá, žraloky a stíhačky Falcon. Základné prevedenie, čo je model RP2, vychádza 750 tisíc eur. Za najvyšší model RP5 si priplatíš dvojnásobnou sumou. Alieno po novom prišlo so správou, že auto ide do sériovej výroby a prvé modely budú dodané za 18 mesiacov. Vzhľadom na to, že dodnes boli predvedené iba počítačové vizualizácie, je toto vcelku odvážne tvrdenie.

Zdroje: Teslamagazin.sk, Autoforum.cz, Alienohypercars.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech