Bývalý minister zdravotníctva Zajac: Krajčí je niečo medzi lekárom a baptistickým aktivistom, nemá tam čo robiť

  • Bývalý minister zdravotníctva SR Rudolf Zajac tvrdými slovami na margo vlády nešetril
  • Zdravotníctvo musí podľa neho fungovať vojenským systémom, momentálne ho však riadia všetci, no vlastne nik poriadne
rudolf zajac marek krajčí
TASR /Martin Baumann, Dano Veselský
  • Bývalý minister zdravotníctva SR Rudolf Zajac tvrdými slovami na margo vlády nešetril
  • Zdravotníctvo musí podľa neho fungovať vojenským systémom, momentálne ho však riadia všetci, no vlastne nik poriadne

Podľa slov bývalého ministra a lekára Rudolfa Zajaca je potrebné budovať zdravotníctvo a jeho kvalitu, nie ďalšie nemocnice. Rovnako štátu nepomôže chaos, ktorý vytvára koalícia, povedal v relácii Braňo Závodský Naživo na Exprese. Primár pľúcneho oddelenia v Bojniciach Jozef Kubík, ktorý bol v relácii tiež hosťom, dodáva, že ľudia prichádzajú do nemocnice neskoro, keď už trpia obojstrannou pneumóniou.

Chorobu treba podchytiť

Podľa Zajacových slov je fatálnym zlyhaním, že sa ľudia trpiaci ochorením COVID-19 dostávajú do nemocníc neskoro. „Tretina pacientov umiera, pretože prídu neskoro. Potrebovali by sme však, aby sme podchytili chorobu na začiatku. V Bratislave vieme dialyzovať dvoch či troch pacientov denne. To je signálom toho, čo hovorím už 15 rokov. Fico 12 rokov vyťažoval zdravotníctvo cez svoju suitu, vracia sa nám to ako bumerang,“ vraví.

Sulík: Som pripravený stať sa ministrom zdravotníctva a prebrať zodpovednosť

Ďalej dodáva, že by pandémiu mali riadiť odborníci, a teda Mikas s jeho tímom. „Prečo máme na Slovensku ÚVZSR? Samozrejme, hlavným hráčom na ihrisku má byť hlavný hygienik a jeho suita odborníkov. Lenže oni sa podriadili rozmarom premiéra, čiže autoritou nie sú. Teraz to riadia všetci a neriadi to nikto.“

Krajčí nebol nikdy vhodným kandidátom

Kritikou nešetril ani voči terajšiemu ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu. „Ak Krajčí tvrdí, že za seba nevidí vhodnú náhradu, tak je krátkozraký. Nie je možné, aby v zdravej koalícii poslanci iných strán vyhlásili, že majú lepších kandidátov. Tento rezort patrí OĽaNO a musia si ho upratať. Krajčí je slušný človek, charizmatik, niečo medzi lekárom a baptistickým aktivistom, ale on na tomto poste nemal vôbec byť ani v priaznivom stave.“

Ako najväčší problém opisuje Zajac nezhody v koalícii a neschopnosť terajšej vlády. „Pán premiér sa snaží voluntaristicky zasahovať do všetkého. Minister zdravotníctva nemá zasahovať do práce hlavnému hygienikovi a premiér zase nemôže zasahovať do práce ministrovi zdravotníctva.“

Nedostatok postelí

Na Slovensku máme dostupných 39 000 postelí, 4000 hospitalizovaných nie je teda nadmerná záťaž, problémom je nedostatok tých pravých postelí. „Nemáme zaučených zdravotníkov, umelé pľúca a podobne. Stavba poľných nemocníc je hlúposť. Potrebujeme kvalifikovaných ľudí, internistickú, pľúcnu a ARO starostlivosť,“ dodáva Zajac.

Primár pľúcneho oddelenia v Bojniciach Jozef Kubík dodáva, že pacienti prichádzajú vo vážnych stavoch, kedy im už takmer nemôžu pomôcť. „Je to ako v katastrofickom filme. Obojstranné ťažké pneumónie, ARO je preplnené. Najdôležitejšie je, že od nového roka nám pribudlo množstvo pacientov stredného veku,“ komentuje.

AKTUÁLNE: Problém s vakcínami. AstraZeneca má problém s dodávkami, dávok bude až o polovicu menej

Vážny stav pripisuje za vinu aj nezodpovedným ľuďom. „Keby tu lietali guľky, ľudia by sa skrývali doma. Vírus však nevidno. Kým nevymrie značná časť populácie, ľudia sa nespamätajú. Navyše, Invermektín nie je zázračný liek. Mal by sa podávať v ambulanciách, vie pomôcť len v počiatočných stavoch,“ zakončil.

Zdroj: Rádio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech