AKTUÁLNE: Problém s vakcínami. AstraZeneca má problém s dodávkami, dávok bude až o polovicu menej

  • Spoločnosť mala zabezpečiť pre EÚ 180 miliónov vakcín
  • Zdroje z európskych štruktúr hovoria o tom, že dodá v druhom štvrťroku menej než 90 miliónov dávok
astrazeneca vakcína
TASR/AP Photo/Frank Augstein
  • Spoločnosť mala zabezpečiť pre EÚ 180 miliónov vakcín
  • Zdroje z európskych štruktúr hovoria o tom, že dodá v druhom štvrťroku menej než 90 miliónov dávok

Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, ktorá dodáva zásoby vakcín celej Európskej únii oznámila, že v druhom štvrťroku dodá menej ako polovicu vakcín proti COVID-19, uviedla v utorok agentúra Reuters. AstraZeneca po kontaktovaní vyhlásenie nepoprela, uvádza, že spoločnosť sa usiluje zvýšiť produktivitu, aby mohla dodať sľubovaných 180 miliónov dávok, píše o tom The Guardian.

Očakávaný pokles, ktorý predtým nebol hlásený, je len dôsledkom veľkého zníženia dodávok v prvom štvrťroku a mohol by negatívnym spôsobom ovplyvniť cieľ, ktorý si dala EÚ, mať zaočkovaných 70% dospelých občanov do leta.

Matovičove dva milióny dávok Sputnika sú len rozprávka. Rusi sa o tom ani nezmienili, očkovanie viazne aj tam

Zdroj z európských štruktúr, ktorého kontaktovala agentúra Reuters je priamo zapojený do rozhovorov s anglicko-švédskym výrobcom liekov, ten uviedol, že spoločnosť počas interných stretnutí oznámila, že „dodá v druhom štvrťroku menej ako 90 miliónov dávok“.

Zmluva spoločnosti AstraZeneca s EÚ, ktorá unikla na verejnosť minulý týždeň, ukázala, že spoločnosť sa zaviazala dodať 180 mil. Medzitým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že globálne úmrtia na komplikácie spojené s koronavírusmi sa za posledný týždeň znížili o 20%, pričom prípady klesajú šiesty týždeň po celom svete.Úmrtia podľa WHO klesajú tri posledné týždne.

Podľa Johns Hopkins University je celkovo na svete 112 miliónov pozitívnych, pričom úmrtí je 2,48 milióna. 

Pandémia doháňa ľudí k samovraždám. Japonsko sa rozhodlo konať, zriadilo post ministra osamelosti

Nestíhajú ani ostatní

Spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin v rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel opísal situáciu s vakcínou proti koronavírusu ako „nie ružovú“.

Vedec uviedol, že sa pokúšajú spolu s americkým partnerom Pfizer o navýšenie výrobných kapacít. „Pokúšame sa získať nových partnerov, ktorí by pre nás vakcínu vyrábali. Nepredstavujte si to ale tak, že na svete je množstvo špecializovaných firiem s voľnými kapacitami, ktoré by len tak zo dňa na deň dokázali vyrábať vakcínu v požadovanej kvalite. Do konca januára budeme mať jasno v tom, či dokážeme vyrobiť viac a koľko presne,“ uviedol Šahin.

Problémy s kapacitami má aj Rusko so 145 miliónmi obyvateľov, ktoré nestíha vyrábať svoju vakcínu Sputnik V. To je dôvod, prečo ju napokon nedodá do Maďarska.

vakcína novavax očkovanie koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Alastair Grant

USA ani Rusko tiež nemajú dostatok vakcín

Spojené štáty majú tiež zabezpečenú vakcínu len pre približne 60 % populácie. Nie je pravdivá ani informácia, ktorá sa objavila v niektorých médiách – že Spojené štáty majú zabezpečených 600 miliónov vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech od júla.

S informáciou pravdepodobne prišla agentúra Reuters, ale nezakladá na pravde. Od nej ju prebrali aj ďalšie médiá.

V skutočnosti v júli objednala Trumpova administratíva 100 miliónov vakcín, s možnosťou doobjednať ďalších 500.

Prezident ale túto možnosť viackrát odmietol, začo sa na neho zosypala vlna kritiky, a ďalších 100 miliónov vakcín objednali až decembri, keď sa ukázalo, že vakcína je účinná. Informoval tom Forbes.

Zdroje: The Guardian, Spiegel, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK